Putyin: Oroszország sohasem avatkozik be mások politikai életébe
További Külföld cikkek
- Kegyetlenül meggyilkolta saját gyermekeit egy nő, életfogytiglanra ítélték
- Soha nem látott veszélyekről beszélt Trump tanácsadója: Putyin nem akar tárgyalni, egész Ukrajnát akarja
- Kihalás felé menetel az orosz társadalom, a megoldás sokakat meglep majd
- Ezeknek az iparágaknak verne oda az illegális bevándorlók tömeges deportálása az USA-ból
- Lófejjel és egy vemhes tehén tetemével próbál megfélemlíteni egy vállalkozót az olasz maffia
Oroszországba látogatott kedden Angela Merkel német kancellár, ahol Szocsiban megbeszélést folytatott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel –írja az MTI. A tárgyaláson szó esett többek közt
- az ukrán válságról,
- a csecsenföldi melegek jogairól,
- a Kreml elleni tüntetésekről,
- a tavalyi amerikai választás állítólagos orosz befolyásolásáról,
- valamint a szír helyzetről is.
Az Oroszország ellen bevezetett európai szankciók feloldása csakis a kelet-ukrajnai válság rendezéséről megkötött minszki megállapodások végrehajtása esetén lehetséges.
– jelentette ki Merkel a megbeszélést követő közös sajtótájékoztatón. Mint mondta, a kelet-ukrajnai konfliktus rendezésében nem történt haladás. Arról is beszélt, hogy nem lenne célszerű új megállapodást kötni. Előbb biztosítani kell Ukrajna hozzáférését a saját államhatárához, utána lehet hozzákezdeni a politikai rendezéshez és a helyi választások megszervezéséhez – hangsúlyozta Merkel.
Putyin ugyanakkor szerény eredményekről beszélt, valamint kiemelte, hogy a minszki megállapodásokat minden érintettnek be kell tartani és hogy a normandiai formátumnak nincsen alternatívája. Kifejezte reményét, hogy abban Franciaország a választások után is fenntartja szerepét. Azt is hozzátette, nem lehet új célokat kitűzni a régiek teljesítése nélkül, valamint annak a fontosságát is hangsúlyozta, hogy Kijev közvetlen párbeszédbe bocsátkozzon a szakadár köztársaságok vezetőivel.
Merkel elvetette annak lehetőségét, hogy Kelet-Ukrajnában egy ENSZ-misszió vegye át az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfigyelőinek szerepét, és hangoztatta, hogy utóbbiaknak minden támogatást meg kell kapniuk. Putyin ugyanakkor elmondta, hogy kárt okozott a béke megteremtésére irányuló erőfeszítéseknek az EBESZ-megfigyelő halála. Az orosz elnök felemlegette azt a három évvel ezelőtti odesszai esetet is, ahol 48 orosz tüntető halt meg ukrán nacionalisták akciója nyomán.
Csecsenföld, Szíria, hekkerek
A német kancellár azt is közölte, a tárgyaláson a csecsenföldi melegek jogainak biztosítására kérte Putyint, miután áprilisban a Kremllel kritikus Novaja Gazeta a csoport tagjainak üldöztetéséről számolt be. A német kancellár hangoztatta a civil szervezetek és a gyülekezési jog fontosságát, és szót emelt az Oroszországban a közelmúltban betiltott egyház, a Jehova Tanúi mellett is.
Putyin elmondta, a megbeszélésen szóba került a Kreml elleni tüntetések ügye is. Az orosz elnök szerint a résztvevőkkel szemben a rendfenntartó erők a törvényes keretek között jártak el, és nagyobb önmérsékletet tanúsítva léptek fel, mint kollégáik az Európai Unióban.
Oroszország sohasem avatkozik be más országok politikai életébe.
– hangoztatta Putyin a a tavalyi amerikai választás állítólagos orosz befolyásolásával kapcsolatban. Emellett azt is mondta, reméli ettől a többi állam is tartózkodik majd Oroszország esetében, legyen szó akár közvetlen, akár civil szervezeteken keresztül történő beavatkozásról.
Merkel ezzel kapcsolatban arról beszélt, nem fél attól, hogy kívülről fogják majd befolyásolni a szeptemberi Bundestag–választásokat. Mint mondta, az orosz katonai doktrína meghatározó része a hibrid hadviselés, de abból indul ki, hogy maguk fogják lefolytatni a választási kampányt. A kérdéssel csak akkor foglalkoznak, ha durva dezinformációt észlelnek – tette hozzá.
A szír helyzet is előkerült a megbeszélésen, Putyin szavai szerint mindkét fél elítélte a vegyi fegyver szíriai bevetését. Abban is egyetértettek, hogy szükség van az incidens pártatlan kivizsgálására, valamint a felelősök megbüntetésére. Az orosz elnök arról is beszélt, az Egyesült Államok nélkül lehetetlen a szíriai válság hatékony rendezése. Merkel úgy vélekedett, Moszkva és Berlin elmélyítheti együttműködését a terrorelhárítás terén.