Putyin zord motorosai

000 AA2MO
2017.05.10. 00:29
Szovjetellenesnek indult, de a Kreml elválaszthatatlan szövetségese lett az Éjszakai Farkasok motoros klub, amely rendszeres szereplőjévé vált az EU-ban a május 9-i orosz megemlékezéseknek a II. világháború befejezésének ünnepén. A szervezet már egyre több közép-kelet-európai országban hozott létre testvérszervezetet. Szinte meglepő, hogy Magyarországon nem, bár Budapesten néhány napja is szívesen megfordultak egy koszorúzás erejéig.

Kisebb felhajtással, mint két éve, de harmadszor is végigmotorozták Vlagyimir Putyin kedvenc motorosai Közép-Európát, hogy Varsón, Budapesten, Pozsonyon és Prágán át végül május 9-én Berlinben koszorúzzanak a második világháború befejezésének ünnepén. Az Éjszakai Farkasok orosz állampolgárságú tagjai ugyan ezúttal sem juthattak be az EU-ba Lengyelországon keresztül – Ukrajnán át nem is tettek próbát, hogy onnan a szlovák vagy a magyar határra menjenek –, de a már lengyel, cseh és szlovák, szerb, macedón, bolgár, ukrán, lett, sőt, német és ausztrál  csoportokkal rendelkező Kreml-párti klub célja így is teljesült.

Hardcore szoft póver

Ezúttal egyébként a lengyelek kicsit bizonytalankodtak, Bresztnél először beengedték az orosz motorosokat is, végül a határtól néhány száz méterre mégis visszafordították őket, egy ember kivételével, aki a saját bevallása szerint nem tagja a klubnak, amelynek vezetői ellen az EU és az Egyesült Államok is beutazási tilalmat és egyéb szankciókat vezetett be, miután aktívan kiálltak a Kreml orosz annexiója és a kelet-ukrajnai oroszbarát szakadárok támogatása mellett. Nem véletlen, hogy B-tervet elővéve a visszafordított motorosok végül a krími Szevasztopol felé vették az irányt.

A motorosok és Vlagyimir Putyin kapcsolata a kezdetektől a Krímhez kötődött: először 2010-ben tűnt fel egy trike-on az Éjszakai Farkasok szevasztopoli rendezvényén. Innentől kezdve a klub rendszeres vendége volt az elnök – aki 2008 és 2012 között épp kormányfőként gyakorolta a hatalmat, ezután helyet cserélt az átmeneti elnökséget lojálisan végigasszisztáló Dmitrij Medvegyevvel. Az eleinte az elnök hazai imidzsének alakításán dolgozó szervezet karrierje azóta szépen felívelt, ma már a „'90-es években térdre ereszkedett Oroszország” felemelkedésének eszméjét is exportálják: erre szolgálnak a győzelem napi túrák, amelyeket az EU-orosz kapcsolatok miatt inkább a külföldi testvérszervezetekkel hajtanak végre.

Néhány napja Budapesten is ők jártak a Kerepesi úti temetőben, ahol az orosz követség képviselőivel együtt koszorúzták meg a szovjet katonák sírját. Ezen egyébként önmagában talán nehéz is lenne kifogást emelni, ha nem érezhetően a Kreml-propaganda szerves része volna. Persze Lengyelországban a Molotov-Ribbentrop-paktum záradéka és a katyni mészárlás ismeretében másfajta ellenérzések is lehetnek, főleg egy helyi testvérszervezettel szemben. 

Pártállam-ellenességből állampártiság

Bár a szélesebb nyilvánosság előtt inkább 2010-től ismert a szervezet és vezetője, Alekszandr Zaldosztanov – akit inkább csak Sebész (Hirurg) becenéven ismernek –, az Éjszakai Farkasok története jóval előbb, 1989-ben kezdődött és valószínűleg a Putyin és az ukrajnai születésű Sebész kapcsolatai is a '80-as évekre nyúlnak vissza. 

Az Éjszakai Farkasok a Szovjetunió végnapjaiban egyértelműen a fennálló renddel szembeni, nyugatias stílust hirdető életérzés alapján jött létre. Ezért kissé komikus hallgatni a ma már 54 éves Sebészt, amikor eltűnt hazája, a Szovjetunió elmúlása felett kesereg és az orosz és az ukrán nép egységét hangoztatva nagyorosz eszmék mellett áll ki vagánysággal vegyített patetikus beszédeiben.

Az Éjszakai Farkasok a Kreml kritikusai szerint jól irányítható irreguláris hadseregként is bevethető, elvégre ötezer tagja van, akik közül többen bevallottan részt vettek a kelet-ukrajnai harcokban, megépítették az első barikádokat a későbbi szeparatista Luganszkban, őrjáratokat szerveztek Harkivban, Odesszában, a Krímben, ahol az egyoldalúan kikiáltott függetlenséget megalapozó népszavazás lebonyolításakor is jelen voltak. Megszervezték az Antimajdant, nevéből is láthatóan kifejezetten azért, hogy megakadályozzák az ukrajnaihoz hasonló – a röviden csak Majdannak nevezett kijevi főtérről indult –, nyugatról irányított, „színes forradalmakat”, melyek célja a „fennálló törvényes rend megdöntése”. 

Humanitárius konvojok megszervezésében is részt vett a Sebész, bár az ukrán fél ellenőrzése nélkül, Oroszországból közvetlenül a szakadár területekre jutó szállítmányok tartalma Kijev szerint inkább a szeparatistákat, semmint a lakosságot segítette.

Szovjet cowboy

A „Sebész” eredetileg  „ Fogorvos ” néven kezdte motoros karrierjét, még a nyolcvanas évek elején. Az akkor 19 éves fiatalember szülei és testvérei is orvosok voltak, állítólag ő maga is fogorvosként és szájsebészként végzett Moszkvában, és elmondása szerint egy rövid ideig dolgozott is a szakmában. De az inkább a punkos, legkevésbé sem szovjetkonform szubkultúrában ismert fiatalember – aki a széteső szovjet társadalomról szóló filmben is megjelent egy rövid snittre – a szovjet állampolgárokhoz képest szokatlanul nagy mozgásteret kapott.

1985-ben egy nyugat-berlini nőt vett feleségül és le is telepedett a városban, ahol kidobóként is dolgozott a Sexton klubban – ilyen néven később maga is létrehozott egy moszkvai helyet. 

Bizonyíték nincs rá, de a nyugat-berlini határt könnyedén átlépő 23-24 éves fiatalember a gyanú szerint a KGB beszervezett ügynöke is lehetett. Méghozzá épp abban az időben, 1985 és 1990 között, amikor a drezdai szovjet barátság kultúrháza vezetőjeként KGB-s szolgálatot teljesített az NDK-ban Vlagyimir Putyin is. Találgatások vannak arról, hogy a Sebész az NDK-ból kivonuló szovjet csapatoktól könnyen megszerezhető fegyverekhez segíthette hozzá a nyugat-berlini motoros klubokat, és arról is, hogy ekkoriban találkozhatott a nála tíz évvel idősebb Putyinnal is.

A Sebész azonban ilyenről sosem beszélt, elmondása szerint 2010-ben hívta fel őt váratlanul a miniszterelnökség azzal, hogy Putyin meglátogatja az Éjjeli Farkasokat. „Először én is bizalmatlan voltam: ugyan miért érdeklődik így irántunk a kormányfő?...  Tudja, van az az érzés, amit a hivatalnokok igyekeznek kiváltani az emberből a viselkedésükkel, alá akarnak rendelni. De amikor ő kiszállt a limuzinból, nyújtotta a kezét, hogy Szervusz Szása, éreztem, hogy semmi ilyesmiről szó sincs. Az tényleg egyszerűen azt jelentette, hogy Szervusz Szása” – idézte fel Putyinnal való találkozását a Szobeszednyiknek.

Hazafias vállalkozás

Azt a Sebész is elismerte, hogy több motorosban ellenérzést keltett a kialakuló barátsága Putyinnal, mert ellentétes volt a hatalomtól is független szabad motorosok eszméjétől. Tőle azonban nem volt idegen a politikusokkal való barátkozás, klubjában is megfordultak ismertebb politikusok, az elnyűhetetlen populista, kremlpártian ellenzéki Vlagyimir Zsirinovszkijtól a jelenlegi kormányfőhelyettes Dmitrij Rogozinig.

A klubbal a Sebész mindinkább a patriotizmus, a szovjetnosztalgiával vegyes nagyorosz büszkeség hirdetőjévé vált. Az általa isteni ajándéknak tekintett Putyin rendszeressé vált látogatásai tették fel a koronát a Sebész karrierjére: ezután államfői kitüntetésekkel halmozta el az elnök az ifjúság hazafias neveléséért, a terrorizmus elleni fellépéséért – kitüntette Ramzan Kadirov csecsen elnök is – és jöttek a pótolhatatlan állami támogatások az ötezer fősre nőtt klubhoz.

Az egyik legnagyobb ajándék az a Szevasztopol melletti 266 hektáros terület volt, amelyet a maghatározott piaci ár – nagyjából hétmilliárd forint – ezredrészéért kapott bérbe a klub, „az extrém sportok hazafias központjának” létrehozására. Erre alig egy évvel azután került sor, hogy a Krímet Oroszország magához csatolta. Ehhez képest aprópénz az az 56 millió rubel – kb. 250 millió forint – amit a klub – és a szintén Sebész vezette Motoros Szövetség – szűk két év alatt kapott állami forrásokból különböző rendezvények megszervezésére.

„25 éve dolgozunk eszméinkért, függetlenül attól, hogy kapunk-e rá támogatást vagy sem” – ismerte el a Sebész az állami korrupció felderítésén dolgozó ellenzéki Alekszej Navalnij által nyilvánosságra hozott adatot.

Motoros volt, az is maradt

Bár a sajtóvisszhangja nagy, és elég nagy tömegeket is képes megmozgatni, május 9-én különösen jól jön, hogy valójában nem lett igazán nagy játékos a Sebészből. A motorosklub és a hozzá köthető vállalkozások nem emelték őt a milliárdos oligarchák szintjére és az elnök barátsága még csak egy jobb olajvállalati igazgatótanácsi helyhez sem juttatta a Sebészt – derült ki a Znak.ru elemzéséből.

Az Éjszakai Farkasok tagjaira építő az őrző-védő üzletágat Umar Kremljov felügyeli, akit idén az orosz bokszszövetség elnökévé választottak. A motoros alkatrészek forgalmazásával, ékszerüzlettel, élelmiszer-nagykereskedelemmel foglalkozó Kremljov mellett az Éjszakai Farkasok regionális szervezeteinek vezetői is inkább kis- és középvállalkozók, akik autójavítással, autóvezetés-oktatással, áruszállítással foglalkoznak. Talán a Sebész orvosmúltja okán akad néhány olyan regionális vezető, aki egészségügyi eszközök forgalmazásával foglalkozik.

Az Éjszakai Farkasok hallatán azért nem remeg meg a térde az igazságszolgáltatásnak sem. A Sebésznek akad problémája azzal az utakon, hogy sisak nélkül motorozik, de beszédesebb a csoport 2012-es összetűzése a rivális – és jóval kevésbé ismert – Három út nevű klubbal Moszkva közelében. Az utóbbi klub tagja egy lövéssel megölte az egyik éjszakai farkast, de a bíróság gyilkosság helyett csak aránytalan önvédelemért ítélte el a férfit, így előzetes letartóztatását beszámítva az ítélet után azonnal szabadult. 

Borítókép: Georg Hochmuth / AFP.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Külföld
Lemondta a Vatikán Ferenc pápa hétvégi rendezvényeit

Lemondta a Vatikán Ferenc pápa hétvégi rendezvényeit

A szentatya továbbra is kórházban marad.

február 18., 15:04

  • Külföld
Kitört a pánik, és Donald Trump ezt láthatóan nagyon élvezi

Kitört a pánik, és Donald Trump ezt láthatóan nagyon élvezi

Az amerikai elnök kitiltja az orosz kőolajat Európából, drágul-e nálunk a benzin?

február 18., 19:04

  • Külföld
Szijjártó Péter: Új szelek fújnak Washingtonból

Szijjártó Péter: Új szelek fújnak Washingtonból

A béke ügye is előkerült.

február 18., 16:15

  • Külföld
Tényleg le kell szállítani 16 évre a választási korhatárt?

Tényleg le kell szállítani 16 évre a választási korhatárt?

Több érv is szól a döntés mellett.

tegnap, 21:11

  • Külföld
Hiába a tűzszünet, nem vonult ki Libanonból az izraeli hadsereg

Hiába a tűzszünet, nem vonult ki Libanonból az izraeli hadsereg

Január végén járt le a határidő.

február 18., 16:22

  • Külföld
Videón, ahogy kigyullad és hátára fordul a repülőgép Torontóban

Videón, ahogy kigyullad és hátára fordul a repülőgép Torontóban

Egészen tisztán látható a szerencsétlenség pillanata.

február 18., 16:20

  • Külföld
Tovább dúl a harc a Kongói Demokratikus Köztársaságban

Tovább dúl a harc a Kongói Demokratikus Köztársaságban

Ruanda és Burundi után ugandai csapatok vonultak be a közép-afrikai országba.

február 18., 19:37

  • Címlapon
Ha szerencsénk van, akkor egy 20 forintos a zsebben 185 ezer forintot is érhet

Ha szerencsénk van, akkor egy 20 forintos a zsebben 185 ezer forintot is érhet

Bárkinek ott lapulhatnak a tárcájában ezek az értékes pénzérmék.

tegnap, 19:42

  • Külföld
Az Európai Parlament is beszáll a Magyarország elleni perbe

Az Európai Parlament is beszáll a Magyarország elleni perbe

Beszállnak a Európai Bizottság oldalán.

február 18., 14:13

  • Külföld
Rengeteg pénzbe kerül Németországnak a hadsereg újjáépítése

Rengeteg pénzbe kerül Németországnak a hadsereg újjáépítése

El kell érni a hidegháború alatti védelmi költségek mértékét, lehet, hogy hitelből.

február 18., 19:27

  • Külföld
Csatlakozhat a Fidesz EP-frakciójához az AfD, széteshet a Szuverén Nemzetek Európája

Csatlakozhat a Fidesz EP-frakciójához az AfD, széteshet a Szuverén Nemzetek Európája

Gulyás Gergely legutóbb még nem látott erre sok esélyt.

február 18., 21:21

  • Külföld
Szijjártó Péter: Az ENSZ-nek alkalmazkodnia kell a világpolitikai valósághoz

Szijjártó Péter: Az ENSZ-nek alkalmazkodnia kell a világpolitikai valósághoz

A Biztonsági Tanács nyílt vitáján szólalt fel a külügyminiszter.

február 18., 20:36

  • Külföld
Orbán Viktor legfontosabb európai szövetségese elgáncsolná Brüsszel tervét

Orbán Viktor legfontosabb európai szövetségese elgáncsolná Brüsszel tervét

Marine Le Pen szerint ebből katasztrófa lehet.

február 18., 10:23

  • Külföld
Valentin-napi meglepetés: rágcsálónak öltözött rendőr csapott le egy drogkereskedőre Peruban

Valentin-napi meglepetés: rágcsálónak öltözött rendőr csapott le egy drogkereskedőre Peruban

Nem mindennapi felhasználása ez a többnyire vidámparkokból ismert öltözetnek.

február 18., 12:46

  • Külföld
Meghalt Francesco Rivella, a Nutella feltalálója

Meghalt Francesco Rivella, a Nutella feltalálója

A 97 éves férfi a Kinder és a Ferrero Rocher feltalálásában is részt vett.

február 18., 09:06

  • Címlapon
Donald Trump szerint a harmadik világháború kitörését okozhatja, ha nem zárják le az orosz–ukrán háborút

Donald Trump szerint a harmadik világháború kitörését okozhatja, ha nem zárják le az orosz–ukrán háborút

Az amerikai elnök Emmanuel Macronnal tárgyalt a Fehér Házban.

tegnap, 20:57

  • Külföld
Csökkent a földrengések gyakorisága Szantorini szigetén

Csökkent a földrengések gyakorisága Szantorini szigetén

A rengések folytatódásának kilátásai továbbra is bizonytalanok.

február 18., 10:12

  • Külföld
Bild: dokumentumok szerint Putyinnak egy német cég segített rakétákat gyártani

Bild: dokumentumok szerint Putyinnak egy német cég segített rakétákat gyártani

Kínán és Kazahsztánon keresztül juthatott az oroszokhoz a szállítmány.

február 18., 12:13

  • Külföld
Orbán Viktor: Figyelem! A félelmeink beigazolódtak

Orbán Viktor: Figyelem! A félelmeink beigazolódtak

A kormányfő szerint nem dőlünk be ennek még egyszer.

február 18., 12:54

  • Külföld
Mintegy száz kilogramm kokaint találtak a Balti-tenger fenekén

Mintegy száz kilogramm kokaint találtak a Balti-tenger fenekén

A kábítószer értéke 5,7 milliárd forint körül lehet.

február 18., 14:58

  • Külföld
Nagy rendőrségi akciót indítottak Brüsszelben egy albán drogbandával szemben

Nagy rendőrségi akciót indítottak Brüsszelben egy albán drogbandával szemben

A drogellenes küzdelem helyzete katasztrofális a belga fővárosban.

február 18., 19:17

  • Külföld
Folytatódik a túszok elengedése, a Hamász már holttesteket is átad Izraelnek

Folytatódik a túszok elengedése, a Hamász már holttesteket is átad Izraelnek

Szombaton a megszokottól eltérőn már hat túszt bocsátanak szabadon.

február 18., 17:37

  • Külföld
Kémkedés miatt emeltek vádat egy brit házaspár ellen Iránban

Kémkedés miatt emeltek vádat egy brit házaspár ellen Iránban

Az iráni hatóság szerint a házaspár turistának álcázta magát.

február 18., 15:59

  • Címlapon
Volodimir Zelenszkij megsúgta az uniós vezetőknek, mely országok lehetnek Oroszország következő célpontjai

Volodimir Zelenszkij megsúgta az uniós vezetőknek, mely országok lehetnek Oroszország következő célpontjai

Nemzetközi biztonsági csúcstalálkozót tartottak Kijevben, az EU több vezetőjének részvételével.

tegnap, 16:53

  • Külföld
Ismét lövöldözés volt Brüsszelben

Ismét lövöldözés volt Brüsszelben

Két hét alatt ez volt a hatodik hasonló eset.

február 18., 13:33

  • Címlapon
Meglepi a washingtoni kormányhivatalban: videón, ahogy Trump csókolgatja Elon Musk lábát

Meglepi a washingtoni kormányhivatalban: videón, ahogy Trump csókolgatja Elon Musk lábát

Trollkodás, tiltakozás, mesterséges intelligencia…

tegnap, 20:23