Észak-Korea ballisztikus rakétát lőtt ki
További Külföld cikkek
- Észak-Koreára kilátást nyújtó kávézót nyitott a Starbucks
- Csalásra gyanakodnak, újraszámolják a román elnökválasztás szavazatait
- Okafogyott lett a munkájuk – hazatértek az albániai menekültközpontokból az olasz rendőrök és szociális gondozók
- Az Európai Parlament új állásfoglalásában nyomást gyakorol Magyarországra Ukrajna támogatásának ügyében
- Megszállhatja Ukrajnát a Nyugat, százezer békefenntartó érkezhet az országba
Észak-Korea egy eddig a típusát tekintve be nem azonosított ballisztikus rakétát indított helyi idő szerint vasárnap fél hat körül egy a nyugati partvidékén lévő helyszínről - közölte egy dél-koreai katonai forrás, írja az MTI.
A dél-koreai vezérkar későbbi közleménye szerint a rakéta az Észak-Korea fővárosától, Phenjantól északnyugatra lévő Kuszong térségéből szállt fel, és mintegy 700 kilométert tett meg. A tokiói kormány ezt azzal az értesüléssel egészítette ki, hogy az eszköz 30 percig repült, majd belezuhant a Japán-tengerbe. A dél-koreai hírügynökség szerint ez sikernek tekinthető.
Az indítás helyszíne egy olyan támaszpont, ahonnan korábban közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával kísérletezett az észak-koreai hadsereg. A CNN szerint a rakétát Vlagyivosztok irányába lőtték ki.
Dél-Koreában összehívták a nemzetbiztonsági tanácsot, és konzultációt kezdtek az Egyesült Államokkal az adatok pontos kiértékelése érdekében - közölték Szöulban. A japán miniszterelnök a hír hallatára azonnal tiltakozó jegyzéket adott ki.
Washington: A rakéta nem interkontinentális
Az amerikai fegyveres erők csendes-óceáni parancsnoksága szerint Észak-Korea nem interkontinentális ballisztikus rakétát próbált ki vasárnap. A rakéta típusát még meg kell állapítani, de a repülési jellemzők nem egyeznek meg egy interkontinentális ballisztikus rakétáéval - közölte egy szóvivő.
Japánban pontosították a repülési adatokat. A kabinet főtitkára azt mondta, hogy a rakéta 800 kilométert repült, de nem Japán irányában, és nem az ország kizárólagos gazdasági övezetében zuhant a tengerbe. Nem jelentett veszélyt a légi és tengeri közlekedésre - mondta Szuga Josihide. Abe Sindzó kormányfő ugyanakkor "teljességgel elfogadhatatlannak" minősítette az ENSZ által is tiltott indítást.
Inada Tomomi japán védelmi miniszter szerint a rakéta több mint 2000 kilométer magasba emelkedett, és egy új típus lehet. Szöulban "veszélyes provokációnak" nevezték a kísérletet, amelyet alig pár nappal Mun Dzse In elnök beiktatása után hajtottak végre.
Kína ellenzi az ilyesmit
Kína mindenkit önmérsékletre intett vasárnap az újabb észak-koreai rakétatesztet követően, és azt kérte, hogy senki se rontson a Koreai-félszigeten jelenleg uralkodó feszült helyzeten.
"A Biztonsági Tanács vonatkozó határozatai egyértelműen szabályozzák a ballisztikus rakétatechnológia használatát és az ezzel való kísérleteket Észak-Korea számára" - mutatott rá közleményében a pekingi külügyminisztérium. "Kína ellenzi Észak-Korea idevágó tesztjeit, amelyek szembemennek a Biztonsági Tanács határozataival."
Hszi Csin-ping kínai elnök eközben azt nyilatkozta, hogy megpróbál politikai megoldást találni az észak-koreai atomkérdésre Oroszországgal.
"A két ország, amely elkötelezett a szíriai konfliktus és a Koreai-félszigetet érintő atomkérdés politikai megoldása iránt, a ragasztóanyag szerepét tölti be a regionális és a globális béke és biztonság védelmezésének terén" - mondta Hszi, aki Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott megbeszélést Pekingben. A két vezető az Egy övezet, egy út nemzetközi fórumon találkozott egymással.
Ez a mostani az első ilyen kísérlet két hete. Az előző perceken belül kudarccal végződött. Észak-Korea az elmúlt két hónap alatt négy kísérletet végzett ballisztikus rakétákkal. Nyugati és dél-koreai kormányzati illetékesek véleménye szerint el is ért némi haladást a fejlesztésben. A vasárnapi indítás volt az első, provokatívnak tekintett rakétaindítás azóta, hogy Dél-Korea új elnökét május 10-én beiktatták hivatalába.