Szélsőséges reakciókat váltott ki a világban Trump klímadöntése
További Külföld cikkek
- NATO-források szerint Oroszország meg fogja támadni Finnországot
- Érheti-e váratlan meglepetés a horvát Donald Trumpot?
- Megszólalt a WHO-főtitkár az izraeli légicsapásról, amely kis híján eltalálta: Egy hajszálnyira voltunk a haláltól
- Lezuhant egy dél-koreai utasszállító, a katasztrófának csak pár túlélője lehet
- Megérkezett az első segélyszállítmány az ostromlott szudáni fővárosba
Trump visszavonulása a klímaegyezményből nem csak a világ, de saját támogatói számára is sokkoló. Bár stábja jelenleg még nem szólalt meg az ügyben, tudható például, hogy védelmi minisztere létező folyamatnak tartja a globális felmelegedést, amely szerinte Amerika katonai érdekeit is negatívan befolyásolja. James Mattis szerint a környezeti változások globális szinten okoznak instabilitást, és így közvetlenül és rövid távon érintik az Egyesült Államokat.
De ugyanígy hisznek a globális felmelegedésben és annak veszélyeiben Amerika legnagyobb cégeinek vezetői. Ugyanakkor egy sor republikánus szenátor nyíltan állt ki az elnök mellett.
Párizs-Pittsburgh tengely
A hír amerikai fogadtatására jellemző, ahogy Pittsburgh városának vezetője visszaszólt Trumpnak. Ismeretes, hogy az amerikai elnök a klímaegyezményről való elképzeléseit is kirajzolva úgy jelentette be a döntést: „Azért választottak meg, hogy Pittsburgh polgárait képviseljem, ne Párizsét".
A város polgármestere, Bill Peduto ugyanakkor leszögezte, hogy Pittsburgh a választásokon Hillary Clintont szavazta meg. „Tény: Hillary Clinton a szavazatok 80 százalékát kapta meg Pittsburghben. Pittsburgh továbbra is a világ többi részével van, és követi a párizsi egyezményt.”
Párizs polgármestere, a Trump kritikusaként ismert Anne Hidalgo pedig úgy reagált: „Trump megint csak hibázott. Párizs és Pittsburgh együtt áll ki a párizsi egyezmény mellett” - számolt be a Guardian.
Európa nagyon kiakadt
Trump döntése sokkolta Európát. Franciaországot annyira megrázta a döntés, hogy frissen megválasztott elnökük egyenesen angol nyelven kelt ki Trump ellen. „A döntés hiba volt Amerika és a bolygónk szempontjából is” - nyilatkozta Emmanuel Macron, aki Amerika tudósaihoz, mérnökeihez, vállalkozóihoz és felelős polgáraihoz intézte beszédét. Arra kérte őket, hogy fogjanak össze, és közösen dolgozzanak ki megoldásokat a klímaváltozások elkerülésére.
„Az Egyesült Államok hátat fordított a világnak, de mi nem fogunk hátat fordítani az amerikaiaknak” - mondta egy francia nyelvű beszédében az elnök, írta a Telegraph.
A kilépés spirituális fordulatot hozott a jellemzően visszafogottan nyilatkozó Angela Merkelnél.
Azt mondom mindenkinek, akinek fontos a bolygónk jövője, hogy menjünk tovább együtt az úton Földanyánkért.
"A párizsi klímaegyezmény elengedhetetlen ahhoz, hogy "megőrizzük a teremtést" - mondta a német kancellár. „Donald Trump amerikai elnök döntése "rendkívül sajnálatos, és akkor még nagyon visszafogottan fogalmaztam" - tette hozzá. Angela Merkel szerint a közös munka nem éll le: „Az eddiginél is eltökéltebben fogunk össze, hogy sikeresen megbirkózzunk az egész emberiség előtt álló olyan kihívásokkal, mint a klímaváltozás".
A Vatikán a tudományra hivatkozik
Trump döntése olyan, mint egy pofon – érkezett Trump klímadöntésére reakció a legmeglepőbb helyről, a Vatikánból. Marcelo Sanchez Sorondo püspök egyenesen odáig ment, hogy kijelentette:
Azt állítani, hogy olajra és szénre kell támaszkodnunk olyan, mintha valaki azt állítaná, hogy a Föld nem kerek.
"Trump abszurd döntését nem más, mint a pénzcsinálás vágya diktálta" – nyilatkozta a Reutersnek a Pápai Tudományos Akadémia vezetője, kiemelve, hogy vélhetően az olajlobbi áll a döntés mögött.
Közismert, hogy Ferenc pápa igen határozottan foglalt állást a globális felmelegedés elleni harcban. Trump látogatásakor a 2015-ös enciklikus levél egy példányával lepte meg az elnököt. A levél a környezetvédelem fontossága mellett azt is hangsúlyozta, hogy az éghajlatváltozást az emberi tevékenység okozta. Trump korábban többször kijelentette ugyanakkor, hogy nem hisz a globális felmelegedésben.
„Ez tragédia mindannyiunk számára” – nyilatkozta Marcelo Sanchez Sorondo püspök.
Kína és az EU kitart
"Az Európai Unió és Kína minden korábbinál fontosabbnak tartja a fellépést a klímaváltozás ellen és az átállást a tiszta energiára" – olvasható a nyilatkozatban, amelyet Li Ko-csiang kínai kormányfő, valamint Donald Tusk, az Európai Tanács és Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke írt alá.
Az ENSZ meteorológiai szervezete (WMO) pedig egy gyors becslést is kiadott.
Putyin megvédte Trumpot
"Nem ítélkeznék most Trump elnök fölött, hiszen Barack Obama korábbi elnök hozta meg a döntést a csatlakozásról a párizsi klímaegyezményhez, lehet hogy a hivatalban lévő elnök úgy gondolja, ez nem volt átgondolt lépés, lehet, hogy szerinte nincsenek meg az ehhez szükséges források" – mondta az orosz elnök pénteken a Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórumon. Az MTI szerint hozzátette azt is, hogy szerinte nem volt szükséges kilépni a párizsi egyezményből, mert az keretjellegű, elég lett volna újratárgyalni az Egyesült Államokra vonatkozó kötelezettségvállalást.