Már a menekülttáborokig sem engedné el a menekülteket Európa
További Külföld cikkek
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
- Helikopter ütközött egy kórház épületének Törökországban, négyen meghaltak
- Vádat emeltek a magdeburgi támadás elkövetője ellen
- Irán mostanra már teljesen letérdelt a nyugati szankciók miatt
Emmanuel Macron francia elnök migrációs csúcsot tart Párizsban. A találkozón részt vesz Angela Merkel német kancellár mellett Olaszország és Spanyolország miniszterelnöke is. A meghívottak közt vannak a legfontosabb kibocsátó országok - Csád, Niger és Líbia - is.
A francia elnök megnyitóján arról beszélt, hogy a kérelmeket afrikai területen kellene elbírálni, így már csak a pozitív választ kapott menekültek léphetnének be Európába. A hotspotoknak nevezett elbírálási pontokat Csádba, Nigerbe és Líbiába tervezik. A BBC rámutat, hogy az utóbbi országban nehézséget jelent, hogy több kormány is működik, és harcol egymással párhuzamosan.
A csúcsot az hívta életre, hogy 2017-ben újra a mediterrán útvonal vált a menekültek főcsapásává Európa irányába. Az EU-török megállapodással ugyanis drasztikusan csökkent a balkáni útvonalon, azaz Magyarországon áthaladók száma.
Olaszország bekeményített
Idén közel 100 ezer menekült kelt át a Földközi-tengeren, Líbiából Olaszországba. Az IOM jelentése szerint több mint 2000 ember fulladt tengerbe a veszélyes úton. Az EU eddig a terhek egyenlő elosztásával próbálta kezelni a helyzetet: ez az az ügy, amiben Magyarország nem vállalt közösséget a nehéz helyzetben lévő országokkal. A kormány félretájékoztatásával szemben Magyarországnak az lett volna a feladata ebben, hogy elbírálja 1291 szír menekült kérelmét.
Az EU 2015-ben egyébként biztosított máe 1,8 milliárd eurónyi segélyt azon afrikai országoknak, amelyek érintettek a témában. Ezt a határellenőrzések erősítésére, és munkahely teremtésre szánták. A rövidtávú terv azonban az, hogy a menekülteket az afrikai területen végzett ügyintézéssel tartsák vissza.
Olaszország idén nehezítette a menekülteket a tengerből kimentő civilszervezetek hajóinak munkáját, hogy csökkentse az országukba érkezők számát. A jogvédők azzal vádolták az országot, hogy így emberi életeket sodornak veszélybe a tengeren.
Közben a líbiai menekültközpontokban rekedt migránsok helyzete egyre pokolibb. Olvassa el riportunkat, amelyben a Lampedusa szigetére érkezett túlélők a Mad Maxhez hasonlítják az ottani állapotokat.