Erdoğan: Egyik éjszaka egyszer csak beállíthatunk
További Külföld cikkek
- Vádat emeltek a magdeburgi támadás elkövetője ellen
- Irán mostanra már teljesen letérdelt a nyugati szankciók miatt
- Halálos balesetet okozott Ausztriában egy magyar autós
- Egy kisteherautó sofőrje behajtott egy texasi plázába, öt embert elütött
- Egy évre betiltják a TikTokot Albániában egy iskolai gyilkosság miatt
Hétfő reggel óta folyik a szavazás az iraki kurd területeken az 1991 óta széleskörű autonómiát élvező Kurdisztáni Régió teljes, állami szintű függetlenségéről. Ahogy azt több cikkünkben is bemutattuk, a kurdok népszavazási törekvéseit különféle okokból, de széleskörű nemzetközi elutasítása fogadja.
És miután a kurd vezetők leszavaztak, és elkezdték a sajtó előtt értelmezni, mit is jelent a borítékolható "igen", kiderült, hogy eszük ágában sincs fejjel menni a falnak.
A miniszterelnök Necsirván Barzáni (az elnök, Maszúd unokaöccse) sajtótájékoztatóján például hosszasan méltatta magát a "békés és demokratikus" népszavazást, melyet példaként állított a világ népei elé, de igen szűkszavúan nyilatkozott magáról a lehetséges következményekről. Leszögezte, hogy függetlenség egy "folyamat", amit nem holnap fognak kinyilvánítani, és az út részének tartják a Bagdaddal folytatandó "demokratikus tárgyalások"-at.
De a népszavazással nem akarják kijelölni a jövő Kurdisztánjának határait sem, azaz nem tekintik a Kurdisztáni Régió részeinek azokat a területeket, melyek a 2005-ös iraki alkotmány szerint nem számítanak kurd területeknek, mégis csatlakoztak a referendumhoz.
Több mint húsz éve bizonyítjuk folyamatosan Bagdadnak és a szomszédainknak, hogy fontos szerepet játszunk a régió békéjében és stabilitásában. Ez a szerep a jövőben is megmarad.
- ígérte a miniszterelnök, aki a közös határra harckocsikat küldő, és a törökországi kurd szervezet iraki táborait bombázó Recep Tayyip Erdoğannak is üzent:
Ankarának meg kell értenie, hogy nincs jobb barátja a régióban a Kurdisztáni Régiónál.
Erdoğan: Egyik éjszaka egyszer csak beállíthatunk
A térség legnagyobb, 15-20 milliós kurd kisebbségével rendelkező Törökország – legalábbis a török kormány - ugyanis attól tart, hogy az iraki referendum új lendületet adhat a saját, a török államhatalomtól elidegenített kurdjaik szeparatista törekvéseinek.
A Barzáni-klánnal amúgy valóban jó viszont ápoló Erdoğan ezért a nyilvánosság előtt roppant keményen nyilatkozott. Tartós határzárral fenyegette meg az iraki kurdokat, és annak lehetőségét is felvetette, hogy
Ami katasztrofális csapás lenne az iraki olajkészlet 40 százalékán ülő – és azt ki is termelő - Kurdisztáni Régió számára.
De Erdoğan a katonai beavatkozást sem zárta ki, amikor arra figyelmeztette Erbílt, hogy a török haderő nem céltalanul kezdett hadgyakorlatot múlt hétfőn az Észak-Irakkal határos Sirnak tartományban.
Egyik éjszaka egyszer csak beállíthatunk.
- fenyegetett.
A bagdadi vezetés – mely törvénytelennek minősítette a népszavazást – sem mutatta egyelőre az enyhülés jeleit, ugyanis korábbi fenyegetését beváltva lezárta a közös határokat. És miután Haider al-Abádi iraki miniszterelnök telefonon egyeztetett Haszan Róháni iráni elnökkel, a perzsa állam is csatlakozott a határzárhoz.
(MTI, rudaw.net)