A Trump-kabinet minden költséget átvállal a hurrikán után

2017.09.27. 08:28 Módosítva: 2017.09.27. 08:29

Az amerikai védelmi minisztérium (Pentagon) újabb katonákat küld Puerto Ricóra, hogy segítsenek a Maria hurrikán utáni kárelhárításban, a szövetségi kormányzat minden költséget átvállal – írja az MTI.

A kedd esti bejelentés szerint az elkövetkező napokban várhatóan 2500 katona érkezik Puerto Ricóra, ahol már jelenleg szintén 2500 katona segédkezik a mentésben és a takarításban. 

Az Egyesült Államok Északi Parancsnokságának szóvivője közölte: további egészségügyi berendezéseket és mozgatható orvosi rendelőket, műholdas kommunikációs berendezéseket szállítanak a szigetre, továbbá a hadsereg egyik észak-karolinai támaszpontjáról olyan civil egység is Puerto Ricóra utazik, amelyik hangosbeszélőkkel, teherautókkal, szórólapokkal segíti a helybélieket információkkal. 

Brock Long, a szövetségi katasztrófaelhárítási hivatal (Fema) vezetője bejelentette: az amerikai tengerészet és parti őrség 16 hajója már a Puerto Ricó-i vizeken, tíz másik hajó pedig úton van. Szombaton Baltimore kikötőjéből indul Puerto Ricóba egy kórházhajó, amely három-öt nap alatt ér a szigetre. A segélyeket katonai repülőgépekkel juttatják el a lakosokhoz. 

A Fehér Ház - szintén kedden este - azt közölte, hogy

teljes egészében fedezi a romeltakarítás költségeit, és hat hónapon keresztül fedezi a hurrikán pusztításai nyomán felmerülő egyéb költségeket is.

A segítség azért jelentős, mert hasonló természeti katasztrófák esetében a szövetségi kormány a károk 75 százalékát fedezi, míg 25 százalékot a szövetségi államoknak, illetve a külső területeknek kell finanszírozniuk. 

Donald Trump elnököt korábban demokrata párti politikusok bírálták, mert szerintük több figyelmet szentelt a labdarúgókkal és a labdarúgóklubokkal folytatott vitájának, mint Puerto Rico tragédiájának. Az elnök kedden bejelentette: a hurrikán áldozatainak "hathatós segítséget" nyújtanak, ő pedig a jövő héten Puerto Ricóra és az amerikai Virgin-szigetekre látogat. Trump ugyanakkor leszögezte: a segítség eljuttatása komplikáltabb és nehezebb, mint Texasban vagy Floridában volt, mert Puerto Ricót - amely társult állama az Egyesült Államoknak - óceán választja el az Egyesült Államoktól. Carmen Yulin Cruz, a főváros, San Juan polgármestere azt hangsúlyozta, hogy a humanitárius segítség gyors eljuttatása "élet-halál kérdése".

A Maria hurrikán az Egyesült Államokhoz tartozó szigeten az eddigi adatok szerint legalább 13 halálos áldozatot követelt. Az erős szél, a heves esők és az áradások csaknem teljesen tönkretették a sziget áramszolgáltatását és a telekommunikációs hálózatát is. A kormányzó azért kérte a szövetségi kormány segítségét, mert attól tartott, hogy az emberek tömegesen hagyják majd el a szigetet.