A választások miatt küldik erőszakkal a veszélybe az iraki menekülteket
Az Iszlám Állam terrorszervezet elől elmenekült több mint kétmillió iraki sorsának megoldása Haider el-Abádi iraki kormányfő egyik legnagyobb feladata. Bírálói szerint azonban sokkal inkább érdekelt a májusi választások megnyerésében, mint az otthonukból elmenekült irakiak biztonságos visszatelepítésében – írja az MTI a Reutersre hivatkozva.
A hatóságok akaratuk ellenére, azonnali intézkedéssel telepítik vissza az embereket menekültek és segélymunkások szerint, hogy biztosítsák a választások időben való megtartását. A hatályos törvények értelmében ugyanis a szavazóknak az eredeti lakóhelyük szerint kell voksolniuk.
Abádi népszerűségét növelte az Iszlám Állam feletti iraki győzelem, és aggódik, hogy nem tudják megtartani a választásokat. Stratégiája nem kockázatmentes, a szunnita szavazókat ugyanis elriaszthatja, ha nyilvánosságra kerülnek az erőszakosan hazatelepített szunnita belső menekültek szenvedései.
Abádi második kormányfői mandátumra pályázik, amely során a korrupció ellen akar harcolni, és fenn kívánja tartani a nemzeti egységet a kurd szakadárokkal szemben. Minden szavazatra szüksége van, ha le akarja győzni az Irán támogatását élvező síita milíciákkal kapcsolatban álló jelölteket – írja a Reuters.
A Reuters beszámolt az egyik menekült, a 37 éves Száleh Ahmed esetéről, akinek feleségével és a listán szereplő néhány gyermekével kellett visszatérnie a táborparancsnok által biztonságosnak mondott területre, Betajába. A romba dőlt házuk udvarán egy csapdabomba robbant fel, a felesége azonnal meghalt, lánya súlyosan megsebesült, a férfi fél szemét elvesztette.
Nevük elhallgatását kérő segélymunkások szerint 2400-5000 között lehet a november 21. és január 2. között erőszakkal visszatelepítettek száma.
Egy iraki katonai szóvivő, Jahíja Raszúl dandártábornok túlzásnak nevezte a polgári személyek erőszakos visszatelepítésével kapcsolatos állításokat, mindazonáltal leszögezte, hogy „a polgároknak haza kell térniük, miután legyőzték az Iszlám Államot”.
Az ENSZ adatai szerint az iraki belső menekültek több mint a fele tért vissza otthonába. Több mint 3,2 millióan tértek vissza december végéig, míg 2,6 millióan továbbra is otthonától távol élnek a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) szerint.
Borítókép: Yunus Keles/Anadolu Agency/Getty Images