Áll a bál a Trump-kampánycsapat megfigyelése körül

000 ZA60X
2018.02.10. 10:35

Újabb epizóddal folytatódik a bő egy hete kezdődött hírszerzési botrány az Egyesült Államokban.

A történet lényege eddig röviden:

  • Az amerikai képviselőház hírszerzési bizottságának republikánus tagjai készítettek egy feljegyzést arról, hogy a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) a 2016-os választási kampány alatt hogyan figyelte meg Donald Trump kampánycsapatát, hogy feltárja a feltételezett kapcsolatukat Oroszországgal.
  • Ezt aztán a bizottság demokrata tagjai és az FBI vezetője is bírálta, pontatlannak és félrevezetőnek nevezték. A demokraták szerint a feljegyzés célja valójában az, hogy hiteltelenítse a már az elnökhöz is veszélyesen közel járó Robert Mueller különleges ügyész munkáját. Mueller és csapata vizsgálja Oroszország feltételezett beavatkozási szándékát az amerikai választásokba, a nyomozás már Trump több korábbi fontos munkatársát elérte, és magának az elnöknek is egyre kellemetlenebbé válik.
  • Ezt a vitatott republikánus feljegyzést aztán Trump a kritikák ellenére nyilvánosságra hozta.
Kapcsolódó

Robbant a bomba, bukhat a Trump elleni FBI-vizsgálat

Nyilvánosságra került egy eddig titkos feljegyzés, ami rossz fényt vet a magyar kormánytagokkal is találkozó Trump-tanácsadó után szaglászó FBI-ra.

A mostani fejlemény, hogy a hírszerzési bizottság demokrata párti tagjai is készítettek egy feljegyzést, de

ennek a nyilvánosságra hozását Trump megtagadta.

Lehallgatás és ellehetetlenítés

Az egy héttel ezelőtt készült republikánus párti feljegyzés eddig titkosított információkat tartalmaz az FBI feltételezett túlkapásairól. Azt állítja, hogy az FBI – hatáskörét túllépve – a 2016-os elnökválasztási kampány idején, majd ezt követően is jogtalanul lehallgatta Trump kampánycsapatát, és Trumppal szembeni elfogult nyomozást folytatott az elnökválasztási folyamatba történt vélt orosz beavatkozás ügyében – írja az MTI.

Az igazságügyi minisztérium, az FBI és demokrata párti politikusok hevesen ellenezték, hogy az elnök feloldja a dokumentum titkosságát, arra hivatkozva, hogy a feljegyzés lényeges adatokat nem tartalmaz, félrevezeti az amerikai közvéleményt, és veszélybe sodorja az amerikai nemzet biztonságát is, célja pedig az igazságügyi tárca miniszterhelyettesének, Rod Rosensteinnak a lejáratása és végső soron az Oroszországgal kapcsolatos vizsgálatokat folytató különleges bizottság vezetőjének, Robert Muellernek az ellehetetlenítése.

Kapcsolódó
Rákapcsolt a Trump oroszügyeit vizsgáló különleges ügyész

Rákapcsolt a Trump oroszügyeit vizsgáló különleges ügyész

Titokban egy sor nagyon fontos embert kihallgatott. CIA-, FBI-, NSA-főnökök beszéltek az elnökről.

Mivel Jeff Sessions igazságügyi miniszter kivonta magát az oroszországi beavatkozás vizsgálatából, Rosensteinnek állna hatalmában kirúgni Muellert, ő viszont erre nem hajlandó, így Mueller esetleges eltávolításához Rosenstein elmozdításán keresztül vezetne az út – szól a demokrata érvelés. A hírszerzési bizottság republikánus politikusai viszont azzal érveltek, hogy feltáró munkájuk során komoly mulasztásokra bukkantak, amelyekről tájékoztatni kell a közvéleményt.

Nemzetbiztonság és kettős mérce

A bizottság demokrata tagjai most ellentámadásba lendültek: készítettek egy 10 oldalas feljegyzést, amelyben cáfolni akarják a republikánus dokumentumot, és amely arról szól a bizottság legmagasabb rangú demokrata tagja, Adam Schiff szerint, hogy az FBI szabályosan figyelte meg Carter Page-et, Trump kampánytanácsadóját, mert engedélyt kért hozzá az illetékes különleges bíróságtól, és a feljegyzésük olyan tényeket tartalmaz, amelyeket a közvéleménynek ismernie kell.

Kapcsolódó
Magyar szála is van a Trump orosz kapcsolatairól folyó vizsgálatnak

Magyar szála is van a Trump orosz kapcsolatairól folyó vizsgálatnak

Trump oroszügyi tanácsadója járt Budapesten. Rejtély, miért, de az biztos, hogy magyar kormányzati szereplőkkel is találkozott. A történet, amit Carter Page előadott az útról, nagyon bűzlik, de az FBI mindent tud, mivel figyelték őt.

A Fehér Ház azonban közölte a hírszerzési bizottsággal, hogy az elnöknek nem áll módjában feloldani az új feljegyzés titkosságát, mert az igazságügyi minisztérium szerint az

számos titkos és különösen kényes részt tartalmaz, veszélybe sodorhatja a nemzetbiztonságot és a rendfenntartás rendszerét.

Ezért arra kérte a bizottságot, hogy dolgozza át a dokumentumot a minisztérium segítségével. A Fehér Ház nyilvánosságra hozta az FBI igazgatójának levelét is ezzel kapcsolatban, és eszerint neki is hasonló aggályai vannak. A elnök azonban hajlik arra, hogy nyilvánosságra hozassa a feljegyzést, ha a szükséges felülvizsgálat megtörténik – tette hozzá a Fehér Ház közleménye. Adam Schiff közölte, hogy eleget tesznek a kérésnek.

Chuck Schumer, a szenátusi demokraták vezetője minderre reagálva kijelentette:

megdöbbentő, hogy az elnök mennyire kettős mércét alkalmaz, amikor az átláthatóságról van szó.

(Borítókép: Mandel Ngan / AFP)