Főtitkárt vált Angela Merkel pártja
További Külföld cikkek
- Azbej Tristan: Vannak olyan országok, ahol a karácsony nyilvános megünneplése egyet jelent az életveszéllyel
- Meghalt a világ egyik legnagyobb médiavállalatának volt vezetője, Richard Parsons
- A levegőbe emelkedett Kína új csodafegyvere
- Vlagyimir Putyin elutasította Donald Trump béketervét, hiába tartaná távol Ukrajnát a NATO-tól
- Kazah légikatasztrófa: ukrán drónok jelenlétéről beszélnek az oroszok
Főtitkárváltásra készül a német Kereszténydemokrata Unió (CDU), a párt vezetősége Angela Merkel pártelnök-kancellár javaslatára Saar-vidék tartomány eddigi miniszterelnökét, Annegret-Kramp Karrenbauert javasolja a tisztségre, jelentették be. A pozíció betöltéséről a párt február 26-i rendkívüli kongresszusán döntenek, de nem nagyon várható meglepetés.
Angela Merkel a hétfői elnökségi ülés után tartott tájékoztatón köszöntet mondott Peter Taubernek az utóbbi négy évben végzett munkájáért. Kiemelte, hogy a CDU fiatal nemzedékéhez sorolt politikus fontos ügye volt a munkavállalók EU-n kívüli bevándorlásáról szóló törvény megalkotása, és törekvésének eredményét mutatja, hogy a jogszabály kidolgozásáról megállapodtak a testvérpárt bajor Keresztényszociális Unióval (CSU) és a Német Szociáldemokrata Párttal (SPD) folytatott koalíciós tárgyaláson.
Annegret Kramp-Karrenbauer azt mondta, azért dolgozik majd, hogy a CDU a jövőben is a „politikai közép" első számú tényezője legyen. Szerinte a német politika előtt az a legnagyobb kihívás, hogy olyan szellemi környezetben kell megerősíteni a társadalmi összetartást, amelyben nem a közösség, hanem az egyén a legfontosabb. Kifejtette, hogy a következő, 2021-ben tartandó szövetségi parlamenti (Bundestag-) választásig meg kell újítani a CDU politikáját, méghozzá egy alulról építkező programalkotási folyamattal.
A CDU-ban kiemelkedően népszerű 55 éves politikust Angela Merkel bizalmasaként és utódjelöltjeként tartják számon. A német sajtóban hetek óta találgatnak arról, hogy a kancellár miként készíti majd elő az utódlást, hogyan emeli be kiválasztottját a politika első vonalába, hogy 2021-re átvehesse a párt vezetését, és kancellárjelöltként vágjon neki a Bundestag-választás kampányának. A legtöbb találgatás arról szólt, hogy a ciklus elején, esetleg a ciklus közepén megkapja valamelyik fontos minisztériumot. Arra egy lap, egy szerkesztőség és egy politikai elemző sem számított, hogy a párt főtitkára lesz.
Angela Merkel a tájékoztatón kitérő választ adott az utódlásra vonatkozó kérdésre. „A történelem nem ismétli önmagát" – jegyezte meg arra a felvetésre, hogy ő az 1998-tól 2000-ig betöltött főtitkári tisztségből került a pártelnöki pozícióba.
Az AfD feljött a szocdemekre
Egy felmérés közben azt mutatta ki, hogy többen szavaznának Németországban a bevándorlásellenes Alternatíva Németországnak (AfD) nevű pártra, mint a Német Szociáldemokrata Pártra (SPD).
Az Insa közvélemény-kutató társaság adatai szerint az AfD-re a német választók 16 százaléka szavazna, ha most vasárnap lenne a szövetségi parlamenti (Bundestag-) választás, az SPD-re pedig 15,5 százalék. Az egy héttel korábbihoz képest az AfD támogatottsága 1 százalékponttal emelkedett, az SPD-é 1 százalékponttal csökkent. Ez az első felmérés, amely nagyobb támogatottságot mutat az AfD-nél, mint a legrégebb óta működő német pártnál, a 154 éve alapított SPD-nél.