Az Egyesült Államok kilépett az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából
Amióta Donald Trump az Egyesült Államok elnöke, időről időre felmerült, hogy az Egyesült Államok kilép az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából (UN Human Rights Council), ez végül meg is történt
Ál- és valós érvek
A hangoztatott érvek és a valós okok között talán nem volt teljes átfedés, mindenesetre korábban Rex Tillerson akkori amerikai külügyminiszter, majd utódja, Mike Pompeo és Nikki Haley ENSZ-nagykövet is rendre kiállt a nyilvánosság elé, és a jogvédőket szapulta. Végül magyar idő szerint kedd este Nikki Haley már a kilépést is bejelentette.
A visszatérő kritika szerint az Emberi Jogi Tanács idejétmúlt eszközöket használt, illetve bántóan Izrael-ellenes. Közben azért az amerikai politikusoknak az sem eshetett túlságosan jól, hogy a bevándorló családok erőszakos amerikai szétválasztását is kritizálta az ENSZ egyik legfiatalabb, 2006-ban alapított intézménye, azt konkrétan lelketlenségnek minősítette.
Magyarország szomorú lenne
Magyarország számára óriási csalódás, hogy az Egyesült Államok távozna a genfi székhelyű intézményből. A magyar államot ugyanis ritkán éri olyan emberi jogi dicséret, mint ami 2017-ben, az ENSZ Emberi Jogok Tanácsának legutóbbi tisztújításán történt.
A két kelet-európai tanácshelyért vívott versenyben a magyar jelentkezés magabiztosan előzte meg mind Horvátországot, mind Oroszországot, és nyert el tanácstagságot.