602 menekült jutott át a határkerítésen Marokkóból spanyol területre
Több százan jutottak át a Marokkót és Ceuta észak-afrikai spanyol exklávét elválasztó határkerítéseken csütörtökön - közölte az MTI. A spanyol csendőrség szerint 602, a szubszaharai térségből származó határsértőnek sikerült áthatolnia a kerítéseken, amiket átvágtak.
800 asylum seekers and migrants stormed the razor wire border fence into Ceuta, one of Spain’s enclaves in North Africa. Many people spend months in Morocco trying to gain entry into the EU territories to claim asylum. pic.twitter.com/U6b9cwsWV8
— AJ+ (@ajplus) July 26, 2018
A rendkívül jól ellenőrzött, 8,4 kilométer hosszú, és 6 méter magas, pengékkel és szögesdróttal megerősített dupla kerítéssor leggyengébb szakaszán történt az incidens, amit nem látnak be teljesen a biztonsági kamerák.

A marokkói és spanyol hatóságoknak így is százakat sikerült feltartóztatni, az Europapress hírügynökség szerint rendkívül erőszakos akcióban.
A csendőrség közleményében beszámolt róla, hogy a határsértők házi készítésű fegyverekkel igyekeztek megakadályozni a hatóságok közbelépését; például oltott mésszel, széklettel megtöltött műanyag palackokat dobáltak feléjük, és átalakított spray-t használtak "lángszóróként".
Adataik szerint a rendfenntartók közül öten kerültek kórházba, az illegális határátlépők közül pedig tizenhatan.

A helyi vöröskereszt arról számolt be, hogy 22 spanyol csendőrt és 132 afrikai határsértőt láttak el a helyszínen.
Az illegális bevándorlók a kerítésen átjutva a ceutai ideiglenes befogadóközpontban találnak menedéket, ahol nyilvántartásba kerülnek. Csakhogy az intézményben teltház van, és kapacitását 15 százalékkal meghaladva működik - írta a spanyol sajtó.
Video: migrants storm the external #EU border in Ceuta, reportedly attack officers with makeshift flamethrowers and quicklime. Worth watching if you think the migration crisis has gone away. https://t.co/ddI2XnpeTL
— Bojan Pancevski (@bopanc) July 26, 2018
A két országot elválasztó kerítésnél hónapok óta nem történtek határsértési kísérletek.
A spanyol belügyminisztérium a hónap elején közölte, hogy az idei év első felében kevesebben jutottak be jogosulatlanul az észak-afrikai spanyol exklávék, Ceuta és Melilla területére szárazföldi úton, mint tavaly ugyanebben az időszakban.
A Földközi-tenger nyugati szakaszára, ezen belül pedig a Spanyolországra nehezedő migrációs nyomás fokozódik az utóbbi időben. Az uniós part- és határvédelmi ügynökségnek (Frontex) a múlt héten közölt jelentése szerint júniusban Spanyolország volt a legfőbb tengeri úti belépési Európába, ahol összesen 6400 embert regisztráltak, 166 százalékkal többet, mint tavaly ugyanebben a hónapban.