Merkel a Balkánról: A határok sérthetetlenek
További Külföld cikkek
- Ezeket lehet tudni a magdeburgi támadás feltételezett elkövetőjéről
- Német sajtó: már legalább 5 halottja és több mint 200 sérültje van a magdeburgi támadásnak
- Vámokat vetne ki az Európai Unióra Donald Trump
- Donald Trump óriási boszorkányüldözést tervez a sajtóban
- Matteo Salvini: „Felmentettek a bíróságon, mert megállítottam a tömeges migrációt és védtem országomat”
Sérthetetlenek a határok a Nyugat-Balkánon, a térség országainak európai uniós (EU-) csatlakozása csak területi épségük megtartásával mehet végbe - jelentette ki Angela Merkel a Dusko Markovic montenegrói miniszterelnökkel folytatott pénteki berlini tárgyalása után. Szólt arról is, hogy Németország és Montenegró közösen küzd az illegális migráció ellen.
A kancellár a montenegrói kormányfővel tartott tájékoztatóján kiemelte, hogy a Nyugat-Balkán összes országának rendelkeznie kell az EU-csatlakozás lehetőségével. A csatlakozási folyamat kiinduló pontja valamennyi ország területi inegritása, előrehaladása pedig nem az államok méretétől vagy az időtényezőtől függ, hanem kizárólag a tagság feltételeinek teljesítésétől - idézi a kancellárt az MTI.
Merkel arról is beszélt, hogy az EU-s csatlakozáshoz le kell zárni a regionális konfliktusokat, a térség országainak fel kell hagyniuk a viszálykodással, hogy fenntartható legyen az EU-tagállamok közötti "koherens együttműködés". Montenegró esetében a legfontosabb feladatok közé tartozik a jogállamiság erősítése és a korrupció visszaszorítása. Megjegyezte, hogy 2010-ben kezdett csatlakozási tárgyalások már a részletkérdésekről, nagyon konkrét ügyekről szólnak.
Tárgyaltak a migrációról is, amellyel kapcsolatban Montenegrónak „nagyon fájdalmas tapasztalatai vannak”. Mint mondta, Németország és Montenegró együtt harcol az illegális migráció ellen, így a találkozó egyik témája az volt, hogy minként járulhatnak hozzá közösen az EU külső határának jobb védelméhez.
Dusko Markovic hangsúlyozta, hogy országa a NATO-tagság elnyerése után továbbra is elkötelezett az EU-tagság megszerzése mellett, és fokozza a szervezett bűnözés és a korrupció elleni küzdelmet. A podgoricai vezetés arra is törekszik, hogy elérje a „jogállamiság magasabb minőségét”.
Merkel hétfőn a bosnyák miniszterelnökkel találkozott, szintén a német fővárosban, és akkor is a határok érinthetetlenségéről beszélt. Akkor a szavait élesen bírálták Belgrádban, Aleksandar Vucic szerb államfő akkor úgy reagált, hogy ezt már ötezerszer halotta a német kancellártól, aki tíz éve nem hajlandó változtatni az álláspontján, Belgrád és személyesen Vucic azonban „tovább fog küzdeni Koszovóért”.
Pénteken viszont már elismerően beszélt Merkelről és a németekről Vucic, mint fogalmazott:
Merkelt Szerbia „igaz barátjának” tartja, aki a menekültválság idején „megóvott minket egy konfliktustól Horvátországgal. Mindig segített”. Szerinte Merkelnek köszönhető az is, hogy „a második negyedévben Szerbia érte el a második legnagyobb gazdasági növekedést Európában”.