ET: Bántalmazták a magyar rendőrök a Szerbiába toloncolt menekülteket
További Külföld cikkek
- Két nőt megkéseltek karácsonykor, belehaltak a sérüléseikbe
- Vészhelyzetet hirdettek Oroszországban
- Orosz tankerhajó szabotázsa okozhatta a kábelszakadást a Balti-tengeren
- Magyarország kiadta az antifa-támadások másodrendű vádlottját Németországnak
- Mennyi ereje és ideje maradt Iránnak, hogy újjáépítse ripityára vert szövetségeseit?
Magyarországnak felül kell vizsgálnia a menedékkérők elszállásolását biztosító tranzitzónákra vonatkozó szabályozását, különösen a kísérő nélküli kiskorúak fogva tartásának kell véget vetnie – írja az Európa Tanács (ET) kínzás elleni bizottságának (CPT) kedden közzétett jelentésére hivatkozva az MTI.
A jelentés az ET szakbizottságának a Röszke és Tompa melletti tranzitzónákban tavaly októberben tett látogatásának tapasztalatait összegzi. A beszámoló szerint
- a magyar tranzitzónák felszereltsége jó, elfogadható feltételeket biztosít a menedékkérőknek,
- a magyar hatóságok pedig megfelelően gondoskodnak a helyiségek állapotáról és a higiéniáról,
- ugyanakkor a bizottság aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy valamennyi nemzetközi védelmet kérelmező kénytelen a tranzitzónában maradni mindaddig, amíg menedékkérelmüket elbírálják.
Mint írták, a gyermekes családoknak és a kísérő nélküli kiskorúaknak is ott kell várakoznia, ez pedig elsősorban azért problémás, mert álláspontjuk szerint a helyiségek túlságosan is zárkákra emlékeztetnek, és így a környezet nem tekinthető megfelelőnek a menedékkérők elszállásolásához.
A jelentés szerint a tranzitzónákban a menedékkérők nem panaszkodtak bántalmazásra, a Magyarország területén elfogott és nem sokkal a jelentéstevők érkezése előtt a határ szerbiai oldalára toloncolt illegális bevándorlók közül ugyanakkor sokan azt állították, hogy magyar rendőrök fizikailag bántalmazták őket, amit a delegáció orvosszakértőjének véleménye is alátámasztott.
A bizottság szerint korábban nem folyt olyan eljárás, amely felmérte volna az erőszakos kitoloncolást követő bántalmazás kockázatát, és azt tanácsolta, hogy a magyar hatóságok vessenek véget a bevándorlók visszaküldésének.
Az illetékes magyar hatóságok a jelentésre adott válaszukban azt írták, a jelentés számos, a tényekkel ellentétes állítást tartalmaz, amelyek természete inkább politikai, mintsem szakmai, mire a bizottság elnöke, Mikola Gnatovszkij annyit válaszolt, hogy
a magyar hatóságok válaszából egyértelműen kitűnik, hogy a jelentésben felvetett aggodalmak továbbra is érvényesek.
Gnatovszkij ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy a szakbizottság delegációjának év végén tervezett következő látogatása lehetőséget biztosít a felvetett kulcsfontosságú kérdések megvitatására a helyzet javítása érdekében.
A jelentésre azóta a Belügyminisztérium is reagált: a közlemény szerint Magyarország kormánya határozottan visszautasítja az állításokat, mert mint írták, ez a jelentés egy újabb hazug vádaskodás és nyomásgyakorlás Magyarországra, a magyar határvédelmet pedig azért támadják,
mert el akarják azt venni hazánktól
A magyar rendőrség az uniós és a magyar törvényeket teljes mértékben betartva, eredményesen védi az EU schengeni határát, ezért elfogadhatatlan, hogy a magyar rendőröket
az illegális migránsok, és az őket törvénytelenségekre biztató civil szervezetek valótlan állításaira hivatkozva vádolják.
Végül arról írtak, hogy a bevándorláspárti erők kezdettől a határvédelem és a tranzitzónák megszüntetését várják el Magyarországtól, mert nem megállítani és ellenőrizni, hanem megszervezni akarják a migrációt, de Magyarország így is kitart uniós kötelezettségei és Európa védelme mellett.
Magyarország a schengeni rendelet szabályai és elvárásai szerint továbbra is megvédi az EU külső határát az illegális migrációtól és nem adja át a határvédelmet – emelte ki a közlemény.