Több ország lemondta a szaúdi konferenciát az eltűnt újságíró miatt
További Külföld cikkek
- Elraboltak egy csecsemőt egy bécsi kórház szülészeti osztályáról
- Pattanásig feszült a hangulat a Külügyi Tanács brüsszeli ülése előtt
- Szijjártó Péter szerint szégyenletes, abszurd és elfogadhatatlan ez a döntés
- Oroszország azzal támadja az Egyesült Királyságot, hogy Ukrajna oldalán belépett a háborúba
- Vlagyimir Putyin belebukhat, ha meghozza ezt a súlyos döntést
Lemondta részvételét csütörtökön az amerikai, a francia és a holland pénzügyminiszter, illetve a brit külkereskedelmi miniszter is az október végén Rijádban tartandó Future Investment Initiative (Jövő Befektetési Kezdeményezése) nevű, a "sivatagi Davos" néven elhíresült extravagáns befektetési konferencián Dzsamál Hasogdzsi szaúdi ellenzéki újságíró feltételezett meggyilkolása miatt, írja az MTI.
Többek között arról beszéltek, hogy súlyosak az újságíró eltűnésének részletei, és ezekre a hatóságoknak választ kell adniuk, valamint elvárják a felelősök felelősségre vonását. A holland kormány még a novemberre tervezett szaúd-arábiai látogatását is lemondta.
Steve Mnuchin, amerikai pénzügyminiszter a Twitterre írta ki, hogy nem megy el. Azt írta, találkozott Donald Trump elnökkel és Mike Pompeo külügyminiszterrel, és együtt határoztak így.
Just met with @realDonaldTrump and @SecPompeo and we have decided, I will not be participating in the Future Investment Initiative summit in Saudi Arabia.
— Steven Mnuchin (@stevenmnuchin1) 2018. október 18.
Trump és Pompei is beszélt kedden Mohamed bin Szalmán szaúdi koronaherceggel, a szaúdi politika tényleges irányítójával, aki tagadta, hogy bármit tudna a kormánykritikus szaúdi újságíróról, de megígérte, hogy átfogó vizsgálatot tesznek az ügyben.
Nem megy még el a Nemzetiközi Valutaalap főigazgatója, az Uber és Viacom vállalat vezetői, a CNN, a Financial Times, a The New York Times, a The Economist és Huffington Post sem.
A török hatóságok azt állították, hogy október 2-án egy tizenöt fős szaúdi csoport utazott Isztambulba, majd meggyilkolták és feldarabolták a szaúdi nagykövetségre papírért besétáló kormánykritikus újságírót, Dzsamál Haogdzsit, és még aznap visszarepültek Rijádba. A török kormány azt mondta Trumpnak, hogy hang- és videófelvételük is van arról, mi történt aznap a konzulátuson.
Az egyik feltételezett gyilkos közlekedési balesetben életét vesztette csütörtökön a szaúdi fővárosban, Rijádban, írja az MTI Yeni Safak című, kormányközeli török napilap alapján. A Yeni Safak felvetette annak lehetőségét, hogy a szaúdi légierő hadnagyát a balesettel akarták elhallgattatni. A lap ugyanakkor nem rendelkezik további információkkal a szerencsétlenségről.
Hétfőn egy nagyjából 12 főből, török és szaúdi emberekből álló csoport ment az isztambuli szaúdi nagykövetségre vizsgálódni az eltűnt szaúdi újságíró ügyében. A CNN hétfő este azt írta, miután a közös vizsgálat megkezdődött, a szaúdi kormány közleményt jelentet meg, amiben elismernék , hogy egy rosszul sikerült vallatás közben meghalt az újságíró. A közlemény egyelőre azonban nem jelent meg.
Kedden aztán ismét átvizsgálták Szaúd-Arábia isztambuli főkonzulátusát Dzsamál Hasogdzsi nyomai után kutatva, jelentette az NTV török hírtelevízióra hivatkozva az MTI. A főkonzulátus után – várhatóan még kedden – a konzuli rezidenciát is átnézik a hatóságok.
Az NTV úgy tudja, hogy az éjszakai vizsgálat során vett anyagminták között bizonyítékértékűek is vannak. Egy török tisztviselő arról beszélt az AP-nek, hogy a rendőrök bizonyítékot találtak arra a szaúdi konzulátuson, hogy Hasogdzsit ott gyilkolták meg. A CNN pedig kedd este egy névtelen tisztviselőre hivatkozva azt írta, hogy az újságíró holttestét feldarabolták. Korábban is voltak ilyen feltételezések a török médiában.
Még a keddi vizsgálatok előtt egy videó került fel az internetre, ahol egy takarítócsapat megy be a konzulátusra – a nyomozók később arról beszéltek, hogy kémiai anyagokat szagoltak a levegőben, miközben dolgoztak.