Két hónapig ingyen dolgoznak a nők az Európai Unióban
Magyarországon valamivel kedvezőbb a helyzet, a nemek közötti bérkülönbség 14 százalék. Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke, továbbá Marianne Thyssen és Vera Jourová uniós biztosok a november 3-án esedékes Egyenlő Díjazás Napja alkalmából kiadott közös nyilatkozatukban hangsúlyozták, az EU egyik alapértéke, hogy a nők és a férfiak egyenlők egymással – írja az MTI. Elfogadhatatlannak nevezték, hogy ennek ellenére az éves béreket tekintve a nők két hónapig lényegében ingyen dolgoznak férfi kollégáikhoz képest.
A nyugdíjhelyzet még drámaibb
A nemek közötti bérszakadék nem csupán elvben tisztességtelen, hanem a gyakorlatban is. A nőket bizonytalan helyzetbe kényszeríti életpályájuk során, sőt nyugdíjba vonulásuk után még inkább, tekintettel a nemek közötti 36,6 százalékos nyugdíjkülönbségre" - fogalmaztak.
Mint közölték, a bérszakadék mögött több tényező húzódik meg.
- A nők gyakrabban dolgoznak részmunkaidőben,
- nehezebben kerülnek vezető vállalati pozíciókba,
- olyan ágazatokban dolgoznak, ahol alacsonyabbak a fizetések,
- gyakran rájuk hárulnak a családtagok gondozásával és a házimunkával járó feladatok.
R-R-R
Ugyanakkor, ahogy az egyenlő bérekben élenjáró északi országokban tartják, ez a kérdés, csakis a 3R, vagyis a representation, rights, resources felfogással közelíthető meg.
Vagyis a nőknek a különböző vezetői, politikai posztokon azonos jelenlét és azonos jogok járnak, különben az egyes államok rosszul gazdálkodnak az erőforrásaikkal.
Hiszen a tudásintenzív világunkban a humán erőforrás az vegyik legnagyobb érték, az az állam, amelyik furcsa társadalmi beidegződések miatt lemondanak az egyik legfontosabb erőforrásának a feléről, biztosan hibázik. A bizottság az egyenlő díjazás célkitűzés jegyében különböző programpontokat határozott el, de az ezekre fordított források nem tűnnek érdeminek.