Schröder: az Egyesült Államok megszállóként viselkedik Németországban
Élesen bírálta az Egyesült Államok kereskedelempolitikáját Gerhard Schröder, aki korábban német kancellár volt, azonban már egy évtizede a Putyinhoz közeli energiavállalatok lobbistája. A 2017 óta a Rosznyeft igazgatótanácsi tagjaként is tevékenykedő Schrőder azt javasolta a Reutersnek adott interjújában, hogy Németország közeledjen Kínáho. Az orosz gáz szállításáért felelős Északi-Áramlat felügyelőtanácsi elnökeként is működő Schröder neglepő módon azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy megszállóként viselkedik Németországban.
"Nem engedhetjük meg magunknak, hogy megszállt országként bánjanak velünk" - jelentette ki az orosz energetikai ipar lobbistája.
Mint mondta, Németországnak ebben a helyzetben olyan szövetségesek után kell néznie, amelyeknek a német érdekekhez hasonló érdekeik vannak. Ezzel összefüggésben elsősorban Kínára utalt.
Schrödert számos bírálat éri Németországban, mert Vlagyimir Putyin orosz elnök barátja, és a Kreml által ellenőrzött Gazprom és Rosznyefty olajipari óriásoknál befolyásos pozíciót tölt be.
Gerhard Schröder ezzel szemben azt hangoztatja, hogy ez a magánügye.
A szociáldemokrata politikus óva intette a berlini vezetést attól, hogy Németország elzárkózzon a kínai befektetetésektől. Schröder szerint e tekintetben egyedül a hadiipar jelentene kivételt.
Az Egyesült Államok és Kína kereskedelmi vitája a német vállalatokat is terheli. Donald Trump amerikai elnök tisztességtelen kereskedelmi gyakorlattal vádolja Kínát. Azt kívánja elérni, hogy Kína csökkentse a kétoldalú kereskedelmi forgalomban kialakult hatalmas többletét, változtasson kereskedelempolitikáján, hagyjon fel a technológiai transzferek kikényszerítésével és a csúcstechnológiai vállalatok állami támogatásával, tartsa tiszteletben a szerzői jogokat.
Peking ezzel szemben Washingtont "kereskedelmi zsarnoksággal" vádolja.