Különös közleményben rekonstruálta Hasogdzsi halálát a szaúdi ügyészség
További Külföld cikkek
- Összecsapások törtek ki az afgán-pakisztáni határon, többen meghaltak
- Franciaország kérte egy Indonéziában halálra ítélt francia állampolgár kiadatását
- Korlátozzák a turizmust a világ egyik legnépszerűbb utazási célpontjánál
- Az utolsó kórház is bezárta kapuját a Gázai övezet északi részén
- Az Egyesült Államoknak adja ki Montenegró Do Kvont, a dél-koreai „kriptokirályt”
Lezárult a a Dzsamál Hasogdzsi szaúdi állampolgár meggyilkolása ügyében indított nyomozás eddigi szakasza - közölte a szaúdi főügyészség. A gyilkossági ügyben 21 ember gyanúsítanak.
Az ügyészség egy kissé bonyolult, szokatlan hangvételű közleményben "rekonstruálta", hogy a nyomozók szerint mi történhetett.
Eszerint minden szeptember 29-én kezdődött, amikor az Állami Hírszerzési Elnökség korábbi elnökhelyettese, nevezzük ott Parancsnoknak, parancsba adta, hogy Hasogdzsit mindenképpen haza kell hozni, ha máshogy nem megy, akkor erőszakkal.
A Parancsnok egy három alegységből álló, tizenöt fős csapatot hozott létre. Azért, hogy könnyebb dolguk legyen, a tárgyalócsoport élére Hasogdzsi egykori kollégáját nevezték ki, mondván, majd ő meggyőzi. Hasogdzsi ismerőse éppen egy olyan emberrel dolgozott ekkor együtt, akit a közlemény csak "volt tanácsadóként" emleget.
A csapat főnöke felvette a kapcsolatot egy igazságügyi szakértővel és bevonta a csapatba azért, hogy ha Hasogdzsit csak erőszakkal sikerül hazatérésre bírni, akkor a fizikai erőszak bizonyítékait eltüntesse a tett helyszínéről. Az igazságügyi szakértő a felettesei tudta nélkül csatlakozott a csapathoz.
A küldetés parancsnoka kapcsolatba lépett egy törökországi kollaboránssal, egy biztonságos helyszín biztosítására kérve őt arra az esetre, ha az áldozatot nem sikerülne erőszak alkalmazása nélkül rábírni a hazatérésre.
Amikor a tárgyalócsapat vezetője megnézte a konzulátus épületét, rájött, hogy Hasogdzsit - ha önként nem akar velük menni - nem lehetséges biztonságos helyre szállítani. Ezért a vezető úgy döntött: ha nem lesz együttműködő, akkor megölik.
A nyomozás eredményei szerint a gyilkosságot dulakodást követően hajtották végre, melynek során az áldozatot erővel lefogták és nagy mennyiségű, kábító hatású injekciót adtak be neki, amely az áldozat túladagolásból adódó halálához vezetett ("Isten nyugosztalja" - teszi hozzá zárójelben a közlemény). Hasogdzsi holttestét feldarabolták és elvitték a konzulátusról.
A gyilkosságot megrendelő és végrehajtó emberek (összesen öten) bűnösnek vallották magukat.
"A nyomozás megállapította, hogy a küldetés parancsnoka megegyezett a tárgyalócsoporttal és annak vezetőjével (akik a gyilkossággal kapcsolatban döntést hoztak és azt elkövették), hogy egy hamis jelentésben tájékoztatják az Állami Hírszerzési Elnökség korábbi elnökhelyettesét arról, hogy az áldozat a hazatérését szorgalmazó, sikertelen tárgyalás után elhagyta a Konzulátus épületét" - zárul a közlemény.