Folyamatban a kínai megtorlás a Huawei-ügyben
További Külföld cikkek
- Libanoni források szerint Izrael folytatta támadásait a tűzszünet ellenére
- Megijedt a román elit, a kínai TikTokot vádolják a vasárnapi vereség miatt
- Ön felszállna egy sofőr nélküli városi buszra?
- Évek óta nem látott hadműveletet indítottak lázadók Szíriában
- Zelenszkij tanácsadója: Orbán Viktor nem oroszbarát, hanem maximálisan pragmatikus
Feltehetően egy második kanadai állampolgárt is őrizetbe vettek Kínában a helyi hatóságok, megtorlásul a magasrangú kínai Huawei-vezető múlt heti letartóztatásáért.
– írta csütörtök hajnalban az MTI Chrystia Freeland kanadai külügyminiszter tájékoztatója alapján.
A diplomáciai tárca szerint nem voltak képesek felvenni a kapcsolatot Michael Spavorral, azt követően, hogy a kanadai üzletember arról értesítette az ottawai hatóságokat, hogy a kínai rendőrség kihallgatta. Hírügynökségek az őrizetbe vételt egyfajta megtorlásként értékelték Meng Van-csounak, a Huawei kínai távközlési óriásvállalat pénzügyi igazgatójának amerikai kérésre történt kanadai letartóztatása miatt.
Az északkelet-kínai Liaoning tartomány kormányzati honlapja szerint Michael Spavor ellen a tantungi biztonsági szolgálat december 10-én indított vizsgálatot a kínai nemzetbiztonság állítólagos megsértésének gyanújával. A közlés egyéb részletet nem tárt fel.
Guillaume Bérubé, a kanadai külügyminisztérium szóvivője szerint Spavor Tantung (Dandong) kínai határvárosban dolgozott, és kulturális csereprogramokkal foglalkozott Észak-Koreával (ő volt az, aki megszervezte Dennis Rodman kosárlabdázó sztár észak-koreai látogatását). Bérubé kiemelte: a kanadai kormány keményen dolgozik azon, hogy kiderítse az üzletember tartózkodási helyét, s kész a kérdést a kínai vezetéssel is megvitatni.
Spavor lehetséges őrizetbe vételének hírével párhuzamosan a kanadai kormány megerősítette, hogy Michael Kovrig volt kanadai diplomatát hétfőn letartóztatta a kínai állambiztonsági szolgálat. Freeland szerint a kanadai tisztségviselők Kovriggal sem tudták felvenni a kapcsolatot.
Csütörtökön a kínai külügyminisztérium elismerte, hogy a nemzetbiztonság veszélyeztetésének gyanúja miatt vizsgálatot folytatnak két kanadai állampolgár ellen
– írta az MTI.
Kanadai tisztségviselők szerint Kína eddig nem hozta összefüggésbe Kovrig elfogását Meng letartóztatásával. Guy Saint-Jacques, Kanada volt pekingi nagykövete a CBC kanadai műsorszolgáltató megkeresésére válaszolva ugyanakkor kijelentette:
Kínában nincsenek véletlen egybeesések (...), ha üzenni akarnak, akkor azt meg is teszik.
Meng Van-csout, a Huawei globális pénzügyi igazgatóját december 1-jén tartóztatták le, miközben egy Hongkongból érkező repülőgépről átszállt Vancouverben. Az Egyesült Államok ügyészsége szerint Meng Skycom nevű hongkongi fedőcégen keresztül Iránnal üzletelt 2009 és 2014 között, s így megsértette a Washington, illetve Brüsszel által elrendelt büntetőintézkedéseket. Az Egyesült Államok a menedzser kiadatását követeli, akinek 10 millió kanadai dolláros óvadék ellenében való szabadlábra helyezéséről döntött kedden az ügyben illetékes vancouveri bíróság.
Ottawa szerdán leszögezte, hogy az ügyben nem volt politikai befolyásolás, s a kanadai tisztségviselőknek nem volt más választásuk, mint a kanadai-amerikai kiadatási egyezmény értelmében letartóztatni Menget az Egyesült Államok kérésére.
Ugyanakkor Donald Trump amerikai elnök a Reuters hírügynökségnek adott interjújában jelezte, hogy hajlandó lenne beavatkozni Meng érdekében, amennyiben az az Egyesült Államok nemzetbiztonsági érdekét szolgálná, vagy segítene kereskedelmi megállapodásra jutni Kínával. A kanadai külügyminiszter erre a felvetésre úgy válaszolt, hogy
Kanada kiadatási partnereinek nem kellene átpolitizálniuk a kiadatás folyamatát, vagy az igazságszolgáltatáson és törvénykövetésen kívül eső más dolgokra felhasználniuk.
Lu Kang, a kínai külügyminisztérium szóvivője szerdán arra figyelmeztette Kanadát, hogy "komoly következményei lesznek", amennyiben nem "helyesbíti hibáját", és nem engedi szabadon Meng Van-csout.