Washingtoni bombákról daloltak Szentpétervár legnagyobb székesegyházában
További Külföld cikkek
- Megérkezett az első segélyszállítmány az ostromlott szudáni fővárosba
- Elhagyta Libanont az Aszad-család egy háborús bűnökkel vádolt tagja
- Sorra függesztik fel Oroszországba tartó járataikat a légitársaságok
- Lecsúszott a kifutóról egy repülőgép Norvégiában
- Német lapban megjelent véleménycikkben érvel Elon Musk az AfD támogatása mellett
Váratlan dalt adott elő a szentpétervári Izsák-székesegyház aranykupolája alatt a Szentpétervári Koncertkórus február 23-án – írta a Newsru.com. Az ünnep szovjet eredetű, a honvédek napja, mára inkább afféle férfinappá alakult át.
A koncerten – Vlagyimir Viszockij megzenésített versei mellett – hallható volt Andrej Kozlovszkij dalocskája is, a következő szöveggel, szabad fordításban:
Kis tengeralattjárón, atomos a motorja,
tíz kicsi bombácskával, épp csak száz megatonna
Átszeltem az óceánt, rászólok a társamra,
Gyerünk Petrov, célozz rá, egyenest Washingtonra!
A vers 1980-ban született, valójában túlzó szövegével fricska volt a szovjet propagandának, hiszen épp arról szólt, hogy valójában se pénze, se ereje nincs a Szovjetuniónak fenyegetései beváltásához, miközben polgárai felé nem teljesíti kötelességét. A vers címe is árulkodó: „A katonák fizetése".
Csakhogy ami vicc volt a brezsnyevi éra végén, az nem vicc Oroszország elnöke, Vlagyimir Putyin beszédeinek ismeretében, amelyekben számítógépes illusztrációval mutat be új atommeghajtású robotrakétát és robot-tengeralattjárót – hívta fel a figyelmet blogjában a putyini politikával szembefordult Andrej Kurajev diakónus.
„Hát akkor számítsák ki fegyverrendszereink erejét és hatótávolságát” – üzente Putyin a Nyugatnak legutóbb február 20-án a parlament két házához intézett beszédében.
Ne már, ezek csak dalok!
A kórus vezetője a VKontakte közösségi oldalon reagált a diakónus bejegyzésére. Vlagyimir Beglecov szerint a dalok „kordokumentumok, egyedülállók és igen eredetiek. Természetesen nem írjuk át a szövegeket a politikai korrektség vagy valami más divatos dolog jegyében. A székesegyházban nem feltétlenül csak liturgikus műveket lehet előadni. Köszöntöttük a hallgatóságot, megmutattuk, hogy értékeljük az ő ünnepüket, múltjukat, munkájukat. Hogy velük vagyunk. És ők örömmel vették, hogy ezt hallhatták és átérezhették.”