Szárnyal a holland szélsőjobb az utrechti támadás után

További Külföld cikkek
-
Újabb botrány rázza meg az Európai Bizottságot
- Svédországban korszerűsítik a bunkereket
- Lopott biciklivel próbált átszökni Magyarországról Ukrajnába egy szenegáli férfi
- Újra kitört egy vulkán Izlandon, minden lakót időben kimenekítettek előle
- Minden elnémul Mianmarban, a katasztrófahelyzet miatt még tűzszünetet is hirdettek
Elvesztette felsőházi többségét Mark Rutte jobbközép kormánya Hollandiában a szerdai tartományi parlamenti választásokkal. A négypárti konzervatív-liberális-kereszténydemokrata koalíció a 75 fős szenátusban a jelenlegi eredmények alapján eddigi 38 helyett csak 31 mandátumot szerzett. Ebből Rutte pártja 12 kapott, épp annyit, mint az eddig szenátusi hellyel nem is rendelkező új bevándorlásellenes párt, a Fórum a Demokráciáért (FvD). Végleges adatok március 25-én várhatók.
A szenátust nem közvetlenül választják: a mandátumok eloszlása a regionális parlamentekben elért eredményekkel alakul ki. A regionális parlamentek – az adott tartomány lakosságával súlyozva – májusban választják meg a szenátus tagjait. A felsőház szerepe alapvetően formális, de lassíthatja az alsóházban elfogadott törvények életbe léptetését, így a kormánynak ott is gondoskodnia kell a többség megszerzéséről.
A tartományi választást egy újonc nyerte
A semmiből rögtön az élre tört az FvD, amely 86 helyet szerzett a 12 tartományi parlament összesen 570 helyéből. A kormányfői posztot 2010 óta betöltő liberális Rutte vezette Szabadság és Demokrácia Néppártja (VVD) csupán 80 helyet szerzett meg – négy éve még 89-et.
Az FvD két tartományi parlamentben a legnagyobb frakciót adja, további négyben azonos számú képviselője van, mint a legnagyobb pártnak. A VVD csak két tartományban előzte meg az új bevándorlásellenes pártot, amely 12 szenátusi helyre számíthat májusban.

Az FvD-t vezető Thierry Baudet bevándorlásellenességgel lépett az élre, és nagy lendületet adhatott pártjának az utrechti támadás, amely során egy villamoson lövöldöző török származású férfi három embert megölt, ötöt megsebesített. A terrorizmussal vádolt merénylőt nem sokkal később elfogták.
Igaz, az utrechti merénylet előtt már látható volt, hogy Baudet pártjával számolni kell, de az FvD kihozta a maximumot a támadásból: más pártok a támadás után felfüggesztették kampányukat, az FvD viszont rákapcsolt, Rutte kormányát azzal vádolta Baudet, hogy nem védi meg az ország határait és „más kultúrájú bevándorlók” tömegét zúdítja Hollandiára. „Azok miatt haltak meg hollandok, akiknek éppen, hogy meg kellett volna védeniük őket” – tette a merényletért közvetlenül felelőssé Rutte kormányát Baudet.
Gyorsan felnőtt az új kihívó
2017-ben, az országos parlamenti választásokkor Rutte még egyértelműen kizárta az együttműködést a radikálisokkal. A liberális kormányfő akkor még Geert Wilders Szabadság Pártjára gondolt, mivel Baudet-ék még alig voltak a térképen, a parlamentben két mandátumot szereztek, bár az is figyelmeztető meglepetés volt. Rutte büszkén hirdette, hogy
összecsap „a jó populizmus és a rossz populizmus”,
ami azt jelentette, hogy a bevándorlásról és integrációról is szóló kampányban a többi nagyobb párt is jobbra tolódott és populista szólamokra is rátalált Wilders miatt.
Kikaptak az idegenellenesek Hollandiában
Magas részvétel mellett Mark Rutte pártja az utolsó felméréseknél is jobban szerepelhet, míg Wilders pártját hármas holtversenyben jósolják másodiknak. Rutténak a tévéviták és a törökökkel kirobbant diplomáciai konfliktus kezelése is sokat számíthatott.
Rutte akkor azt ígérte, Hollandia lesz az az ország, amely megálljt parancsol a szélsőséges pártok európai előretörésének – idézte fel a Politico. A liberális kormányfő 2017-ben végül 24 helyet szerezve nyert is és létrehozta a négypárti koalíciót, míg Wilders pártja 22 hellyel a második lett és ellenzékben maradt. Hogy a kormánypárt akkori győzelme ellenére túlzás volt a radikálisok megállításáról beszélni, azt a szerdai eredmények is bizonyítják.

Baudet győzelme ugyan nem elég ahhoz, hogy kormányerő legyen, de mindenkit lépéskényszerbe hoz. „Tárgyalnunk kell más pártokkal, és tovább irányítjuk az országot” – nyilatkozta Rutte, miután világossá vált, hogy szűk többségét a mostani választással elveszíti májusban a felsőházban.
Mindenki szélre húz
Ehhez a Baloldai Zöldek (GL) és a Munkáspárt (PvdA) jöhet számításba. Előbbi szintén a szerdai választás nyertese: négy éve 26, most 60 helyet szerzett, ezzel a tartományi parlamenteket összesítve a negyedik legnagyobb erő lett a nagyon fragmentált holland politikai palettán. Ez azt is jelenti, hogy a kormány erősen balra tolódik, miközben a jobboldalon egyre nő a radikálisok súlya.
A mérsékelt közép egyszerűen eltűnni látszik.
Tanulságos az is, hogy a szélsőségesek térnyerésekor megszokott magyarázat sem állja meg a helyét, amely szerint az alacsony részvétel a jobban aktivizálható radikálisoknak kedvezett: a részvétel a szerdai választásokon ugyanis kifejezetten magas volt: 57,9 százalék, szemben a négy évvel korábbi 47,8 százalékkal.
De legalább ennyire át kell gondolnia stratégiáját Geert Wildersnek is, aki eddig, igaz, csökkenő befolyással, de stabilan uralta a jobbszélső szárnyat. A Szabadságpárt (PVV) szerdán 41 helyet szerzett a 12 tartományi parlamentben.
Más utat választott
Az EU- és euróellenes Baudet nem egyszerűen bejelentkezett Wilders helyére: a 36 éves politikus másképp építi fel imidzsét, mint a Szabadságpárt vezetője. Az 56 éves politikus inkább Twitterben utazik, kerüli az interjúkat. Wildersnél az iszlámellenesség központi helyet foglal el. Baudet azonban egykori újságíróként előszeretettel szerepel a sajtóban, interjúkat is ad, televíziós vitákon is részt vesz.

Konkrét iszlámellenességről kevésbé beszél, helyette a kevésbé megfogható, de mégis legalább ennyire egyértelmű „más kultúrájú bevándorlók” beengedésének veszélyét hangsúlyozza. Bár úgy tűnik, azonos platformon küzdenek, egyelőre nem egymástól, hanem az eddig a kormánypártokra szavazó jobbközéptől vonnak el szavazatokat.
Egy merénylet már döntött el választást
Fortuyn az új európai szélsőjobb első meghatározó alakja volt Hollandiában. Az iszlámellenességet hirdető politikus azonban elutasította a szélsőséges jelzőt. A klasszikus meghatározásnak valóban nem felelt meg, már csak azért sem, mert nyíltan vállalta homoszexualitását és aktívan fellépett a melegjogokért. 2002-ben, 54 évesen ölték meg, nem sokkal a választások előtt – gyilkosa egy holland baloldali volt, aki szerint Fortuyn bűnbakot csinált az országban élő muszlimokból. A gyilkosság után kilenc nappal a néhai Fortuyn pártja második legnagyobb erőként került a parlamentbe.
Baudet retorikája a bevándorlásellenességen túl az elitellenességre épít. A választási eredményt a néptől eltávolodó, arrogáns politikai elit megbüntetésének nevezte. Eközben választási stratégiája jobban fókuszált az értelmiségi rétegre, a felső középosztályra, ellentétben Wildersszel, akit kevésbé intellektuális politikusként jellemeznek. E tekintetben Baudet sokkal inkább tekinthető Pim Fortuyn politikai örökösének, mint Wilders.
A Fidesz jó jelet kaphat
Az Európai Néppártnak sikerült négyszögesítenie a kört a Fidesszel
Olyan döntés született az Európai Néppárt politikai közgyűlésén, amelyből minden szereplő azt a részt kommunikálhatja, és csak azt, amelyik érdekében áll.
Az országos parlamenti választások csak 2021-ben esedékesek, májusban azonban már EP-választás jön, egyelőre úgy tűnik, itt is inkább az FvD és a PVV együttes erősödése várható. Hollandiának 26 helye van a 751 fős Európai Parlamentben, de a magukat bevándorlásellenesként meghatározó pártok erősödése kedvező lehet a Fidesznek, amelynek tagsága épp felfüggesztett pozícióban van pártcsaládjában az Európai Néppártban (EPP) – hogy felfüggesztették, vagy a Fidesz ezt maga kérte, az értelmezés kérdése.
Akár az EPP-n kívül erősödnek a bevándorlás elutasítását legfontosabb feladatként megjelölő pártok, akár az EPP-n belül lesznek többen ezen a véleményen, mindenképp a Fidesz alkupozícióját erősíti az EPP-vel szemben, amely a választások után kerülhet abba a helyzetbe, hogy szabadon döntsön arról, marad az EP jelenleg legnagyobb frakciójában vagy kívül keres új partnereket.
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Kiderült, miért titkolta a CIA a Kennedy-gyilkosság aktáit
Nem véletlenül aggódott az ügynökség.
március 25., 20:50
- Külföld
Scotland Yard: nem bűncselekmény okozta a Heathrow repülőteret megbénító tüzet
A Heathrow-t 18 órára lezárták, és 63 ezer környékbeli lakás is áram nélkül maradt.
március 26., 06:23
- Külföld
Újabb botrány rázza meg az Európai Bizottságot
Az Európai Parlament már régóta kritizálja emiatt Ursula von der Leyenéket.
24 perce
- Mindeközben
Szakad a TikTok népe Aurelio videóján, aki a „roma Albert Einstennek” kiáltotta ki Gáspár Győzőt, nem véletlenül
1 perce
- Külföld
Nagyszabású hekkertámadás érte az egyik legnagyobb orosz vállalatot, teljes a káosz a cégnél
március 26., 06:12
- Külföld
Fontos döntést hozott a szlovák bíróság a kettős állampolgárságról
Több mint 60 éves egyezmény megy a süllyesztőbe.
március 25., 21:06
- Külföld
Eltávolítják Donald Trump kifogásolt festményét a coloradói törvényhozás épületéből
Az olajfestményt több mint 10 000 dollárért 6 éve készíttették.
március 25., 19:45
- Külföld
Oscar-díjas rendezőt vett őrizetbe az izraeli hadsereg
Előtte izraeli telepesek támadtak rá és társaira.
március 25., 20:48
- Külföld
„Az orosz propaganda megpróbálja kihasználni a magyar politikai helyzetet”
A VOX Ukrajina ügyvezető igazgatóhelyettese nyilatkozott az Indexnek.
március 26., 06:19
- Külföld
Ferenc pápa orvosa: Felmerült bennünk, hogy hagyjuk őt elmenni
Sergio Alfieri szerint több kritikus pillanat is volt a kezelés alatt.
március 25., 20:38
- Külföld
Folytatódnak a törökországi tüntetések, már 1400 embert tartóztattak le
Több jogvédő csoport és az ENSZ is elítélte a rendőrök erőszakos fellépését.
március 26., 06:39
- Külföld
A Trump-kormányzat véletlenül kiszivárogtatta a háborús terveit
Az Egyesült Államok elnöke állítólag nem tudott a történtekről.
március 25., 06:24
- Külföld
„Dobta őt, mint egy kutyát” – Donald Trump nekiment George Clooney-nak
Az elnök másodosztályú filmesnek nevezte a sztárt.
március 25., 17:58
- Külföld
Besokalltak a svédek az áremelkedés miatt, bojkottálják a szupermarketeket
Kiverte a biztosítékot az élelmiszerek ára.
március 25., 16:43
- Címlapon
Gyógyszergyártók az Indexnek: bízunk Orbán Viktor szavában, nem számítunk újabb extra sarcra
Pénzt nem kér a magyar stratégiai pillér a kormánytól, de van, amit igen.
42 perce
- Címlapon
Fenyő-gyilkosság: ismét hatalmas meglepetést okozott Portik Tamás
Április elsején folytatódott az ügy tárgyalása.
4 órája
- Címlapon
Gulyás Gergely: Van remény a NER-es kullancsoknak
A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint még az ellenzék vezetői is lehetnek.
5 órája
- Mindeközben
Előzetest kapott a Black Mirror új évadának mind a hat epizódja, amiből kettő folytatás lesz
8 órája
- Mindeközben
Az állásinterjú negyedik körében bukott el a deepfake jelentkező egy lengyel cégnél
tegnap, 22:07
- Külföld
Dániában a nők számára is bevezetik a sorkatonaságot
Az EU-ban eddig csak Svédországban volt hasonló.
március 26., 07:00
- Külföld
Pataky Attila elmondta, mit gondol valójában Azahriah-ról
A rocker szerint a fiatal előadó nem figyelt a suliban, ezért keveri a diktatúrát és szabadságot.
március 26., 07:42
- Külföld
Zelenszkij már a feltétel nélküli tűzszünetet sem vetné el – jönnek a részletek a megállapodásról
Egy lépéssel közelebb lehet a béke.
március 25., 18:19
- Külföld
Jönnek a bejelentések, Washington és Moszkva kulcsfontosságú ügyben állapodhatott meg
Mindkét fél előrelépésről beszélt, Ukrajnát is tájékoztatták.
március 25., 08:21
- Címlapon
Európa nem visszakozik, kemény lépésekkel vágnak vissza Donald Trumpnak
Feltűrik az ingujjakat Brüsszelben.
2 órája
- Külföld
Meghalt Mia Love, az első afroamerikai republikánus kongresszusi képviselőnő
A politikust 2014-ben választották be az amerikai képviselőházba.
március 25., 12:10
- Címlapon
Indonézia leggazdagabb nője három nap alatt vesztette el vagyona felét
Pedig amikor 7,5 milliárd dolláros vagyonra tett szert, még minden szépnek tűnt.
2 órája
- Külföld
Trump és Putyin egy húron pendül Zelenszkij ügyében?
Egy ukrajnai béke után az amerikai befolyás megnövekedhet, de az orosz visszatérés esélye is megmarad.
március 25., 08:51
- Címlapon
Volodimir Zelenszkij kiadta a parancsot, elnökválasztás jöhet Ukrajnában
Az ellenzék időt kér, de a valódi győztes még akkor is Putyin lehet, ha marad a regnáló kormány.
2 órája
- Külföld
Szürreális baleset Szöulban: óriási kráter nyelt el egy motorost
Egy forgalmas útkereszteződésben szakadt be az aszfalt.
március 25., 13:52
- Külföld
Először mutattak ki madárinfluenzát egy juhban Angliában, a kutatók világjárványtól tartanak
A tudósok egyre nagyobb aggodalommal figyelik a vírus fajokon átívelő terjedését.
március 25., 07:49
- Külföld
Tüntetés indult Belgrádban Donald Trump vejének hotelprojektje ellen
A szerb kormány tavaly kötött megállapodást Jared Kushner befektetési cégével.
március 25., 07:26