Kártalanítja Zimbabwe azokat a fehér gazdákat, akiktől Mugabe idején elvették a földeket

2019.04.08. 15:00

A zimbabwei mezőgazdasági és a pénzügyminisztérium közleménye szerint a kormány májustól megkezdi a kárpótlások kifizetését azoknak a fehér gazdáknak, akiktől a korábbi elnök, Robert Mugabe idején erőszakkal elvették a földjeiket, hivatkozik az MTI a zimbabwei pénzügyi és mezőgazdasági minisztériumra.

A közlemény szerint a kárpótlást igénylők listájára április végéig lehet feliratkozni, a kifizetések pedig jövő hónaptól indulnak. A kártalanítások a bejelentés szerint hozzájárulnak majd a kormány és a korábbi földtulajdonosok közti megbékéléshez.

A fehér gazdálkodóktól mintegy húsz évvel ezelőtt vették el a földjeiket, az előző elnök, Robert Mugabe sok vitát kiváltó "agrárreformjainak" keretében, amelyek deklarált célja a brit gyarmati idők során kialakult egyenlőtlenségek megszüntetése volt, ám a gyakorlatban az ország mezőgazdaságának összeomlásához vezetett.

A kártalanításra a kormány idén 53 millió dollárt különített el, az összegből az egykori tulajdonosok azonban csak a kiépített infrastruktúra és a földeken korábban végrehajtott fejlesztések ellenértékét kaphatnák meg, magáét a földbirtokét nem. 

A gazdálkodók szövetsége örült a hírnek, és komoly előrelépésnek nevezte a bejelentést.

A 2017-ben megválasztott Emmerson Mnangagwa elnök, aki a hadsereg által erőszakkal eltávolított Mugabe után került hatalomra, a többi közt a gazdasági növekedés beindítását is megígérte. Kormánya korábban már elrendelte a törvénytelenül lefoglalt gazdaságok kiürítését, egy maroknyi régebbi – fehér – tulajdonos pedig visszakapta földjét. Azon fehér gazdálkodók földbérletét, akiket a Mugabe-féle reformok nem érintettek, meghosszabbította 5-től 99 évig terjedően.

A kétezres évek elejétől csaknem 4500 fehér gazdától vették el földjeiket, és űzték el őket birtokukról. Ez azonban katasztrofális hatással volt az ország gazdaságára nézve: sokak szerint az új tulajdonosok nagy része a Mugabe-rezsim haszonélvezőiből került ki, továbbá a megfelelő felszerelés és a tapasztalat hiánya a termelés összeomlásához és éhínséghez vezetett országszerte.