Az európai zsidóság jövője van veszélyben a növekvő antiszemitizmus miatt
Franciaországban egy év alatt 74 százalékkal, Németországban 70 százalékkal nőtt a regisztrált antiszemita erőszakcselekmények száma, ami a tanulmányt készítő izraeli Kantor Center (Moshe Kantor az EJC elnöke) szerint rendkívül aggasztó. A szervezet vezetője szerint Európában az antiszemitizmust újra „normalizálták”: kiszabadult a szélsőjobb,a szélsőbal és az iszlamisták háromszögből, és a társadalmi élet szerves része lett.
A világ sok országában a zsidóság egyre inkább válsághelyzetben érzi magát. Az antiszemitizmus eljutott arra a szintre, hogy maga a zsidó élet folytatása kérdőjeleződik meg Európában
– idézi a jelentésről beszámoló Guardian Moshe Kantort.
A szervezet szerint 2018-ban 387 súlyos, antiszemita töltetű erőszakos eset történt a világon, ami 13 százalékos emelkedést jelent. A legtöbb ezek közül az USA-ban (100), az Egyesült Királyságban (68), valamint Németországban és Franciaországban (35-35) történt.
A helyzet a jelentés szerint különösen rossz a nyugat-európai országokban. Az EU emberi jogi jelentése nemrég szintén súlyos megállapításokra jutott, kutatásaik szerint az európai zsidóság 38 százaléka a kivándorláson gondolkodik, mert nem érzi biztonságban magát.
Az EJC jelentése Magyarországról is tartalmaz egy rövid fejezetet. Az idézett közvélemény-kutatás szerint a megkérdezett magyarországi zsidók többsége úgy gondolja, hogy nálunk is nőtt az antiszemitizmus, 31 százalékuk szerint méghozzá jelentősen. Az EJC jelentése (a teljes szöveg itt olvasható) szerint a magyarországi antiszemita incidensek közé 18 gyűlöletbeszéd, 9 vandalizmus és három fizikai támadás sorolható 2018-ban. Kitérnek a Soros-ellenes kampányra, megemlítve, hogy bár vitatott, de többek szerint vannak antiszemita konnotációi.