Brexit: Theresa May új, "merész" javaslatot terjeszt az alsóház elé
További Külföld cikkek
- Nagy Csaba: A háború árnyékában a gyerekek mosolya ad reményt
- Két ember eltűnt, miután egy orosz teherhajó elsüllyedt a Földközi-tengeren
- Vlagyimir Putyin afrikai hatalma kezd összeomlani
- Elon Musk szerint csak az AfD mentheti meg Németországot
- Az Aszad utáni Közel-Keleten Irán a legnagyobb vesztes, a legnagyobb nyertes pedig Törökország
Theresa May brit miniszterelnök szerint a kormány "új, merész" javaslatot terjeszt az alsóház elé, amikor a jövő hónapban szavazásra bocsátja a brit EU-tagság megszűnésének (brexit) törvénybe iktatását célzó tervezetet - írja az MTI.
A konzervatív párti kormányfő a The Sunday Times című konzervatív vasárnapi brit lapnak írt cikkében olyan "javított intézkedéscsomagnak" nevezi a beterjesztendő törvényjavaslatot, amelyhez véleménye szerint támogatást lehet nyerni a parlamentben. May nem ismertette közelebbről a tervezetet, csak annyit közölt, hogy a kabinet a jövő héten tekinti át részletesen a változtatásokat.
Rory Stewart brit államtitkár a BBC-n az Andrew Marr Showban arról beszélt, hogy az intézkedéscsomag egy részét munkavállalói jogokat érintő javaslatok képezik, írja a BBC.
Jeremy Corbyn a Munkáspárt vezetője a BBC televíziónak nyilatkozva vasárnap azt mondta, pártja nem látta még az új tervezetet, de ő nem hallott semmi olyasmit, ami arra vallana, hogy az alsóházban eddig háromszor elvetett brexit-megállapodáshoz képest a kormány törvényjavaslata alapvető újdonságokat tartalmazna. Corbyn hozzátette: a Munkáspárt továbbra sem támogatja a brexit-egyezményt.
A brit Munkáspárt pénteken mondta fel a brexitügyi megállapodást, amiről a konzervatív párti kormánnyal áprilisban kezdett tárgyalásokat. Az együttműködés érdekében kezdeményezett tárgyalások annak az áldatlan állapotnak akartak véget vetni, hogy a parlament alsóházában egész egyszerűen semmilyen terv mögé nem állt kellő többség, és félő volt, hogy a britek mindenféle megállapodás nélkül, tulajdonképpen kisodródnak az unióból.
Miután a háromszor megbukott tervezeteknek nemcsak a munkáspárti ellenzék volt a kerékkötője, hanem a konzervatívok keményvonalas brexitpárti szárnya is, ezért próbált May a szokványos frakciókeretek közül kimozdulni. Ezzel a lépéssel viszont csak újabb konfliktusokat kavart, a brexitpártiak még jobban megharagudtak rá amiatt, hogy szóba áll a vörösökkel, az uniópártiak pedig már nem parlamenti megoldásban gondolkoznak, hanem egy új referendum kiírásában.
Nagy-Britannia távozása egyébként – az uniós halasztást követően – október 31-re van kiírva, de mivel May szándékai szerint addigra már távozik pártja és kormánya éléről, ezért az új vezetővel – még akkor is, ha nem Boris Johnson lesz az – új bizonytalansági tényezőkkel lehet számolni.