Civil repülőteret támadtak Szaúd-Arábiában a húszi lázadók
Húszi lázadók újabb dróntámadást intéztek hétfőre virradóra a délnyugat-szaúd-arábiai Abha melletti polgári repülőtér ellen – jelentette az MTI a húszik által ellenőrzött al-Maszíra televízió alapján.
Szaúdi részről egyelőre nem erősítették meg a légitámadás tényét.
Az Irán támogatását élvező síita felkelők az elmúlt hónapban jelentősen fokozták rakéta- és dróncsapásaikat Szaúd-Arábia ellen, több alkalommal is támadták a szaúdi-jemeni határ közelében található Dzsaizán és Nadzsrán repülőterét is.
Vigilancia de los Derechos Humanos criticó atacar las milicias Huthi de Irán ,en Yemen, al aeropuerto de Abha, describiendo el atentado como una violación de las leyes de guerra#Espana#Saudi pic.twitter.com/zzhxazYHAb
— 24 Saudí canal (@Spanish_24saudi) June 15, 2019
A jemeni határtól mindössze 200 kilométerre északra található abhai repülőtér ellen már június 12-én végrehajtottak légi csapást, a támadásban akkor huszonhat civil megsebesült, köztük három nő, két gyerek és több külföldi is.
A múlt pénteken öt, Jemenből érkező, robbanószerekkel megrakott drónt fogott el és semmisített meg a szaúdi légvédelem. A Rijád vezette szövetség szóvivője, Turki al-Máliki akkor kijelentette: Szaúd-Arábia fenntartja magának a jogot, hogy megfelelő válaszlépéseket tegyen. Elmondta: a támadás során használt robotrepülőgépek azt bizonyítják, hogy Irán továbbra is korszerű fegyverekkel látja el a síita húszikat
Jemenben 2014 augusztusa óta dúl polgárháború az Irán támogatását élvező húszi síita felkelők, valamint a Szaúd-Arábia és egyéb arab országok által 2015 óta támogatott, a nemzetközileg elismert jemeni elnökhöz - a Rijádban tartózkodó Abed Rabbó Manszúr Hádihoz - hű erők között. A húszik 2014 szeptemberében elfoglalták a fővárost, Szanaát, és jelentős területeket vontak ellenőrzésük alá az ország nyugati-északnyugati részén. Szaúd-Arábia attól tart, hogy regionális riválisa, Irán megvetheti a lábát az Arab-félszigeten a síita lázadók térnyerésének következtében.
A konfliktusban a sajtóban rendszeresen felbukkanó összesítések szerint több ezer ember meghalt, milliók váltak földönfutóvá, és a több mint 28 millió lakos többségét éhínség fenyegeti.