ENSZ: 71 millióra nőtt a menekültek száma a világban
További Külföld cikkek
- Négyezer illegális bányászt hagy a gödörben a dél-afrikai kormány
- Kim Dzsongun kiadta a parancsot, tömegesen gyártják az új szuperfegyverét
- A magyar kormány napirendre tűzte a Magyarország ellen folyó uniós eljárást Brüsszelben
- A tűzijáték okozta stressz lehet a felelős a vöröspanda-bébi haláláért
- Izrael továbbra is lövi Szíriát és Libanont, egyre több a halálos áldozat
Közel 71 millióra nőtt a világban a menedéket kereső emberek száma 2018-ban, ami mintegy kétmilliós emelkedés az egy évvel korábbi adatokhoz képest, és rekordnak minősül - közölte az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) szerdán, egy nappal a menekültek világnapja előtt.
A szervezet éves jelentése szerint a menekültek - beleértve a belső menekülteket is - száma tíz év alatt mintegy 65 százalékkal emelkedett, 2018-ban pedig az elmúlt hetven év legtöbb menedékkérőjét regisztrálták, csaknem 2,3 millióval többet, mint 2017-ben.
A jelentés rámutat arra is, hogy az otthonaikat elhagyni kényszerülők mintegy fele gyerek.
Kiemelik, hogy a menekültek nagy része a hazájával szomszédos országokban kér menedékjogot, bár ezek az államok legtöbbször maguk is nehézségekkel küzdenek, így a menekültválság elsősorban nem a fejlett, nyugati országokat, hanem a szegényebb, fejlődő államokat terheli a leginkább. "A szervezetnek mindenekelőtt ezekre a helyekre kell összpontosítania az erőfeszítéseit" - nyilatkozta a sajtónak Filippo Grandi, az ENSZ menekültügyi főbiztosa a jelentés közzététele után Berlinben.
Minden nap sok ezer ember kényszerül elhagyni otthonát, nekünk pedig meg kell kétszereznünk a velük szembeni szolidaritást
- jelentette ki Grandi, aki egyebek közt bírálta a Trump-adminisztráció menekültpolitikáját, és elmarasztalta Európát és Ausztráliát is. Európával kapcsolatban úgy vélte, az ide igyekvő menekültek és migránsok száma kezelhető. Grandi a jelentésre hivatkozva azt is elmondta, hogy a legtöbb menedékkérelmet, 254 300-at, az Egyesült Államokban nyújtották be, ám ezek közül sokat még mindig nem bíráltak el.
A szervezet a jelentésben felhívja a figyelmet a világ több válsággócára, egyebek közt Venezuelára, ahonnan eddig összesen csaknem 4 millióan menekültek el az országot sújtó politikai és gazdasági válság miatt. Mivel közülük sokan még nem nyújtottak be menedékkérelmet, Grandi felhívja a figyelmet arra, hogy a jelentésben közölt számok vélhetően optimistábbak a valóságnál. Rámutatott, hogy ha a latin-amerikai országot továbbra is ilyen ütemben hagyják el az ott élők, 2019 végéig a venezuelai menekültek száma elérheti akár az 5 milliót is.
A jelentés hangsúlyozza, hogy hasonlóan súlyos válság zajlik Szíriában, illetve Nigériát, Dél-Szudánt, Afganisztánt, Mianmart és Szomáliát is említi, továbbá szóvá teszi a palesztinok helyzetét is, akikkel az ENSZ palesztinokat segítő szervezete (UNRWA) foglalkozik.
A főbiztos felhívta a figyelmet, hogy több ország elköveti azt a hibát, hogy a menekülteket és migránsokat problémának tartja, holott ezek az emberek maguk is a problémák elől menekülnek.
(MTI)