Szudáni megállapodás: végre eljöhet a béke
További Külföld cikkek
- A „nácizmus rehabilitálása” miatt kapott letöltendő börtönt egy ember Oroszországban
- Magánzárkába dugták az Iránban letartóztatott európai riporternőt
- Oroszország hatalma visszaszorulóban, Vlagyimir Putyin mindent egy lapra tett fel
- Azbej Tristan: Vannak olyan országok, ahol a karácsony nyilvános megünneplése egyet jelent az életveszéllyel
- Meghalt a világ egyik legnagyobb médiavállalatának volt vezetője, Richard Parsons
Péntekre virradóra kartúmi sajtótájékoztatóján Mohamed Haszan Labat, az Afrikai Unió (AU) közvetítője jelentette be a megállapodást - írja az MTI.
A megállapodás szerint független technokrata kormány alakul, illetve független nyomozás indul az elmúlt néhány hét erőszak-cselekményeinek kivizsgálására. Labat szerint szuverén tanács jön létre, amelynek tagjait rotációs alapon választják meg civilekből és katonákból három évre vagy valamivel hosszabb időre. A felek egyetértésre jutottak abban is, hogy elhalasztják a törvényhozó tanács megalakulását, amelynek létrehozásáról korábban már elvi megállapodás született köztük.
Mindenki elégedett
Omar ad-Degair, a tüntetőket képviselő Szabadság és Változás Erői (DFCF) nevű szervezet vezetője azt mondta, hogy a most nyélbe ütött megállapodás megnyitja az utat az átmeneti hatóságok intézményeinek megalakulása előtt.
Reméljük, hogy ez egy új korszak kezdetét jelenti"
- jelentette ki Degair.
Hamdan Dagalo tábornok, a TMC helyettes vezetője azt hangoztatta, hogy a megállapodás átfogó, és senkit sem zár ki.
Visszaültek tárgyalni
A szudáni ellenzék és a TMC egy hónapig tartó szünet után szerdán ismét tárgyalóasztalhoz ült, hogy rendezze a belpolitikai válságot. Tárgyalásaik június elején omlottak össze, az után, hogy a biztonsági erők erőszakkal felszámolták a tüntetők táborát a hadsereg főhadiszállásával szemben Kartúmban.
A tüntetések szervezői szerint a rajtaütésben több mint 100 ember vesztette életét. Az ellenzék, bár korábban többször elutasította az egyeztetések folytatását, elfogadta Etiópia és az Afrikai Unió közvetítését.
A korrupt diktátort elzavarták
A tiltakozók április 6-án - öt nappal Omar el-Besír volt elnök megbuktatása előtt - táboroztak le a hadsereg főhadiszállásával szemben. Azóta követelték, hogy a hadsereg a lehető leghamarabb adja át az ország irányítását egy civil kormányzatnak. Öt hét után azonban megrekedtek a tárgyalások a TMC és a DFCF között, főleg azzal kapcsolatban, hogy a három évre tervezett átmeneti időszakban katonák vagy civilek irányítsák-e elsősorban az országot.