Auschwitzi utazásán halt meg Mengele emberkísérleteinek egyik utolsó túlélője
További Külföld cikkek
- Tovább gyűrűzik a válság Dél-Koreában, lemondott a kormánypárt elnöke
- Olaf Scholz megbuktatja magát, hogy így adjon magának esélyt a kormányzásra
- Helyzetbe hozná a Teslát Donald Trump, Elon Musk igényeire szabnák a szabályozását
- Kulcsszerepet szánnak az ukrajnai békében Orbán Viktornak az Egyesült Államokban
- Őrizetbe vették a férfit, aki két óra leforgása alatt öt embert agyonlőtt Franciaországban
Meghalt Eva Kor, azaz a Szilágyságban született Mózes Éva, a Holokauszt egyik elszenvedője és túlélője. Mengele emberkísérleteinek utolsó túlélője minden évben ellátogatott Auschwitzba, rendszeresen idegenvezetést tartott ugyanis a turisták számára. A világsajtó (BBC, Guardian) és a romániai magyar nyelvű lapok (Főtér.ro) is beszámoltak róla:
Éppen egy ilyen út során, Krakkóban érte a halál, 85 éves korában.
A 85 éves Eva Kor többször is ellátogatott gyermekkori szenvedései helyszínére, a ma már múzeumként működő táborba.
Mózes Éva (férje után Kor) 1934. január 31-án, a Szilágy megyei Porcon született, Berettyószéplak közelében. Eva Kor alig múlt tízéves, amikor családjával együtt 1944-ben elhurcolták a szilágysomlyói gettóba, majd onnan Auschwitzba.
Éva szüleit, valamint két nővérét hamarosan kivégezték, ő viszont ikertestvérével, Miriammal együtt túlélte a holokausztot. Ennek az volt az „ára”, hogy Josef Mengele, a láger főorvosa borzalmas emberkísérleteknek vetette alá őket, több mint ezer hasonló ikerpárral és más foglyokkal együtt.
A haláltáborban átélt szenvedéseiket több könyvben is megírta, küldetésének tartotta ugyanis, hogy a holokauszt brutalitását feltárja, megőrizze a népirtás áldozatainak emlékét, és minél több emberrel megismertesse a történetét. Testvére 1993-ban halt meg, de a haláltáborban elszenvedett szörnyűségek nyomát egész életében a testén is viselte, súlyos egészségkárosodással élte le életét.
Miután férje révén az Egyesült Államokban, azon belül is Indiana államban telepedett le, saját otthonában egy múzeumot is kialakított, de rendszeresen visszajárt Európába, és elsősorban Auschwitzba.
A máris ikonikussá vált, alig néhány napos Twitter-bejegyzése is a környéken készült:
Can you believe that today I can get chicken McNuggets near Auschwitz? That would have been wonderful 75 years ago. They taste the same in every country and were delicious @McDonalds @TheStoryOfEva @candlesmuseum pic.twitter.com/crvCbKjZWR
— Eva Mozes Kor (@EvaMozesKor) 2019. július 3.
Azt vallotta, hogy a megbocsátásnak gyógyító ereje van, ennek jegyében 2015-ben találkozott egykori náci őrrel, Oskar Gröninggel, akivel még kezet is rázott. Eva Kor azt mondta: ő mostanra megbocsájtott a náciknak, de szerinte ez a megbocsátás sem menti fel a gyilkosokat a büntetőjogi felelősség alól. Tettéért és kijelentéséért rengeteg támadás érte.
I am sharing with you my face to face meeting with Oskar Groening the former Nazi guard. Two old people reaching out pic.twitter.com/XlooNvPpQ1
— Eva Mozes Kor (@EvaMozesKor) 2015. április 23.
Lengyelország főrabbija, Michael Schudrich azt nyilatkozta, megtört szívvel értesültek a haláláról, és Eva Kort lakóhelyén, az Egyesült Államokban fogják eltemetni.
(Borítókép: Andy Cross/Getty Images Hungary)