Nyolc katona vesztette életét a kasmíri határvillongásokban
További Külföld cikkek
- A lezuhant gép egyik utasa utolsó üzenetében utalt arra, mi okozhatta a balesetet
- Csúnya kézírása miatt távozott üres kézzel egy bankrabló az Egyesült Államokban
- Meghalt Charles Dolan, az HBO alapítója
- Megszólaltak a szlovén hegyimentők, így zajlott a magyar túrázók mentése az Alpokban
- Hatalmas válság van kibontakozóban Európa szomszédságában
Legalább három pakisztáni és öt indiai katona esett el csütörtökön határvillongásokban a vitatott hovatartozású Kasmírban - írja az MTI.
- A pakisztániak azt mondják, az indiai hadsereg pakisztáni területre lőtt átt. Az indiaikat pedig az erre adott válaszcsapás során ölték meg.
- Ezzel szemben az indiai hadsereg szóvivője vitatta a pakisztáni közlést mondván, indiai részről nem voltak áldozatok. India szerint a tűzszünetet Pakisztán sértette meg.
A közléseket eddig független forrásból nem lehetett megerősíteni.
Bár a hasonló incidensek gyakorinak számítanak, a mostani az első azt követően, hogy India augusztus 5-én visszavonta Kasmír általa ellenőrzött részének (Dzsammu és Kasmír államnak) alkotmányos autonómiáját. A lépést a pakisztáni miniszterelnök nagyon aggasztónak tartotta, azt mondta, innentől kezdve csak idő kérdése, hogy a területen élő muszlimok ellen támadásokat kövessenek el. A csütörtöki határvillongás után pedig a srebrenicai mészárláshoz hasonlította a történteket.
„A világ csak csendben figyeli majd a muszlimok népirtását az elfoglalt kasmíri területen, ahogy Srebrenicánál történt?" - írta Imran Khan Twitteren utalva arra az 1995-ös esetre, amikor muszlim férfiakat és gyerekeket mészároltak le a boszniai háború idején.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) pénteken rendkívüli - zárt ajtók mögötti - ülést tart Dzsammu és Kasmír állam különleges alkotmányos státusának visszavonása ügyében Pakisztán és Kína kérésére - jelentették be a nap folyamán diplomáciai források a világszervezetnél.
A Reuters hírügynökség ugyanakkor megjegyzi kevésbé valószínű, hogy a BT-ben valamilyen megállapodásra jutnának, mivel az Egyesült Államok hagyományosan Indiát, Kína pedig Pakisztánt támogatja. António Guterres ENSZ-főtitkár önmérsékletre szólította a konfliktus szereplőit, hogy tartózkodjanak Dzsammu és Kasmír állam státusának bárminemű megváltoztatásától.
India és Pakisztán 1947-ben nyerte el függetlenségét, augusztus 14-én, vagyis a határvillongás a híres dátum másnapján történt. Azóta a két ország három háborút vívott Kasmírért, amelyre mindketten teljes egészében igényt tartanak. Kasmír nagyjából fele India, északi harmada Pakisztán, egy kis része pedig Kína ellenőrzése alá tartozik. A Kasmírt szétválasztó határon indiai és pakisztáni katonák tízezrei néznek farkasszemet.
A 1980-as évek végén erős szakadár fegyveres mozgalom bontakozott ki a területen. Újdelhi többször is azzal vádolta Iszlámábádot, hogy támogatja a Kasmír indiai részén tevékenykedő fegyveres szakadár csoportokat, amelyek több merényletet is elkövettek a térségben. Iszlámábád elutasítja az erről szóló vádakat. Az indiai uralom ellen, a Pakisztánnal való egyesülésért vívott fegyveres küzdelmekben mintegy 45 ezer ember halt meg.