Ez volt az utolsó első Pride a Balkánon
![02](https://kep.index.hu/1/0/2943/29439/294391/29439189_113fb4e346574c619bbdafda0fd5deb1_wm.jpg)
További Külföld cikkek
-
Brüsszelben százezres tömeg tüntetett a kormány megszorítási tervei ellen
- Szűk többséggel, de támogatta a szenátus az oltásellenes Robert F. Kennedy Jr.-t
- Dachauba is ellátogatott az amerikai alelnök a Volodimir Zelenszkijjel való találkozója előtt
- Orbán Viktor szerint Brüsszel addig támogatja a gyilkolást, amíg csak tudja
- Újabb részletek derültek ki a rémhalról, amit először észleltek felszín közelében
„Milyenek a hétköznapjaink? Hétköznap némán élünk, bezárva a világunkba” – mondta az Indexnek Amina Imamović, a szarajevói Pride egyik szervezője. A huszonéves egyetemista a Bosznia és Hercegovina törvényhozása előtti téren állva boldog volt és elégedett, a másfél kilométeres tiltakozó meneten végig az első sorban volt, és több mint ezren vonultak mögötte. „Tele vagyok izgalommal és adrenalinnal, a lehető legjobb forgatókönyv valósult meg.”
A családja jól viselte, amikor elmondta nekik, hogy meleg. „Pár napig volt egy kis feszültség, és még mindig nagyon féltenek.” A tágabb környezetében, a városában, a multikulturalizmus és tolerancia bástyájává idealizált Szarajevóban azonban más élmények is érték, pár hónapja megtámadták, mert barátnőjével kézen fogva sétáltak.
Ez nem egy ritka, elszigetelt eset volt. A Human Right Watch szerint 2017-ben gyűlöletbeszédet 39 esetben regisztráltak (elsősorban az online térben), 23 alkalommal pedig bűncselekmény áldozatai voltak a melegek. Tavaly 33 bűncselekményről és incidensről kaptak információt.
„Amikor megtudták, hogy meleg vagyok, kirúgtak a munkahelyemről”, mondja Suad. A 26 éves férfiról először a munkatársai kezdtek pletykálni, és amikor a főnök meghallotta, elküldte a cégtől. „Az új helyen nem titkoltam, hogy meleg vagyok, így fogadtak el.”
Barátja szerint Boszniában egy kicsit javult a helyzet, és az utcán sem szólják meg őket, „persze nem is fogják egymás kezét”. Suad szerint viszont „azért nem szólnak semmit, mert azt hiszik, csak haverok vagyunk”. A zaklatások, a megjegyzések szerinte mindennaposak, főleg az iskolákban, „de ott nem csak a melegeknek szörnyű, hanem a kövéreknek, az alacsonyaknak, mindenkinek”.
Ünnepelni nincs mit
Bosznia és Hercegovina az utolsó ország az úgynevezett Nyugat-Balkánon, ahol eddig még nem volt Pride. Az első és egyetlen kísérlet 2008-ban történt, a Pride egy fesztivál része lett volna. Már az első nap nyolcan megsérültek egy támadásban, a fesztivált pedig azonnal berekesztették.
A mostani „egy történelmi pillanat, 2019 legfontosabb eseménye”, mondta Dajana Bakić. A tizenöt tagú szervezőbizottság tuzlai tagja azt mondta az Indexnek, a vasárnapi esemény tüntetés volt, tiltakozás, és ezért nincs semmilyen kísérő rendezvény vagy fesztivál. Még nincs mit ünnepelni. Bakić szerint elsősorban meg akarták mutatni, hogy itt vannak, nem félnek, és kiállnak jogaikért. És mások jogaiért is, a romákért, a munkásokért, a menekültekért. A menet gyakran skandálták, hogy „Halál a fasizmusra”, és többször is szólt a spanyol köztársaságiak dala, az ¡Ay Carmela!
„Szolidaritásból vagyok itt, a barátaimért” – mondta Lejla Hadžiahmić. A pszichológus szerint az LMBT közösség tagjai álltak ki először az antifasisztákért, a háborúban megerőszakolt nőkért, a női egyenjogúságért, a családon belüli erőszak ellen. „Ezért most én állok ki az ő jogaikért.”
Az idén is sokáig kérdéses volt, hogy a Pride végigvonulhat-e Szarajevó főutcáján, a Tito marsallról elnevezett úton. A bosnyák közösség domináns pártja, a konzervatív SDA ellenezte a rendezvényt, egyik képviselőjük arról posztolt, hogy „az ilyen embereket el kellene szigetelni, és minél távolabb vinni a gyerekeinktől és társadalmunktól”.
A pénteki imán a mecsetekben elhangzott, hogy a homoszexualitás bűn. De az Iszlám Közösség vezetői, a Muftik Tanácsa azt is megüzente a híveknek, hogy az erőszak is szigorúan tilos. A katolikus egyház boszniai püspökei is hasonló üzenetet küldtek a híveknek.
Szarajevóban két ellentüntetést tartottak. Vasárnap néhány tucatnyiak gyűltek össze az Iskorak szervezet felhívására, hogy tiltakozzanak a Pride ellen, mert „ha elfogadnák a melegek életformáját, száz éven belül kihal az emberiség”.
Ellentüntetés előzte meg
A vasárnapi Pride útvonalán szombaton az ellentüntetők vonultak. „Ne szemeteljetek, és senkinél se legyen fegyver. Akinél fegyvert találunk, azt elküldjük” – mondta a menet indulása előtt a biztosítás vezetője a tiltakozóknak. A Hagyományos Család Napja rendezvény szervezője és szóvivője, Ahmed Kulanić szerint „a család a társadalom alapja, a férfi és nő közössége”, tiltakozásuk pedig azért újszerű, mert „a családra fókuszálva kell megoldani” a rendszert váltó országok problémáit.
A hagyományos családmodell mellett néhány százan tüntettek. A menetben sok nő hidzsábot vagy nikábot viselt, szakállas férfikísérőik pedig nem akartak nyilatkozni, mert az szerintük a szervezők dolga.
A tiltakozás végén az egyik azt mondta, hogy a melegek annyira visszaélnek az emberi jogokkal, hogy az már emberi jogi provokáció. Szerinte a Pride résztvevői az utcán terrorizálják a normális többséget, sőt „paradéznak, miközben Jemenben gyerekek halnak meg“. Az ellentüntetésen felszólalt az egyik pedagógus-szakszervezet vezetője is, emiatt a szülők azonnal petíciót indítottak azt követelve, hogy távolítsák el posztjáról.
A szarajevói kanton belügyminisztere egy ideig azt sem zárta ki, hogy betiltja a tiltakozást, majd azt mondta, hogy a szervezőknek betontömböket kellene vásárolniuk, hogy azokkal zárhassák le a menet útvonalát. A baloldali és a nem nemzeti alapon szerveződő pártok viszont támogatták a Pride szervezőit.
Lezárt belváros
Sabinát nem lepte meg a politikusok reakciója. „A politikusok a probléma, mindenből nemzeti sorskérdést csinálnak, mindent átpolitizálnak, hogy manipulálhassák a választókat.” A középkorú nő Crna Gorából érkezett, hogy támogassa a boszniai melegek küzdelmét. „Ez az emberi jogokról szól, a másság elfogadásáról.” A szarajevói Pride-ra nem csak a boszniai városokból, de Szerbiából, Horvátországból, Olaszországból is érkeztek aktivisták.
A helyi politika vélhetően nemzetközi nyomásra hátrált meg: az USA és az EU egyértelmű üzenete az volt, hogy a felvonulást nem lehet betiltani. A vasárnapi rendezvényen több nagykövet is részt vett. Amíg a diplomaták testőrök gyűrűjében a felvonulók között voltak, autóik a párhuzamos utcákban rendőri felvezetéssel követték a menetet.
A menetet rengeteg rendőr biztosította, a szarajevóiaknak más kantonoktól is kértek erősítést, de Bosznia és Hercegovina Föderációjának pajzsokkal, testpáncéllal és sisakkal felszerelt rohamrendőrei is a menet közelében voltak. A nagyobb útkereszteződéseket keresztbe leparkolt buszokkal, kamionokkal és terepjárókkal torlaszolták el. A rendezvényhez csak egy utcán át lehetett csatlakozni, és amíg tartott a tiltakozás, az újságírók és a fotósok is csak a menet előtt haladhattak.
Küzdelmes mindennapok
Az úgynevezett nyugat-balkáni államokban a melegeket gyakran diszkriminálják, bár ez ellen mindenütt törvényeket alkottak. A melegházasságokat sehol sem ismerik el, egyedül az EU-tag Horvátországban létezik bejegyzett élettársi kapcsolat – a tavalyi év végéig 262 ilyet regisztráltak –, ám gyereket nem fogadhatnak örökbe. Montenegróban az idén szavaztak a melegházasságról, de a törvénytervezetre a kisebbségi pártok, az albánok és a bosnyákok nemmel szavaztak, és az indítvány megbukott.
A szarajevói Pride legnagyobb eredménye, hogy megtörtént, méghozzá egyetlen incidens és rendbontás nélkül. A Balkánon most már sehol sem lehet első Pride-ot szervezni. A szarajevói tiltakozás szónokai a boszniai parlament előtt azt üzenték, folytatják a küzdelmet. „Az LMBT közösség tagjai azt üzenik, többé nem lesznek láthatatlanok”, mondta Lejla Huremović, a rendezvény egyik szervezője.
Mionával a parlament előtti térről néztük a tiltakozást. „Szomorú. Ezt gondolom róla. Hogy szomorú”, mondta a Belgrádban született, de már régóta Berlinben élő nő. „Túl késő. Ennek akkor kellett volna megtörténnie, amikor 15 éves voltam, nem pedig most, 38 éves koromban.”
(Nyitókép: Huszti István / Index)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Megnevezték a tíz embert meggyilkoló svéd lövöldözőt
Rickard Andersson mentális problémákkal küzdött.
február 6., 13:42
- Külföld
Andrej Babis volt cseh miniszterelnököt látogatta meg titokzatos prágai útján Szijjártó Péter
A külügyminiszter szerint a cseh ellenzék nem támadná Magyarországot a szuverenitás védelme miatt.
február 6., 16:32
- Külföld
Donald Trump csapata már régen tudta, hogy csak blöff az elnök gázai tervezete
Az övezet birtoklásáról és újjáépítéséről szóló elképzelését tárgyalási trükknek állították be.
február 6., 13:36
- Mindeközben
Czutor-Kilián Zsanett kiakadt a császármetszés ellen tiltakozó Vasvári Vivienre: „Csak az az anya, aki verejtékkel szüli meg a gyerekét?”
7 perce
- Külföld
Trump aláírta a rendeletet, amely kitiltja a transznemű nőket a női sportágakból
Az amerikai elnök az olimpiára érkező transznemű nők vízumkérelmét is megtagadja.
február 6., 15:23
- Külföld
Ismét lövöldözés volt a brüsszeli metróállomásnál, egy ember megsebesült
A nyomozók vizsgálják az esetet.
február 6., 12:09
- Külföld
Brüsszelben százezres tömeg tüntetett a kormány megszorítási tervei ellen
Március 31-re általános sztrájkot hirdettek az országban.
6 perce
- Külföld
Iránban bemutattak egy drónok és helikopterek indítására is alkalmas hadihajót
Az iráni Forradalmi Gárda egy kereskedelmi hajót alakított át.
február 6., 11:50
- Külföld
Hollandia betiltja a DeepSeek használatát a köztisztviselők számára
Kémkedési aggályok merültek fel.
február 6., 12:04
- Címlapon
Itt van Orbán Viktor 4,7 milliós bástyája
Szakértők szerint kezd visszatérni a hit a gazdaságban.
2 órája
- Mindeközben
Alekosz ingyen kap több mint 1 milliós fogsort: „Nemzetközi sztár vagyok, a fogazatom minőségének is nemzetközinek kell lennie”
4 órája
- Külföld
Összeütközött két utasszállító Seattle repülőterén
A hatóságok vizsgálják az esetet.
február 6., 06:41
- Külföld
Svédországban búcsút vettek az eddigi legsúlyosabb öldöklés áldozataitól
A tömeggyilkosság indítékát még mindig keresi a rendőrség.
február 6., 06:06
- Külföld
Ingyensörrel motiválja az egyik német város a lakóit, hogy menjenek el szavazni
Még bratwurst is jár a voks mellé.
február 6., 17:03
- Külföld
Gazdasági válságba sodorhatják Szerbiát az újvidéki tüntetések
A demonstrálók további iratokat követelnek, amelyekből kiderülhet a baleset valódi felelőse.
február 6., 06:03
- Külföld
Februártól a Török Áramlaton keresztül kapja Szlovákia az orosz gázt
A kormány szerint Magyarország számára is létfontosságú a vezeték.
február 6., 16:57
- Mindeközben
Óriásit bakizott a TikTokon Dárdai Blanka, véletlenül kiposztolt valamit, amit nagyon nem akart
6 órája
- Külföld
Német aktivistacsoportok indítottak pert az X ellen
Adatokat követelnek a platformtól.
február 6., 09:37
- Külföld
Irán elutasítja a gázaiak kitelepítésére irányuló amerikai tervet
Donald Trump átvenné az övezet irányítását.
február 6., 10:06
- Címlapon
Hónapok óta zaklatta támadója a XVIII. kerületben megkéselt nő, mégsem kapott segítséget
Feljelentést is tett a rendőrségen, ám az ügyével nem foglalkoztak érdemben.
24 perce
- Külföld
Izrael is kilépne az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából, de egy egyszerű ok miatt ez lehetetlen
Antiszemitizmussal vádolták meg a szervezetet.
február 6., 09:06
- Mindeközben
Vomberg Frigyes a Séfek séfe új zsűritagjáról: „Ő húzza meg a határt, hogy meddig mehetünk el"
7 órája
- Címlapon
Még kinevezése előtt megbukott Orbán Viktor szövetségese
Nagyon sok a bizonytalanság, akár előrehozott választások is jöhetnek Ausztriában.
4 órája
- Mindeközben
Nemcsák Károly megtisztítaná a szakmát a gátlástalan celebektől: „Művésznek mondja magát két nap múlva”
8 órája
- Mindeközben
Ilyenre még nem volt példa, szokatlan felajánlással szerzett régiséget Fejes Tamás a Kincsvadászokban
11 órája
- Mindeközben
Robbie Williams egyszer felment Selma Blairhez, de rögtön véget ért a randi, miután kinyitotta a színésznő hűtőjét
12 órája
- Címlapon
Pénzpatakba léptek a magyarok, akik ide tették a forintjukat
Ha azt gondolta, hogy az állampapír volt a legjobb befektetés, gondolja újra.
4 órája
- Mindeközben
Keleti Andrea: 30 éven keresztül minden összejövetelen azt kellett mondanom, hogy köszönöm szépen, én ilyet nem eszem, fogyókúrázom
13 órája
- Címlapon
A Mohu közzétette, mikor és hol kezdődik az idei lomtalanítási szezon Budapesten
Első körben három kerületben vált ismertté a dátum.
1 órája
- Külföld
Ezekben az országokban szeretnék a legtöbben, hogy a vallás beleszóljon a politikába
Inkább a szegényebb országokra jellemző a vallásos nacionalizmus.
február 6., 08:36
- Külföld
Floridai házat lyukasztott át egy égből lezuhant jégdarab
A Szövetségi Légügyi Hivatal nyomoz az ügyben.
február 6., 07:26
- Külföld
Washington bejelentette: nem fizet többet a Panama-csatornán való áthaladásért
Panamára jelentős politikai nyomás nehezedik.
február 6., 08:45
- Külföld
Megérkezett az első bevándorlócsoport Donald Trump fogolytáborába
Az amerikai elnök tovább bővítené a férőhelyek számát a telepen.
február 6., 09:28
- Külföld
Szijjártó Péter kritizálta az ENSZ-t, szerinte a tagállamok fejére nő a szervezet
A külgazdasági és külügyminiszter a „liberális mainstreamet” okolja.
február 6., 07:34
- Külföld
Lekapcsolt internet miatt késelte meg édesanyja párját egy férfi
A nőt is megsebesítette.
február 6., 10:37
- Külföld
Összesen 85 iskola kapott bombafenyegetést Horvátországban
A belügyminiszter szerint a fenyegetések tartalma a magyarországihoz volt hasonló.
február 6., 19:26
- Címlapon
Milliomosok klubja a BME-n – a magyar átlagbér kétszeresét keresik ezek a pályakezdők
Itt a teljes lista.
3 órája