Amerikai és török páncélosok járják együtt Kelet-Szíria útjait
További Külföld cikkek
- Azbej Tristan: Vannak olyan országok, ahol a karácsony nyilvános megünneplése egyet jelent az életveszéllyel
- Meghalt a világ egyik legnagyobb médiavállalatának volt vezetője, Richard Parsons
- A levegőbe emelkedett Kína új csodafegyvere
- Vlagyimir Putyin elutasította Donald Trump béketervét, hiába tartaná távol Ukrajnát a NATO-tól
- Kazah légikatasztrófa: ukrán drónok jelenlétéről beszélnek az oroszok
Megkezdte a közös járőrözést az amerikai és a török hadsereg vasárnap Szíria északkeleti, kurd milíciák által ellenőrzött térségében.
Az MTI által szemlézett török állami hírügynökség beszámolója szerint a törökországi Akcakale határvárosból hat török páncélozott jármű lépte át Szíria határát és csatlakozott más amerikai járművekhez, hogy az Eufrátesz folyótól keletre járőrözzenek.
Az Egyesült Államok és Törökország augusztus 7-én állapodott meg arról, hogy közös műveleti központot hoznak létre az Észak-Szíriába - a török határ és az amerikaiak támogatta kurd milíciák ellenőrzése alatt lévő területekre - tervezett 30 kilométer széles biztonsági övezet kialakításával és igazgatásával kapcsolatban.
Az övezet létrehozásának célja egyfelől az, hogy megakadályozzon egy esetleges török hadműveletet a kurd milicisták ellen, másfelől az, hogy csökkentse a két NATO-szövetséges ország között a kurd fegyveresek jelenléte miatt keletkezett feszültséget.
Ankara ugyanis a szíriai kurdok vezető erejét, a Népvédelmi Egységeket (YPG) a törökországi szeparatista kurdok és az elszakadást hirdető török Kurd Munkáspárt szövetségesének tartja - egyébként joggal. A művelettel az a célja, hogy a kurd "terroristákat" távol tartsa az eleve fallal elzárt török határtól.
Az Egyesült Államok ugyanakkor szorosan együttműködik az YPG-vel, illetve annak ernyőszervezetével a szíriai dzsihadisták elleni harcban, a kurd harcosoknak - a náluk összehasonlíthatatlanul erősebb török fegyveres erőkkel ellentétben - döntő szerepük volt az Iszlám Állam legyőzésében. Az USA ezért attól tart, hogy a szíriai kurd autonómia felszámolása, vagy etnikai alapú fellazítása (a török kormány mindkét változatról meglehetősen nyíltan szokott beszélni) megsemmisítheti az elmúlt évek dzsihadisták ellen elért eredményeit.
A kurdok jövőjéről és kényes stratégiai helyzetéről itt írtunk részletesebben.