Nem szül, amíg a politikusok nem veszik komolyan a klímakatasztrófát
További Külföld cikkek
- Négy hajléktalan lelte halálát egy tűzesetben Bulgáriában
- Majdnem teljes sötétségbe borult Puerto Rico szilveszterkor
- Hszi Csin-ping: Senki sem akadályozhatja meg Kína és Tajvan újraegyesítését
- Oroszország elzárta a gázcsapokat, nem érkezik több földgáz Ukrajnán keresztül
- Markológépes ámokfutó támadt az emberekre Németországban
Ez a cikk a Covering Climate Now nemzetközi médiaegyüttműködés részeként készült. Az együttműködés keretében az egész világon több mint 250 újság, köztük az Index is kiemelten foglalkozik a klímaváltozás témájával.
Egy 18 éves kanadai egyetemista, Emma Lim hétfőn Ottawában megfogadta, hogy egészen addig nem vállal gyermeket, amíg a politikusok nem veszik komolyan a klímakatasztrófát - írja az Insider. Kim ezen kívül útjára indított egy mozgalmat is: azt kéri a kortársaitól, hogy csatlakozzanak a fogadalmához és használják a #NoFutureNoChildren hashtaget, ami magyarul nagyjából annyit tesz:
#NincsJövőNincsenekGyerekek
The #NoFutureNoChildren pledge has officially been released! The pledge was created for youth to assert their intent to not have children unless urgent and serious action is taken against the climate crisis. Sign the pledge today! https://t.co/Y1Z4e8rC7h pic.twitter.com/MxI6E4qJeb
— Sophie Price (@SophieP68428803) September 16, 2019
A mozgalomhoz Kanadán kívül az USA-ból is sokan csatlakoztak, legalábbis a fogadalomnak szentelt weboldal számlálója szerint csütörtök délig majdnem ezren tettek már fogadalmat. Az USA-ban a fiatal felnőtteket a gyermekvállalás kapcsán is egyre inkább aggasztja a klímaváltozás ténye. Egy márciusi felmérés szerint a 18 évesnél idősebb, harminc év alattiak harmada gondolja úgy, hogy a klímaváltozást is figyelembe kell vennie egy párnak, mielőtt gyermeket vállalnak.
Amióta az eszemet tudom, szeretnék anya lenni. De nem fogok gyermeket vállalni egy olyan világban, ahol a gyermekeim nem lehetnek biztonságban.
- nyilatkozta az Insidernek Lim, aki szeretné ha kormánya átfogó tervet dolgozna ki annak érdekében, hogy a globális felmelegedés mértékét 1,5 fok alatt lehessen tartani. Ez a terv az ENSZ tavalyi jelentéséhez igazodik, amely szerint a Föld egy fokkal melegebb most, mint a 19. században.
Az ENSZ 2018-as jelentése arra is kitér, hogy mi történik akkor, ha a felmelegedés megáll 1,5 foknál, illetve mik lehetnek a következményei 2 fokos felmelegedésnek. Utóbbi esetben például az várható, hogy a hőség miatt a természetes növényzet fele kipusztul és 2100-ra 10 centivel megemelkedik a tengerszint, ami a becslések szerint 10 millió ember életét veszélyeztetné közvetlenül.
A #NoFutureNoChildren mozgalmat meghirdető Lim szerint amíg a szülei és a nagyszülei generációjának a klímakatasztrófa egy olyan kérdés, amivel csak akkor foglalkoznak, ha akarnak, addig saját maga és a kortársai számára ez már élet-halál kérdése. A kanadai tinédzser azt reméli, az idősebbek is közelebb érzik saját magukhoz a problémát, ha saját gyermekeiken és unokáikon keresztül megtapasztalják a hatásait. Lim állítja, saját szülein is látta, mekkora változást okozott a fogadalma:
Számukra a fogadalmam miatt vált először valósággá a klímaváltozás hatása. Olvasunk hurrikánokról és hőhullámokról, de minket itt Kanadában még nem érintenek a legsúlyosabb katasztrófák. Vannak árvizek, de ezek sem hatottak közvetlenül a családomra. Ez most nekik is fáj, ez valami kézzelfogható
- mondta Lim saját fogadalmára utalva.