- Külföld
- Zöld Index
- zöld index
- covering climate now
- klímasztrájk
- globális klímasztrájk
- fridays for future
- pénteken a jövőért
- halál
- greta thunberg
Ausztráliában 300 ezren követelték a klímaváltozás feltartóztatását a pénteki tüntetéseken
További Külföld cikkek
- Őrizetbe vették a férfit, aki két óra leforgása alatt öt embert agyonlőtt Franciaországban
- Lecsapott a Chido ciklon, ezrek halhattak meg egy francia szigeten
- Agyműtéte után kiengedték a brazil elnököt a kórházból
- Joe Biden a fia után a halálraítélteknek is kegyelmet adhat
- Tornádó csapott le Kaliforniára, többen megsérültek
Ez a cikk a Covering Climate Now nemzetközi médiaegyüttműködés részeként készült. Az együttműködés keretében az egész világon több mint 250 újság, köztük az Index is kiemelten foglalkozik a klímaváltozás témájával.
A Greta Thunberg által inspirált Fridays for Future (Péntekenként a jövőért) mozgalom szervezésében szeptember 20-án, pénteken 160 ország több mint 2600 városában tartanak klímavédelmi tüntetéseket, több millió ember részvétele várható. Este 6-kor Budapesten, a Széll Kálmán téren is lehet csatlakozni a kezdeményezéshez, a klímahét megnyitóján.
Ausztráliában már lezajlott a pénteki tüntetéssorozat Global Strike 4 Climate jelszóval, legalább 300 ezren vonultak utcára az éghajlatváltozás feltartóztatását követelve. Kétszer annyian voltak, mint az előző megmozduláson - tudósított az MTI.
Az aktivisták szerint a résztvevők száma ennél nagyobb is lehet, mert nem kapták meg az adatokat az összes helyszínről.
The #ClimateStrike crowd numbers are phenomenal.
— Guardian Australia (@GuardianAus) September 20, 2019
Melbourne 100,000+
Sydney 80,000+
Brisbane 30,000
Hobart 20,000
Canberra 15,000
Perth & Adelaide at least 10,000 each
Thousands more across regional Australia & Pacific https://t.co/rViiPMOgWR @strikeclimate #schoolstrike4climate pic.twitter.com/VAOKRHq7Zu
Jelentős létszámú tüntetésekre került sor például Sydneyben, Brisbane-ben és Melbourne-ben. Az Ausztrália középső részén található Alice Springsben százak feküdtek le a földre, és tettették halottnak magukat.
A csendes-óceáni szigetvilágot különösen érzékenyen érinti a globális felmelegedés a tengerszint emelkedése miatt. A Salamon-szigeteken is tüntettek: fűszoknyát viselő, fapajzzsal felszerelkezett gyerekek jelentek meg a tengerparton, hogy szolidaritásukat fejezzék ki a globális mozgalommal.
Thaiföldön több mint 200 fiatal rohanta meg a környezetvédelmi minisztériumot, és feküdt le a földre, halottnak tettetve magát. Az üvegházhatást okozó gázok legnagyobb kibocsátójának számító Kínában nem engedélyezték a tiltakozást.
A Fridays for Future nemzetközi figyelemfelhívó hét célja, hogy azonnali intézkedésekre sarkallják az ENSZ szeptember 23-án kezdődő klímacsúcs-értekezletén részt vevő politikai vezetőket a klímakatasztrófa elkerülése érdekében.
A globális felmelegedés, amit az üvegházhatást okozó gázok váltanak ki már eddig is aszályokhoz, hőhullámokhoz, olvadó gleccserekhez és jégsapkákhoz, valamint a tengerszint emelkedéséhez és áradásokhoz vezetett. Tavaly rekordmennyiségű szén-dioxid került a légkörbe annak ellenére, hogy az ENSZ támogatta Kormányközi Panel a Klímaváltozásról (IPCC) figyelmeztetett: jelentősen csökkenteni kell az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását a következő 12 évben, ha stabilizálni akarjuk az éghajlatot.
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.