Rágalmazás miatt elítélték a francia #MeToo mozgalom legismertebb alakját
További Külföld cikkek
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
- Szerbia az Európai Unió tagja akar lenni, de nem mond le keleti partnereiről
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
- Drámai bejelentés: megállhat a vérontás a Közel-Keleten, zuhannak az olajárak
Rágalmazás miatt elítélték szerdán Sandra Muller újságírót, aki Harvey Weinstein amerikai filmproducer botrányát követően arra buzdította a Twitteren a francia nőket, hogy a #balancetonporc (add ki a disznódat) hashtag alatt írják le a név és a részletek megadásával, hogy ki volt a szexuális zaklatójuk a munkahelyükön.
A párizsi büntetőbíróság 15 ezer eurós ( nagyjából 5 millió forintos) kártérítés megfizetésére kötelezte a nőt, miután úgy ítélte meg, hogy rágalmazásnak és elítélendőnek minősül zaklatónak minősíteni azt a férfit, akit néven nevezett a francia MeToo-mozgalmat elindító Twitter-bejegyzésében.
Sandra Mullert – akit 2017-ben a Time amerikai magazin a „csendet megtörők” egyikeként az év emberei közé sorolta – a bíróság további 5 ezer eurós (közel másfél millió forintos) perköltség megfizetésére, valamint arra is kötelezte, hogy törölje az ominózus posztot, és tegye közzé a Twitter-oldalán, valamint további két helyen a bírósági döntést.
Sandra Muller 2017. október 13-án a következő üzenetet tette közzé a Twitteren: „#balancetonporc (add ki a disznódat) !! te is írj le a név és a részlet megadásával egy szexuális zaklatást, amely a munkád közben ért. Várlak titeket”. Négy órával később egy második posztban azt írta: „Nagy melleid vannak. Az esetem vagy. Egész éjszaka ki foglak elégíteni. Eric Brion, az Equidia volt főnöke”.
A több mint 2500-szor továbbított üzenetben leírtakat 2012-ben a cannes-i fesztivál filmpiacán mondta Eric Brion az újságírónőnek, ahol mindketten hivatalosan voltak jelen.
A bíróság szerint azért rágalmazás szexuális zaklatásnak minősíteni a férfi szavait, mert a zaklatás „többszöriséget vagy súlyos nyomásgyakorlást” feltételez, ezenkívül Sandra Muller posztja a jóhiszeműség nevében sem megbocsátható, miután nem rendelkezett „elégséges tárgyi alappal”, sem bizonyítékkal a vádjait illetően.
A bíróság azt is kifogásolta, hogy a nő nem volt elég óvatos a megfogalmazásban, amikor olyan erős kifejezést használt, mint a disznó, s ezzel túllépte a véleménynyilvánítás szabadságának elfogadható határait, s személyes támadássá tette a posztot. A bíróság szerint Sandra Muller bejegyzései „elképesztő világhírt kaptak”, s az abban megnevezett Eric Brion társadalmilag elszigetelődött és súlyosan depressziós lett.
Az igazságszolgáltatás úgy döntött, hogy megbüntet. Harcolni fogunk annak érdekében, hogy az igazságszolgáltatásnak felnyíljon a szeme. A mozgalom szempontjából már győztünk. A #balancetonporc társadalmi problémákra világított rá. Ez a döntés semmit nem vesz el abból, hogy a nők végre elkezdtek beszélni
– mondta az újságírónő, aki fellebbez a döntés ellen.
Sandra Muller posztjával elindította a francia MeToo-mozgalmat, amelynek során több százezer francia nő osztotta meg az átélt történeteit a Twitteren, az Equida tévécsatorna volt vezetője – aki bár elismerte, hogy a nő pontosan idézte a szavait – beperelte őt rágalmazásért, amiért megnevezte az üzenetében.
(MTI)