Rendkívüli állapot van Hongkongban: az ENSZ emberi jogi biztosa kivizsgáltatná a rendőri túlkapásokat
További Külföld cikkek
- Amerikai kém rejtőzött az ukránok között, több mint két és fél évig segítette az oroszokat a háborúban
- Már a mélygarázsokat vizsgálják át a mentőcsapatok, miközben Barcelonát is árvíz sújtotta
- Az ország, ahol a volt miniszterelnök házi őrizetből politizál, a korábbi elnököt pedig két hete tartóztatták le
- Feljelentették a szerb elnököt az újvidéki tragédia után, egy miniszter pedig már le is mondott
- A magyarok többsége Donald Trumpra tippel, hogy ő nyeri az amerikai elnökválasztást
Teljesen leállt a hongkongi metróhálózat, miután a kormányellenes tüntetők több állomást is felgyújtottak, írja a BBC.
A pénteki, éjszakába nyúló erőszakos tüntetések fényében igazoltnak látja Hongkong kormányzója a rendkívüli intézkedések alkalmazását. Szombaton közzétett videóüzenetében Carrie Lam elítélte a nagyobb demokráciát követelő felkelők erőszakosságát, és arról beszélt, hogy a lakosság „meg van rémülve”.
Az MTI összefoglalója szerint a kormányzó hozzátette, a „szélsőséges erőszak egyértelműen bizonyította, hogy Hongkong közbiztonsága nagy veszélyben van”. Ez volt az oka a rendkívüli intézkedések elrendelését lehetővé tévő jogszabály alkalmazásának.
Az ENSZ emberi jogi biztosa kivizsgálná a rendőri túlkapásokat
Független vizsgálatot sürgetett szombaton a hongkongi kormányellenes tüntetéseken történt erőszakcselekmények kivizsgálására Michelle Bachelet, az ENSZ emberi jogi főbiztosa a malajziai fővárosban, Kuala Lumpurban tartott sajtótájékoztatóján.
Az elmúlt hét tüntetésein két tizenévest meglőttek, egy újságírót pedig teljesen megvakítottak egyik szemére.
"Aggódunk az egyes tüntetésekhez köthető magas fokú erőszak (...), továbbá a rendőrök és tüntetők sérülései miatt is, köztük azok miatt az újságírók és tiltakozók miatt, akiket a rendfenntartó erők lőttek meg" – adott hangot aggodalmának Bachelet.
Az ENSZ emberi jogi főbiztosa szerint Hongkongnak azonnal egy "hatékony, gyors, független és pártatlan" nyomozást kellene lefolytatnia az erőszakcselekményekkel, köztük a lövöldözésekkel kapcsolatban, és azok felelőseit pedig bíróság elé kell állítani. "Határozottan elítéltem az összes erőszakcselekményt minden oldalról, és felszólítom a tüntetésekre reagálókat és a tiltakozásokban részt vevőket, hogy békés és erőszakmentes módon tegyék azt" – mondta.
A pénteki demokráciapárti demonstráció hamar elmérgesedett, teljesen leállt a hongkongi metróhálózat, miután a kormányellenes tüntetők több állomást is felgyújtottak, vagy boltokat rongáltak meg, többnyire olyat, ahol a tulajdonos a kínai kormányhoz kapcsolódik. Ezen a videón a Xiaomi nevű kínai techcég egyik üzletében láthatóak a tüntetők:
A chinese brand smartphone store, Xiaomi, was vandalized by #HongKong protesters. #HongKongProstests pic.twitter.com/1a4q8oj6Md
— Liam Stone石立安 (@liamstone_19) 2019. október 4.
Több mint 50 éve nem használt jogszabály
A kormányzó pénteken jelentette be, hogy szombattól tilos lesz az arc eltakarása az engedély nélküli tüntetéseken.
A politikus egy olyan, még a brit gyarmati időszakból származó jogszabályra hivatkozva rendelte el a tilalmat, amelyet több mint ötven éve nem alkalmaztak, és amely lehetővé teszi, hogy a város hatóságai a közérdekre hivatkozva rendkívüli intézkedéseket foganatosítsanak.
A lépés erőszakba torkolló tüntetésekhez vezetett a hónapok óta tartó belpolitikai válságban. A demonstrálók jelentős károkat okoztak a metróban, amely teljes egészében le is állt. A rendőrök megsebesítettek egy 14 éves fiút a tüntetők tömegében, a demonstrálók üzleteket és metróállomásokat gyújtottak fel az éjszakába nyúló tüntetéseken. Vasárnapra pedig újabb óriási tömegtüntetést szerveznek az ellenállók.
A Kínához tartozó városban április óta tüntetnek az erősödő pekingi befolyás ellen, demokratikus reformokat és a kormányzó távozását sürgetve. A tüntetések miatt szombaton egész nap zárva maradt a naponta ötmillió utast szállító metró, valamint több bevásárlóközpont és szupermarket sem nyitott ki. A kínai kormány szerint idegen hatalmak állnak a megmozdulások mögött, a tüntetőket erőszakos rendzavaróknak tartják.
(Borítókép: bezárt metróállomás Hongkongban. Fotó: Susana Vera/Reuters)
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!