Macron: A hét végéig eldől, hogy lehet-e új brexitmegállapodás
További Külföld cikkek
-
Donald Trump: Remélem, hogy béketeremtőként és nem hódítóként emlékeznek majd rám
- Több templomban tűz ütött ki Új-Zélandon, gyújtogatás történhetett
- Molotov-koktélokkal dobálták meg az EU szófiai épületét az euró bevezetését ellenző tüntetők
- Elon Musk chatbotja szerint ő és Donald Trump is halálbüntetést érdemel
- Nem jöttek be a nagy mellek és a szűk egyenruhák, a csőd szélére került Amerika ikonikus étteremlánca
Az EU a hét végéig eldönti, hogy lehetséges-e új brexitmegállapodás, erről beszélt Emmanuel Macron francia elnök Boris Johnson brit miniszterelnökkel.
A BBC szerint Johnson a hétvégén telefonon azt mondta Macronnak, hogy szerinte lehetséges megállapodás, de az EU-nak igazodnia kell az Egyesült Királyság által tett kompromisszumokhoz. Johnson a napokban egyenként beszélni akar a tagállamok vezetőivel. Macron pedig arról beszélt, hogy a következő napokban fel kell pörgetni a Michel Barnier EU-s főtárgyaló és Johnson brit EU-ügyi tanácsadója, David Frost közötti tárgyalásokat.
Johnson elmondta, milyen lenne az északír határ a brexit után
Az ír unionistáknak eddig elfogadhatatlan volt hasonló javaslat. Az EU szerint is dolgozni kell még a londoni javaslaton, bár van benne előrelépés.
Johnson a múlt héten állt elő új brexitjavaslataival, amik szerinte alternatívát kínálnak az elődje, Theresa May kilépési megállapodásában a brit parlamentnek elfogadhatatlan ír–északír tartalékmegoldással (backstop) szemben. Azonban
AZ EU JELEZTE, HOGY A JAVASLAT az eredeti formájában NEM LEHET EGY VÉGLEGES MEGÁLLAPODÁS ALAPJA.
A tárgyalások hétfőn folytatódnak a felek között, a britek annyit mondtak, hogy „részletezik" az ajánlatukat. Azonban a javaslat ebben a formában nem elfogadható a kérdésben kulcsszereplő Írországnak és a lényegi változtatásokat kérő EU-nak sem.
Stephen Barclay brexitügyi államtitkár azt mondta a BBC-nek, hogy szerinte meglenne a tervezet támogatása a brit alsóházban. A toryk mellett az őket támogató északír unionisták, és a Munkáspárt legbrexitpártibb képviselői is jelezték, hogy támogatnák a javaslatot.
Barclay azt mondta, hogy azon is gondolkoznak, hogy még az EU-csúcs előtt megszavaztatják a parlamenttel Johnson tervét, ha úgy látják, elégséges támogatás jött össze mögötte.
Jeremy Corbyn, a Labour vezetője, és a többi ellenzéki párt viszont ellene volt. Johnsonnak az északírekkel együtt sincs többsége, ezért mindenképpen ellenzéki kiszavazásokra lenne szüksége. Az ellenzéki pártok vezetői hétfőn egyeztetnek a következő lépésekről.
A brexittárgyalások állásáról, a különböző forgatókönyvekről itt írtunk bővebben>>>
Brexit: Boris Johnson fából vaskarikát módszerrel próbálkozik
A héten előállt régóta várt brexitjavaslataival, amiket azonban nem fogadtak túl lelkesen az EU-ban. Kevesebb mint két hét maradt nyélbe ütni egy új megállapodást az EU-csúcsig, márpedig nincsenek közel az álláspontok. Így aztán megint az lehet a kérdés, hogy kér-e Johnson halasztást, és mit mondanak erre a tagországok.