A skót miniszterelnök szerint a független Skóciának is lenne helye az EU-ban
További Külföld cikkek
- „Ne etesd a trollt” – folytatódik Olaf Scholz és Elon Musk csörtéje
- Így reagált Soros György a Joe Bidentől kapott kitüntetésre
- Rejtélyes haláleset a Felvidéken: már bomlási fázisban voltak a testvérek, amikor rájuk találtak
- Eldöntötték, hogy megváltoztatják a világot – Fontos évforduló lesz 2025-ben
- Nagy bajban az ukrán hadsereg, kulcsfontosságú város ostroma indulhat meg néhány napon belül
Nicola Sturgeon skót miniszterelnök nem hiszi, hogy túlságosan hosszú ideig tartana Skócia felvétele önálló országként az Európai Unióba. A Skót Nemzeti Párt (SNP) vezetője ezt vasárnap nyilatkozta a BBC-nek, a párt éves kongresszusának nyitónapján.
Nicola Sturgeon arról is beszélt, hogy rendszeresen tárgyal az EU-intézmények és a tagállamok illetékeseivel, és tényleges vágyat érzékel az EU részéről arra, hogy Skócia az unió tagja legyen.
A brit EU-tagságról 2016-ban rendezett népszavazáson országos átlagban a résztvevők szűk, 51,89 százalékos többsége a kilépésre, a skótok 62 százaléka viszont a bennmaradásra voksolt. Sturgeon azóta többször is kilátásba helyezte, hogy Skóciában újabb népszavazást tartanak a függetlenségről, mert Skócia nem engedheti meg, hogy egyértelműen kinyilvánított bennmaradási szándéka ellenére „kirángassák” az Európai Unióból.
A skót függetlenségről 2014 szeptemberében, vagyis jóval a brit EU-népszavazás előtt már tartottak egy referendumot, de akkor az elszakadást ellenzők győztek 55 százalékos többséggel. A vasárnapi BBC-műsorban a skót miniszterelnök közölte:
hamarosan, várhatóan heteken belül, mindenképpen még az idén beterjeszti a brit kormánynak az újabb függetlenségi népszavazásról szóló kezdeményezést.
Hozzátette, hogy támogatná egy progresszív ellenzéki összefogáson alapuló új brit kormány megalakítását, annak érdekében, hogy el lehessen távolítani a hatalomból Boris Johnson konzervatív párti miniszterelnököt. Ugyanakkor, ha a Munkáspárt vezetője, Jeremy Corbyn – aki a legnagyobb ellenzéki erő vezetőjeként e kormány élén állna – nem fogadja el, hogy Skócia maga dönthessen saját jövőjéről a maga választotta időpontban, akkor „ne is fáradjon azzal", hogy felhívja őt telefonon az SNP támogatásának megnyerése végett.
Bár a Munkáspárt elviekben nem ellenzi az újabb skót függetlenségi népszavazást, de Corbyn nemrégiben tett skóciai látogatásán kijelentette: a Johnson-kormány teremtette „Brexit-lidércnyomásra nem a skót függetlenség a megoldás". Jeremy Corbyn egyértelművé tette azt is, hogy ha a Labour kormányra kerül, a kormányzás első éveiben nem járulna hozzá az újabb skóciai referendumhoz. Hozzátette ugyanakkor, hogy „valamikor a jövőben, törvényes és új mandátum esetén" a munkáspárti kormány nem állna az újabb népszavazás útjába. Vagyis Corbyn ezzel egyértelmű utalást tett arra, hogy miniszterelnökként csak akkor járulna hozzá a skót referendumhoz, ha a 2021-es skóciai parlamenti választásokat az SNP, amelynek elsődleges politikai programja Skócia függetlenné válás, egyértelmű fölénnyel megnyeri.
A konzervatív párti brit kormány már korábban többször is visszautasította az újabb skóciai függetlenségi népszavazás engedélyezésének lehetőségét. Ezt az álláspontot a vasárnapi BBC-műsorban Priti Patel brit belügyminiszter is megerősítette, mondván: a kormány álláspontja szerint az előző népszavazások eredményét kell tiszteletben tartani a skót függetlenség és a brit EU-tagság ügyében egyaránt.
(MTI)