Salvini az olasz miniszterelnök lemondását követelte
További Külföld cikkek
- Az amerikai nagykövet lehetséges utódja: Szégyen, amit Pressman tett
- Csaknem ezer halálbüntetést hajtottak végre Iránban egy év alatt
- Orbán Viktor osztrák szövetségese megerősítette, kivel tervez koalícióra lépni
- Donald Trump bejelentette, hogy igényt tart Grönlandra
- Radikális váltás Németországban: a bűnözőket és terroristákat a lehető leggyorsabban kitoloncolják
Matteo Salvini árulónak minősítette a miniszterelnököt, az olasz államfő közbelépését, a miniszterelnök parlamenti számonkérését és lemondását követelte a csütörtöki sajtótájékoztatóján. A Liga nevű párt vezetője azért vádolta Giuseppe Conte kormányfőt árulással, mert a parlament megkerülésével az Európai Unióval megállapodott az európai pénzügyi stabilitási mechanizmus (ESM) reformjáról – írja az MTI.
Salvini többek között arról beszélt, hogy szerinte Conte merényletet követett el az olasz nép ellen, és halálosnak nevezte az országra nézve az ESM reformját. Matteo Salvini azonnali találkozót kért Sergio Mattarella államfőtől.
Minél előbb lesznek választások, annál jobb, az olasz nép a káosz és a rosszakarat túszává vált
– mondta Salvini, a Liga és a jobbközép ellenzék vezetője.
Giuseppe Conte bejelentette, hogy hétfőn a római alsóházban szólal fel az ESM-ügyben és "elsöpri" Matteo Salvini "féligazságait és egyértelmű hazugságait". A miniszterelnök készen áll feljelenteni Matteo Salvinit rágalmazásért: ezért arra szólította fel a Liga vezetőjét, hogy viselkedjen úriemberként, és mondjon le parlamenti mentelmi jogáról.
Conte közölte, hogy a jövő évi költségvetés decemberi parlamenti elfogadása után kormánya újabb, ez alkalommal 29 pontos ütemezési programot indít el a két kormánypárt - az Öt Csillag Mozgalom (M5S) és a baloldali Demokrata Párt (PD) - ígéreteinek megvalósítására.
Az ESM kérdését övező feszültséget jól mintázza az, hogy szerdán az alsóházban fel kellett függeszteni az arról tartott vitát, mert a kormánypárti és ellenzéki képviselők nézeteltérései egészen a tettlegességig fajultak. A harcias képviselőket az sem fogta vissza, hogy vendégként meghívott iskolások követték a parlamenti ülést.
A stabilitási mechanizmus az euróövezet pénzügyi stabilitásának biztosítását célzó uniós stratégia részét alkotja. A kormányközi szerződés célja, amit egyébként 2002 februárjában írtak alá, hogy segítséget nyújtson a pénzügyi nehézségekkel küzdő, de az euróövezetbe tartozó országoknak. Olaszország a stabilitási mechanizmus harmadik legnagyobb finanszírozója Németország és Franciaország után.
A tervek szerint az ESM reformját februárban írják alá az érintett tagállamok, a változásokról viszont már megegyeztek. Az olasz kormányfő június végén járult hozzá az ESM új szerződéséhez. Conte szerint az akkori kormánypárt, a Salvini vezette Liga tudott minderről, azonban Salvini azt próbálja bizonyítani, hogy a miniszterelnök erről nem értesítette sem az akkori kormánypártokat, sem a parlamentet.
Az ESM reformját több irányból is érték már kritikák. A módosítás miatt a baloldali Demokrata Párttal (PD) együtt kormányzó Öt Csillag Mozgalom (M5S) is fenntartásait fejezte ki, a jobboldali Olasz Testvérek (FI) elnöke, Giorgia Meloni pedig azt hangoztatta, hogy az ESM reformja a német bankok megmentésére kell a Brexit küszöbén.