Albániai földrengés: gyilkossággal és hivatali visszaéléssel tartóztattak le épülettulajdonosokat
További Külföld cikkek
- Egy zsidó férfi palesztinnak hitt két izraeli turistát, ezért tüzet nyitott rájuk
- Orbán Viktor legfontosabb európai szövetségese elgáncsolná Brüsszel tervét
- Csökkent a földrengések gyakorisága Szantorini szigetén
- Pancsolt szesz fogyasztása miatt haltak meg több mint százan idén Törökországban
- Meghalt Francesco Rivella, a Nutella feltalálója
Kilenc embert őrizetbe vettek és másik nyolc után körözést adtak ki az albániai hatóságok az 51 életet követelő, november 26-i, 6,4-es erősségű földrengésben összedőlt épületek épületbiztonsági előírásainak megszegése miatt gyilkosság, illetve hivatali visszaélés gyanújával, írja az MTI.
A jelentős károkkal is járó földrengést követően az albán hatóságok egy különleges nyomozói csoportot bíztak meg a szerencsétlenségben megrongálódott házak állapotának felmérésével.
Az ügyészség és a rendőrség szerint a károkat szenvedett ingatlanokat az előírások és egyéb szabványok mellőzésével építhették.
![Megrongálódott lakóház Thumane városban 2019. november 27-én, miután három nappal korábban 6,4-es erősségű földrengés rázta meg Albánia nyugati részét](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/3078/30783/307830/30783085_1b691190cb6000177bedbf48e88d745f_wm.jpg)
Az albán rendőrség szerint a körözött személyek közül egyesek röviddel a földrengést követően feltehetőleg elhagyták az országot.
A tájékoztatás szerint a gyilkosság gyanújával őrizetbe vett személyek közül ketten két durresi szálloda tulajdonosai. A hotelek összeomlottak a földrengésben, amiben összesen négy ember halt meg. Egy harmadik gyanúsított személy egy rendőrségi üdülő menedzsere, ahol egy rendőrségi tisztségviselő halt meg.
November végi hozzávetőleges adatok alapján a fővárosban legalább 1465, a tengerparti Durresben pedig körülbelül 900 épület súlyosan megrongálódott a földrengésben. Legalább 4000 ember elvesztette az otthonát. Mintegy kétezren megsérültek.
Albániában a rohamléptékű építkezések és a korrupció miatt nagyon sok épület szabálytalanul épül fel, ami szakemberek szerint részben oka annak, hogy sok építmény nem állta ki a földrengés jelentette súlyos próbát. Emiatt az albán vezetés azt tervezi, hogy új törvényt alkot az építkezési normák betartására, és ebben akár 15 évi börtönbüntetéssel is sújthatók lesznek a szabályokat figyelmen kívül hagyó beruházók, tervezők és műszaki ellenőrök.
December elején hét magyar szakember is elindult Albániába. A
magyar mérnökök, statikusok megrongálódott épületek, közművek és utak felmérését végezték, és a megmaradt épületek szerkezeti biztonságát ellenőrizték.
Albánia állami szintű, hivatalos gyűjtést szervez a földrengés áldozatai számára és a károk helyrehozatalára. A térség bonyolult tektonikai viszonyok között fekszik – amit Nopcsa Ferenc már száz éve feltérképezett, ám kutatási eredményei feledésbe merültek .
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.