Boris Johnson Trumpnak: Lélegeztetőgépekre van szükségünk
További Külföld cikkek
- Süllyedni kezdett egy hajó a Dunán, rendőrök és tűzoltók lepték el a környéket
- Lövöldözés volt Birmingham belvárosában, egy ember meghalt
- Évekig titkolt dokumentumok kerültek napvilágra Vlagyimir Putyin gaztetteiről
- Nyilvánosak a titkos dokumentumok: ezért kellett 50 éve kettévágni Ciprust
- Magyar cserkészek hirdethetik a magyarságot a legváratlanabb helyeken
Az Egyesült Államokban a Johns Hopkins egyetem és kórház péntek délutáni adatai szerint már több mint 100 ezer az új típusú koronavírussal diagnosztizáltak száma - írta az MTI. Donald Trump amerikai elnök pénteken 100 ezer lélegeztetőgépet ígért az elkövetkező 100 napra.
A globális adatokat itt tekintheti meg.
Az új típusú koronavírus elleni küzdelmet irányító kormányzati munkacsoport szokásos napi sajtókonferenciáján pénteken Donald Trump arról tájékoztatott, hogy elnöki rendelettel felhatalmazta a belbiztonsági minisztert és a védelmi minisztert a hadsereg és a parti őrség tartalékosainak, továbbá a katonaság orvosi személyzetének a mozgósítására.
A törvény életbe léptetését már korábban lehetővé tette, eddig azonban nem alkalmazta.
Az elnök bejelentette, hogy Peter Navarrót, a Fehér Ház kereskedelmi főtanácsadóját bízta meg a védelmi termelési törvény keretében elrendelt lélegeztetőgépek gyártásának összehangolásával. Trump a törvény értelmében pénteken délután utasította a General Motorst mintegy 40 ezer lélegeztetőgép kötelező legyártására, és a sajtókonferencián azt is közölte, hogy tárgyalt a Boeing elnök-vezérigazgatójával, aki ígéretet tett heti mintegy ezer darab arcvédő gyártására.
Trump eddig nem akarta, most mást okol a hiányért
Döntése valójában 180 fokos fordulatot jelent eddigi nyilatkozataihoz képest. Az elnök alig egy nappal korábban még kizárta, hogy szükség lenne akár 30 ezer lélegeztető gépre, noha New York állam kormányzója erre már korábban felhívta a figyelmet.
Ehhez képest, most a GM-et vádolta azzal, hogy húzta az időt a gyártás megkezdésével.
Korábban úgy vélte, hogy a védelmi termelési törvényre nem lesz szükség, mert a cégek maguktól ráállnak arra, aminek előállítására szükség van. Most azonban azt mondta, a GM a korábban megígért lélegeztetőgép mennyiségnek csak a töredékét biztosította volna, mert pluszpénzhez akart jutni - írta a BBC.
"Rengeteg lélegeztetőgépünk lesz" - fogalmazott az elnök, és kilátásba helyezte, hogy Washington később akár más országokat is elláthat ilyen berendezésekkel.
Ezzel kapcsolatban felidézte, hogy amikor pénteken felhívta telefonon Boris Johnson brit kormányfőt, akinél diagnosztizálták a vírusfertőzést, és megkérdezte tőle, hogy van, Johnson rögtön azzal válaszolt: "lélegeztetőgépekre van szükségünk".
Igaz, az optimizmusát árnyalja, hogy a GM pénteken közölte: áprilistól havi 10 ezer lélegeztető gép előállítását tudja vállalni.
Trump az amerikai egészségügy elhanyagolt állapotát kárhoztatta a lélegeztetőgépek és a kórházi raktárkészletek hiányáért. Mint mondta,
nem az előző elnököt hibáztatja, hiszen az amerikai egészségügyet szerinte évtizedek óta elhanyagolták, nem fejlesztették, nem hajtottak végre beruházásokat.
A Johns Hopkins egyetem és kórház péntek délutáni adatainak közzététele után három olyan amerikai tagállam számolt be koronavírusos megbetegedés miatti halálesetről, ahol addig egyetlen fertőzött sem halt bele a kórba. Nebraska, Észak-Dakota és Maine államokban mindhárom halálos áldozatnak más, komoly betegsége is volt. Négy államban, Hawaiion, Rhode Islandben, Nyugat-Virginiában és Wyomingban nem szedett még halálos áldozatot a vírus, bár ezekben a tagállamokban is már regisztráltak fertőzötteket.
Ron DeSantis, Florida kormányzója elrendelte, hogy aki New York államból vagy Louisianából érkezik Floridába, annak kötelezően két hétig önkéntes karanténba kell vonulnia. Floridában egyébként, csakúgy, mint Kaliforniában, meghatározatlan időre kiterjesztették a Disney szórakoztató parkjainak zárva tartási idejét.
Los Angelesbe péntek este megérkezett az amerikai haditengerészet Mercy (Kegyelem) nevű kórházhajója, amelyen ezer ágy, felszerelés és orvosi kar könnyít a kaliforniai járványhelyzeten.
Az amerikai külügyminisztérium pénteken bejelentette: eddig több mint 15 ezer amerikai állampolgár hazaszállításáról gondoskodtak. Közleményében a tárca azt is tudatta, hogy eddig a minisztérium 93 munkatársánál állapították meg a vírusfertőzöttséget.
Vannak, akiknek már nincsenek kérdéseik,
És vannak, akik az Indexet olvassák!
Támogasd te is a független újságírást,
hogy ebben a nehéz helyzetben is tovább dolgozhassunk!
Kattints ide!