Már majdnem visszatért a kínai légszennyezettség a korábbi szintre
Nem volt tartós a koronavírus-járvány miatti leállás hatása az egyébként pocsék kínai légszennyezettségi mutatókra. Az Európai Űrügynökség által üzemeltetett Sentinel-5P műhold adatai szerint a notrogén-dioxid atmoszférikus koncentrációja januárban és februárban jelentősen csökkent Kína felett, de a leállás feloldásával újra nőni kezdett.
Miután április 8-án elkezdték újranyitni az ország életét Vuhanban, Pekingben, Sanghajban, Hongkongban és másutt, a műholdfelvételek tanúsága szerint azonnal emelkedni kezdett a NO2 koncentráció. Az adatok először a 30 ország környezetvédelmi szervezeteinek hálózataként működő Európai Környezetvédelmi Iroda (EEB) tette közzé.
A Sentinel-5P műholdon lévő troposzférikus monitorozó berendezés (Tropomi) nemcsak a nitrogén-dioxid, de számos szennyező gáz (ózon, kén-dioxid, formaldehid) koncentrációját képes mérni a légkörben. A most közzétett adatok a járvány teljes (ismert) időtartamát lefedik, tavaly decembertől április végéig. Belőlük kiolvasható, hogy a január 23-án elrendelt leállás után hirtelen javulni kezdett Kína számos városának légminősége, ami aztán április 8. után megfordult, és újra növekedni kezdett a szennyezés koncentrációja.
Minderről így nyilatkozott Margerit Tolotto, az EEB légszennyezési illetékese:
A járvány során Kína már többször bepillantást biztosított a jövőbe: ami ott végbement, az következett be másutt is, valamivel később. A mérgező levegő belélegzése károsítja az egészségünket, és védtelenebbé tesz minket a betegségekkel szemben. A kormányoknak és az Európai Bizottságnak olyan kilábalási stratégiát kell kidolgozniuk, ami megakadályozza káros légszennyezés visszatérését, és megóv minket a mocskos jövőtől.