Nyitnak a fodrászatok, fogorvosi rendelők Romániában
További Külföld cikkek
- Elfogatóparancsot adott ki a Nemzetközi Törvényszék az izraeli miniszterelnök ellen
- Egy szakértő nem zárja ki, hogy Donald Trump nukleáris fegyvert adna Ukrajnának
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
Veszélyhelyzetre módosították Romániában a koronavírus-járvány miatt két hónapja meghirdetett rendkívüli állapotot, de az iskolákat és a határokat egyelőre nem nyitják meg, írja az MTI. Az országos vészhelyzeti operatív törzs erről hozott határozata pénteken jelent meg a hivatalos közlönyben.
A településeken belül megszűntek a kijárási korlátozások, kinyithatnak a fodrászatok, fogorvosi rendelők, a 15 ezer négyzetméternél kisebb bevásárló-központok, a múzeumok, kiállítótermek és a parkok, zárva maradnak azonban a játszóterek.
Háromnál több ember viszont nem gyülekezhet, továbbra sem nyithatnak ki a vendégeket helyben kiszolgáló vendéglátóhelyek, az ügyfélfogadás megszervezésénél az intézményeknek legalább kétméteres távolságot kell biztosítaniuk az emberek között. Az ötvennél több alkalmazottat foglalkoztató munkahelyeken – ahol nem lehetséges a távmunka – lépcsőzetes munkakezdést kell bevezetni.
Kötelezővé vált a védőmaszk viselése minden zárt térben (tömegközlekedési járműveken, üzletekben, munkahelyen), a települést pedig csak indokolt esetben, és az ezt igazoló írásos nyilatkozattal szabad elhagyni.
Péntektől az egyházak ismét tarthatnak istentiszteleteket, de nem a templomokban, hanem a szabadban, a híveknek pedig maszkot kell viselniük, és be kell tartaniuk a távolságtartási szabályokat. A templomokban szabad családi egyházi eseményeket – esküvőt, keresztelőt, gyászszertartást – szervezni, de legfeljebb 16 ember lehet jelen.
Romániába továbbra sem léphetnek be külföldi állampolgárok az ingázók, átutazók, diplomaták és rezidensek kivételével. A külföldről érkezőknek továbbra is karanténba kell vonulniuk. Ez alól a pilóták, teherautósofőrök, törvényhozók, a fegyveres testületek tagjai és a szomszédos országba ingázók képeznek kivételt, amennyiben nincsenek a koronavírus-fertőzésre utaló tüneteik.
Aki nem tartja be az otthoni elkülönítést, azt hatósági karanténba helyezik, ahol ellátása költségeinek fedezésére kötelezik. Azoknak a beutazóknak, akik nem tudják elkülönítésüket lakhelyükön megoldani, ingyenesen biztosítják az elhelyezést valamely hatósági karanténközpontban.
Az operatív törzs rendelete nem ad választ arra, hogy milyen alapon korlátozzák az alkotmányos szabadságjogokat, miután az ezt lehetővé tevő rendkívüli állapot csütörtökön éjfélkor lejárt, a koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzet intézkedéseit részletező törvény pedig csak hétfőn lép hatályba.
Klaus Iohannis államfő azonban csütörtök esti televíziós beszédében cáfolta, hogy joghézag keletkezett volna, vagy hogy egy „szabályok és megszorítások nélküli" hétvége következne Romániában. Az elnök szerint lehetetlen azonnal visszatérni a világjárvány előtti helyzethez, és a hasznosnak bizonyult óvintézkedések elsietett feloldása súlyos hiba lenne. Az államfő felelősségteljes magatartásra szólította fel a lakosságot, és leszögezte:
kész ismét bevezetni a rendkívüli állapotot, ha a lazítások nyomán rohamosan rosszabbodna a járványügyi helyzet Romániában.
100 négyzetméteren 15 ember fürdőzhet Horvátországban
Szerbia
Az országban egy nap alatt 10 295-ről 10 374-re nőtt az igazolt fertőzöttek száma. A kormány visszavonta a szükségállapot kihirdetésekor bevezetett intézkedést, amely megtiltotta, hogy az országban tartózkodó menekültek szabadon mozoghassanak. Ez azt jelenti, hogy péntektől a befogadóközpontok ismét megnyílnak, a menekültek pedig ismét megjelenhetnek a határmenti településeken.
Koszovó
Koszovóban az utóbbi 24 órában 927-ről 945-re emelkedett a regisztrált fertőzöttek száma. A koszovói hatóságok nem engedélyezték, hogy szerb orvosok lépjenek be az ország területére, és ellássák az ott lakó szerb kisebbséget, mert az egészségügyi személyzet szerb dokumentumokkal rendelkezett, amelyet Pristina nem akar elismerni. Közben a március végi bizalmi szavazáson megbukott Albin Kurti miniszterelnök közölte, nem hajlandó távozni, kormánya a következő választásokig hivatalban marad.
Észak-Macedónia
Szerdáról csütörtökre 1694-ről 1723-ra nőtt az igazolt fertőzöttek száma az országban. Az alkotmánybíróság ideiglenesen felfüggesztette a 18 éven aluliak és a 67 éven felüliek kijárási tilalmára vonatkozó kormányrendeletet. Amíg nem születik végleges döntés arról, alkotmányos döntés volt-e a két korcsoport szabad mozgását jelentős mértékben korlátozni, addig rájuk is az általános kijárási tilalom érvényes, vagyis mindennap 19 és 5 óra között tilos az utcára lépniük.
A korábbi kormánydöntés értelmében a 67 év felettiek eddig mindennap 5 és 12 óra között, míg a 18 év alattiak 13 és 19 óra között hagyhatták el otthonaikat. Venko Filipce egészségügyi miniszter szerint Észak-Macedónia a koronavírus-járvány utolsó heteit éli.
Montenegró
Montenegróban tíz napja nem regisztráltak új fertőzöttet. Az összes fertőzött száma 324, az aktív eseteké 6. A szerb ortodox hívek ismét utcára vonultak, hogy a két nappal korábban őrizetbe vett püspök szabadon bocsátását követeljék. A kormányfő szerint a tiltakozás az állam ellen irányul, és súlyosan megsérti a koronavírus-járvány megfékezése érdekében hozott jogszabályokat.
Bosznia-Hercegovina
Az országban egy nap alatt 2181-ről 2218-ra emelkedett a regisztrált fertőzöttek száma. Bosznia-Hercegovina többségében szerbek lakta országrészének, a boszniai Szerb Köztársaságnak a kormánya úgy véli, itt az ideje visszavonni a szükségállapotot, az új fertőzöttek száma ugyanis napról napra csökken. A döntést az országrész parlamentjének is meg kell erősítenie, ezt követően pedig visszatérhet az élet a normális kerékvágásba.
Az országrész vezetése arról is döntött, hogy felfüggeszti a 65 éven felüliekre vonatkozó teljes kijárási tilalmat, így az idősek majdnem két hónap után ismét elhagyhatják otthonaikat. Elmaradnak viszont az érettségi bankettek, a válságstáb úgy vélte, hogy az ünneplés lehetséges fertőzésveszéllyel járna, így az idei végzősök záróbuli nélkül fejezik be középiskolai tanulmányaikat. Az ország másik, többségében bosnyákok és horvátok lakta részében, a Bosznia-hercegovinai Föderációban is feloldották a 65 éven felüliek és a 18 éven aluliak kijárási tilalmát. Újra megkezdhetik működésüket a múzeumok, a mozik és a könyvtárak.
Szlovénia
Szlovéniában péntek reggel 1464 igazolt fertőzöttről tudnak, friss adatokat délután közölnek. Egy közvélemény-kutatás szerint a szlovénokat egyre kevésbé aggasztja a koronavírus-járvány, és egyre többen - a megkérdezettek 42 százaléka - gondolják, hogy az elővigyázatossági intézkedések túl szigorúak, míg 11 százalékuk szerint nem elég szigorúak. Egy március végén elvégzett felmérésben a válaszadóknak a 82 százaléka mondta, hogy aggasztja a járvány, most már csak 52 százaléka fejezte ki aggodalmát. Itt hivatalosan is bejelentették a járvány végét.
Horvátország
Horvátországban 2221 a regisztrált fertőzöttek száma péntek reggel. A horvát közegészségügyi intézet megfogalmazta a tengerben és a medencékben történő fürdőzésre vonatkozó ajánlásait. Ezek alapján a sós és az édesvizű fürdőhelyeken is száz négyzetméteren legfeljebb 15 ember tartózkodhat. Ezen kívül mindenkinek azt javasolják, hogy az üdülőhelyeken is tartsa be a legalább másfél méteres távolságot. A napozóágyakat naponta többször fertőtleníteni kell, és csak úgy szabad elhelyezni, hogy megfelelő távolságot biztosítson az emberek számára.