Horvátország, Szlovénia: alig csökken az új fertőzöttek száma
További Külföld cikkek
- Robbanás volt Spanyolországban, többen meghaltak
- Megölték Sierra Leonéban a tavalyi puccskísérlet két kulcszsereplőjét
- Donald Trump felvette a telefont, Robert Ficót azonnal meghívták Moszkvába
- Fontos hasonlóságokat talált Magyarország és Marokkó világnézetében Szijjártó Péter
- Itt a paktum az ukrajnai háborúról és a migrációról, amelyet Dömötör Csaba szerint a tiszások megpróbáltak elsunnyogni
Horvátországban 86-tal nőtt és elérte a 4039-et az új fertőzöttek száma Kedden ez a szám 92 volt, írja az MTI. Nem történt újabb haláleset, így a járvány halálos áldozatainak száma 120 maradt. A betegek közül 136-an vannak kórházban, közülük hatan lélegeztetőgépen. Az aktív betegek teljes száma 1190.
Horvátországban június közepén kezdett romlani a járványhelyzet, azt megelőzően egy hónapig nulla és három közé volt tehető a napi új esetek száma. A legtöbb megbetegedést, 140-et, a múlt pénteken regisztráltak az országban. A vírus családi összejöveteleken, esküvőkön, keresztelőkön és érettségi banketteken terjedt. A legtöbb fertőzött Zágrábban és Split-Dalmát megyében van.
A szomszédos Szlovéniában a kabinet által közzétett adatok szerint az elmúlt 24 órában 19-cel 1897-re nőtt az azonosított koronavírus-fertőzöttek száma. Ez megegyezik az előző napi adattal. Új halálesetet nem regisztráltak, a járvány halálos áldozatainak száma így 111 maradt. A diagnosztizált betegek közül mindössze 19-en vannak kórházban, közülük egyet ápolnak intenzív osztályon.
Zágráb és Ljubljana április végétől és május elejétől szigorú óvintézkedések mellett fokozatosan feloldotta a korlátozásokat, és újraindította a gazdaságot, valamint megnyitotta határait több európai uniós ország állampolgárai előtt. A magyar állampolgárok mindkét országba korlátozások nélkül utazhatnak.
Horvátországban és Szlovéniában is kötelező a szájmaszk viselése a legtöbb zárt helyen. Utóbbi állam a 10 főnél nagyobb tömeges rendezvényeket is betiltotta.
Az elmúlt 24 órában 116-an fertőződtek meg Ausztriában koronavírussal az egészségügyi minisztérium csütörtöki bejelentése szerint. A legtöbb új esetet Felső-Ausztriában (37), Bécsben (31) és Alsó-Ausztriában (27) diagnosztizálták, de Stájerország tartományban (9), Salzburg tartományban (7) és Tirolban (2) is többen megfertőződtek a koronavírussal. Jelenleg 1315 beteget, illetve fertőzöttet tartanak nyilván, 46-tal többet, mint egy nappal korábban. Közülük 94-en szorulnak kórházi kezelésre. A betegek csaknem egyharmada, 433 ember az osztrák fővárosban él.
Az Osztrák Orvosi Kamara (ÖÄK) azt szorgalmazza, hogy a közeljövőben a zárt nyilvános helyeken, így a bevásárlóközpontokban, illetve az üzletekben ismét tegyék kötelezővé a szájmaszkot. A szakember nagyon jónak nevezte ugyanakkor a koronavírus-járvány terjedésével kapcsolatos számokat. Indoklása szerint azok lassan emelkednek ugyan, de nem növekedtek robbanásszerűen. Leszögezte: "rajtunk múlik, hogy ez így is maradjon". Herwig Lindner, a kamara alelnöke úgy vélekedett: az újonnan fertőzöttek számának növekedését az okozza, hogy hiányosságok léptek fel a válságkezelésben, így például márciusban és áprilisban nem volt elegendő szájmaszk. Az Osztrák Szövetségi Vasutak (ÖBB) hétfőtől akár 40 euró megfizetésére is kötelezheti azokat, akik a vonatokon nem viselnek szájmaszkot.
További három országgal, Szerbiával, Montenegróval és Koszovóval bővítette az úgynevezett vörös kategóriájú, vagyis a koronavírus-járvány szempontjából kiemelten veszélyes országok sorát az olasz egészségügyi minisztérium csütörtökön.
Roberto Speranza egészségügyi miniszter bejelentése szerint tilos a beutazás Olaszországba, valamint az Olaszországon keresztüli átutazás is mindazok számára, akik az utóbbi tizennégy napban Szerbiában, Koszovóban és Montenegróban tartózkodtak.
Korábban a kiemelten járványveszélyesnek tartott országok között Örményország, Bahrein, Banglades, Brazília, Bosznia-Hercegovina, Chile, Észak-Macedónia, Moldova, Omán, Panama, Peru és a Dominikai Köztársaság szerepelt. Az innen indulók nem léphetnek be Olaszországba akármilyen útvonalon érkezzenek. Az EU-s tagállamokból beutazók szabadon érkezhetnek. Az EU-n kívüli országokból érkezők esetében továbbra is kötelező a karantén.
A most vörös kategóriájúnak nyilvánított kelet-európai országokból érkezett fertőzöttekre elsőként az északkeleti Veneto tartomány kormányzója, Luca Zaia hívta fel a figyelmet. Zaia sajtótájékoztatón hangoztatta, hogy Venetóban a Szerbiából beutazó fertőzötteken a koronavírus agresszívebb törzsét azonosították.
Romániában 777 új koronavírusos megbetegedést diagnosztizáltak az elmúlt 24 órában, és ezzel ismét megdőlt az egy nap alatt jegyzett megbetegedések csúcsa, írja az MTI. A stratégiai kommunikációs törzs által csütörtökön kora délután közölt adatok szerint a járvány kezdete óta 35 003-an fertőződtek meg az országban az új típusú koronavírussal. Közülük 22 189-en meggyógyultak (140-en az elmúlt 24 órában), 1971-en meghaltak (19-en az elmúlt 24 órában). Jelenleg 10843 aktív fertőzöttet tartanak számon, közülük 8697-et kórházban kezelnek, 2146-an pedig lakhelyi elkülönítésben próbálnak meggyógyulni. A kórházak intenzív osztályain 261 beteget ápolnak.
Romániában április végéig növekedtek, május során csökkentek, majd június első hetétől ismét növekedni kezdtek a járvány mutatói. A kórházak terheltsége jelenleg 12 százalékkal meghaladja az április végi csúcsértéket, az intenzív osztályon kezelt súlyos esetek száma azonban tíz százalékkal alacsonyabb, mint az április végi csúcsérték volt.
A kormány szerdán újabb harminc napra meghosszabbította a koronavírus-járvány miatt május közepén elrendelt veszélyhelyzetet. Ludovic Orban miniszterelnök a kormányülésen rámutatott: a fertőzések magas száma miatt nem lehet további lazításokat bevezetni, de az elfogadott kormányhatározat szigorításokról sem rendelkezik.
Oroszországban az igazolt koronavírus-fertőzöttek száma az elmúlt nap alatt 6428-cal 752 797-re emelkedett a csütörtökön közzétett hivatalos adatok szerint. Ez csaknem 0,9 százalékos napi növekményt jelent. Az újonnan diagnosztizált fertőzöttek 24,1 százaléka tünetmentes.
Oroszország jelenleg a negyedik helyen áll a világon a fertőzöttek számát tekintve, az Egyesült Államok (3 499 398), Brazília (1 966 748) és India (968 857) után. Az aktív esetek száma 2182-vel 209 168-re csökkent. A halálozások száma 167-tel 11 937-re, a gyógyultaké pedig 8443-mal 531 692-re emelkedett.
Hivatalos állami gyászszertartáson búcsúztatták a koronavírus járvány több tízezer halálos áldozatát a spanyol fővárosban csütörtökön. A madridi királyi palota udvarán tartott nagyszabású megemlékezés az áldozati láng meggyújtásával vette kezdetét, amely köré később egy-egy szál fehér rózsát helyeztek el az esemény meghívottjai.
A megemlékezésen négyszáz meghívott vett részt, köztük David Sassoli, az Európai Parlament elnöke, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Charles Michel, az Európai Tanács elnöke, Josep Borrell, az Európai Unió (EU) kül- és biztonságpolitikai főképviselője, Jens Stoltenberg NATO-főtitkár és Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója.
Előrehozták a maszkviselésre kötelező rendelkezést Franciaországban, így augusztus elseje helyett már jövő héttől, július 20-tól maszkot kell hordania annak, aki nyilvános zárt térbe, így például boltba megy be az országban – közölte Franciaország nemrég megválasztott miniszterelnöke, Jean Castex. A Le Monde híre szerint vannak mérsékelt jelei a járvány erősödésének a Párizs körüli régióban. Ugyanakkor problémás a helyzet Mayenne-ben, ott 100 ezer lakosra 50,1 új eset van, így a helyi prefektus ott már szerdán aláírt egy rendeletet, amivel kötelezővé tette a maszkhordást hat településen.
Párizsi kórházakban látják jeleit a járvány erősödésének, de Olivier Véran egészségügyi miniszter már nem akarja újra lezárni az országot.