Lassul a járvány Oroszországban, de messze a vége

2020.07.20. 20:22

Csaknem három hónap óta először csökkent hatezer alá a napi új fertőzések száma Oroszországban - írta az MTI. Az igazolt Covid-19-fertőzöttek száma az újabb 5940 esettel hétfőre elérte a 777 486 főt. Az aktív esetek száma 211 457 fő és egyelőre az új esetek száma meghaladja a gyógyultakét.

A növekedési arány azonban biztató, 0,8 százalékos. Az újonnan diagnosztizált fertőzöttek 26,2 százaléka tünetmentes.

Oroszország a negyedik helyen áll a világon a koronavírus-fertőzöttek számát tekintve, az Egyesült Államok (3 773 260), Brazília (2 098 389) és India (1 118 206) után.

Az országban a járvány kezdete óta több mint 25,2 millió, az elmúlt nap folyamán pedig 259 ezer laboratóriumi tesztet végeztek el. Koronavírus-fertőzés gyanújával 272 681 embert tartanak orvosi megfigyelés alatt.

Az orosz védelmi minisztérium hétfőn közölte, hogy befejezte a Covid-19 elleni vakcina tesztelését, és kiíratta a hadsereg központi kórházából az oltóanyag hatásmechanizmusa klinikai ellenőrzésében részt vevő önkéntesek második 18 fős csoportját. A tárca szerint a kísérlet minden részvevőjében kialakult az immunitás, mellékhatást nem észleltek.

Az első orosz vakcinát, amelynek hivatalos tesztelését június 18-án kezdték meg, a Nyikolaj Gamaleja Nemzeti Járványügyi és Mikrobiológiai Kutatóintézet (NICEM) fejlesztette ki.

A Bloomberg többtucatnyi, meg nem nevezett forrásra hivatkozva hétfőn azt állította, hogy az orosz elit egy része már áprilistól hozzáférhetett a kísérleti oltóanyaghoz. Az amerikai hírügynökség szerint több száz ember élt a védőoltás lehetőségével, egyebek között a Rusal és a PhosAgro vállalatnál is volt mód a vakcinálásra.

Korábbi jelentések szerint a fejlesztés alatt álló vakcinát elsőként nem hivatalosan a Gamaleja Intézet munkatársai önmagukon próbálták ki.

A cégek nem kívánták kommentálni az értesülést, de Alekszandr Gincburg, a Gamaleja Intézet vezérigazgatója azt mondta, nem tud róla, hogy politikusoknak és üzletembereknek hozzáférésük lett volna az oltóanyaghoz. "Spekulációnak" és "pletykának" minősítette az értesülést Vagyim Taraszov, a moszkvai Ivan Szecsenov Orvostudományi Egyetem Transzlációs Medicina és Biotechnológiai Intézetének igazgatója, Alekszej Kuznyecov, az egészségügyi miniszter tanácsadója pedig leszögezte, hogy a tesztelt vakcinából "csak az önkéntesek kaptak". Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője kijelentette, hogy Vlagyimir Putyin elnököt nem vakcinálták és nincs tudomása róla, hogy az államfői hivatal bármely alkalmazottja is kapott volna oltást a koronavírus ellen.

Egy befektetői cég vezetője kipróbálta

Kirill Dmitrijev, az Oroszországi Közvetlen Befektetési Alap (RFPI) vezérigazgatója a vírusellenes küzdelem központjának portálján megjelent nyilatkozatában megismételte, hogy a közeljövőben 40-50 millió embert kell beoltani Oroszországban. Közölte, hogy a tesztelés második szakaszának augusztus 3-i lezárás után közvetlen megkezdődik a klinikai tesztelés harmadik, tömeges szakasza, egyebek között a Közel-Keleten is, "beleértve 100 embert az Egyesült Arab Emírségekből, Törökországból, Afrikából és más országokból is".

Maga Dmitrijev egyébként még júniusban elismerte, hogy személyesen is kapott a vakcinából, önkéntesként, sőt, a programban a vezérigazgató családja is részt vett.

 - írta az Rbc.ru.

Elmondása szerint az általa vezetett RFPI portfóliójához tartozó két cég, az R-Pharm és az Alium megkezdi a tömeggyártást, miután a vakcinát várhatóan augusztusban jóváhagyják az orosz hatóságok.

Az oltóanyagot öt másik országban is gyártani fogják, így az év végére elkészítendő dózisok száma eléri majd a 200 milliót. Egy orosz cég emellett koprodukcióban fogja előállítani az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca vakcináját.

Dmitrijev úgy vélekedett, hogy a világon 2021-ben már 3 milliárd adagnyi adenovírus-vektorvakcinát fognak előállítani, ami lehetővé teszi majd a koronavírus elleni hatékony küzdelmet. Mint mondta, világszerte mintegy 140 oltóanyag kifejlesztése folyik, és több mint 20 jutott el a klinikai tesztelés különböző stádiumaiba. Meglátása szerint ezek közül a Gamaleja Inzézet, az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca, valamint a kínai CanSino Biologics adenovírus-vektorvakcinája bizonyult a leghatékonyabbnak.

"Úgy gondoljuk, hogy mind a három nélkülözhetetlen" - mondta.

Az RFPI-vezér szerint az első hírvivő ribonukleinsav (mRNS) alapú vakcinát leghamarabb jövőre engedélyezhetik, addig ugyanis ellenőrizni kell egyebek közözött a termékenységre gyakorolt hatását.

Putyin egyébként hétfőn az Oroszország által Ukrajnától 2015-ben elfoglalt Krím félszigetén lévő Kercsben bejelentette, hogy idén elmarad az úgynevezett Halhatatlan Ezred-felvonulás. Az országos szinten milliókat megmozgató megemlékezésen, amelyen az utódok a második világháborús veteránok portréival vonulnak fel, hagyományosan a győzelem napján, május 9-én szokták megrendezni. Idén azonban, a Covid-19 terjedésének megfékezése érdekében az elnök a menet elhalasztása mellett döntött, a katonai díszszemlével egyetemben.

A parádét június 26-án megtartották, de felvonulást jövőre halasztották.

A Gamaleja Intézetet irányító Gincburg akadémikus korábban elmondta, hogy az első orosz oltóanyag egy vektorvakcina, amely egy olyan adenovírus-DNS-en alapul, amelybe beépítették a SARS-CoV-2 koronavírus egyik génjét. Az adenovírust (közepes méretű, lipidburok nélküli, többnyire légzőszervi megbetegedést okozó családhoz tartozó vírust) az eljárás során olyan "tartályként" használják fel, amely a koronavírus-gént a sejthez szállítja, ott beindítja az új koronavírus burkának fehérjeszintézisét, és ily módon "megismerteti" az immunrendszert a potenciális ellenséggel. Az ilyen készítményt nevezik vektorvakcinának.