2,2 trillió dollárt kellene fizetnie az opiátkrízist okozó gyógyszercégnek

2020.08.18. 19:27 Módosítva: 2020.08.18. 21:15

Számos amerikai állam jelentése szerint az OxyContin nevű fájdalomcsillapító gyártója, a Purude Pharma 2,2 trillió dollárral tartozik az Amerikában kialakult opiátválság ösztönzésében játszott szerepéért. A Purdue Pharma az egyik felelőse a nagy opiátkrízisnek, amely naponta több mint száz embert ölt meg Amerikában. 

Tavaly a Purdue fizetésképtelenség iránti kérelmet nyújtott be, miután egyre nagyobb felelősséggel bírt opioidjárvány előidézésében. 

Tavaly szeptemberben ugyan több milliárd dolláros megállapodást kötött a Purdue Pharma és az Amerikai Egyesült Államok kormánya, hogy lezárják a több államban is zajló pereket. A megállapodás nem terjedt ki az egyes államokban ellenük folyó perek mindegyikére, csak a szövetségi pert sikerült lezárniuk, és több állam ügyésze is jelezte, hogy tovább folytatják a jogi harcot. A gyógyszergyártó ellen nagyjából 2000 felperes  nyújtott be  keresetet, nemcsak az államok fele, de helyi önkormányzatok és az amerikai őslakos törzsek is őket okolják a kialakult krízisért.

 A Reuters azt írja, hogy több per tárgya is az, hogy a milliárdos Sackler család tulajdonában álló vállalat megtévesztő marketinget alkalmazott, és más, nem megfelelő lépéseket tett a vényköteles opioidokkal történő közösségek elárasztására.

A cég és a család ugyanakkor visszautasította ezeket a vádakat,és vállalta, hogy segítséget nyújt az opioidjárvány leküzdésében, többek között azzal, hogy függőséget kezelő gyógyszereket biztosít, és – a fejlesztés alatt álló – túladagolás-visszafordító gyógyszereket biztosít.