Belarusz külügyminiszter: Szükség van változásokra, de nem kell forradalom
További Külföld cikkek
- Itt a paktum az ukrajnai háborúról és a migrációról, amelyet Dömötör Csaba szerint a tiszások megpróbáltak elsunnyogni
- Elhárult az utolsó akadály, megszavazták az Európai Bizottságot
- Ursula von der Leyen: Oroszország bármire képes, hogy megállítsa az országok európai integrációját
- A DK EP-képviselői nemmel szavaznak az új Európai Bizottságra
- Vizsgálhatják a TikTok romániai elnökválasztásban játszott szerepét
Senki sem vitatja, hogy szükségesek a változások Fehéroroszországban, de ennek nem egy forradalom révén kell megtörténnie
- jelentette ki Uladzimir Makej fehérorosz külügyminiszter a tárca dolgozóihoz intézett nyilatkozatában az MTI szerint. A dokumentum a tárca honlapján jelent meg csütörtökön.
A külügyminiszter ebben elismeri a változás szükségességét, ugyanakkor óva inti az embereket a polgári engedetlenségtől vagy a forradalomtól.
Ez utóbbi esetében ugyanis sokszorosan nagyobb lesz az áldozatok száma és a veszteség
- fogalmazott a politikus, és felszólította a kollégáit, hogy az országban történtek miatt ne okozzanak törést a tárca kollektívájában.
"Ne feledkezzenek meg szakmaiságukról, amikor kifejtik magánvéleményüket, törekedjenek arra, hogy azzal ne okozzanak szakadást a közösségükben, munkájuk eredménye elsősorban hazájuknak és népüknek fontos. Amennyiben valamilyen körülmények miatt elveszítik a szakmai ösztönzőerőt, ne alkudjanak meg lelkiismeretükkel, maradjanak végig tisztességesek és elvhűek" - írta.
Csütörtökön is folytatódtak a tüntetések Fehéroroszországban. Az ellenzék felhívására számtalan üzemben és az állami televízió épülete előtt kezdődött tiltakozás és munkabeszüntetés Lukasenko augusztus 9-i újraválasztása miatt.
Szerdán Lukasenko elnök utasította a belügyminisztériumot, hogy vessen véget a „rendbontásnak” Minszkben.
Nem lehet több zavargás Minszkben. Az emberek elfáradtak, békét és nyugalmat akarnak
– áll az elnöki utasításban. Lukasenko szerint jó, hogy az emberek szembesültek vele, hogy mit veszíthetnek, de a többség most már vissza akar térni a megszokott rendhez.
Az Állambiztonsági Bizottságot Lukasenko arra utasította, hogy kutassák fel a zavargások szervezőit, és találják meg azokat a csatornákat, amiken keresztül a demonstrációkat finanszírozzák. A védelmi minisztériumnak pedig azt a feladatot adta, hogy figyeljék meg a NATO-csapatmozgásokat Lengyelország és Litvánia területén, az országon belül pedig különösen a grodnói körzetre figyeljenek oda, mivel ott „nagyon erős szándék mutatkozik a destabilizációra, még sokkal inkább, mint Minszkben”.
Az intézkedések azt jelzik, hogy az augusztus 9. óta tartó tömegtüntetések ellenére Lukasenko elszánta magát, hogy megőrzi a hatalmat, és az erőszak még keményebb alkalmazásától sem riad vissza.