Franciaországban csökkent a napi esetszám

2020.09.08. 06:18
Franciaországban az elmúlt 24 órában 4203 új koronavírusos fertőzöttet regisztráltak, így most már összesen közel 329 ezren koronavírusosak.

Habár a napi esetszám jóval alacsonyabb, mint az elmúlt napokban (pénteken 8975-tel megdőlt a napi esetszám rekordja, de szombaton is 8 ezer, vasárnap pedig 7 ezer fölött volt az esetszám), magasabb viszont, mint az elmúlt hetek első napján, amikor is általában kevesebb az új fertőzött.

Múlt héten mintegy 1900 koronavírusos beteg került kórházba, akik közül 326-ot lélegeztetőgépre is kapcsoltak, így több mint 500 koronavírusos embert ápolnak intenzív osztályon. A kórházi betegek száma 15 százalékkal nőtt egy hét alatt, de még mindig messze elmarad a járvány első hullámának tetőzésekor regisztrálttól, április elején ugyanis több mint 30 ezer kórházi ápolt közül 7 ezren feküdtek intenzív osztályon.

A halálos áldozatok száma vasárnap óta 25-tel 30 726-ra emelkedett.

A pozitív tesztek aránya 5,1 százalék volt hétfőn, míg a kijárási korlátozások feloldását követően alig volt magasabb 1 százaléknál. Ez is arra utal, hogy a vírus terjedése intenzív.

Szakemberek szerint ha a jelenlegi tendencia folytatódik,

akkor decemberre alakulhat ki ismét kritikus helyzet a sűrűn lakott francia régiókban.

Olivier Véran egészségügyi miniszter viszont reméli, hogy a nagyvárosokban mindenhol kötelezővé tett maszkviseléssel az új esetek számának növekedése lassulni fog. A BFM hírtévének adott interjúban elismerte, hogy a következő két hétben várhatóan még tovább nő a súlyos esetek száma, de abban bízik, hogy utána csökkenés állhat be.

A dél-franciaországi Marseille-ben azonban már 67 súlyos állapotú koronavírusos beteget ápolnak, míg egy hete még csak 30-an voltak lélegeztetőgépen, és a hétvégén további 300 fertőzött került kórházba.

Ez Laurent Papazian, a déli Bouches-du-Rhone megye intenzív osztályainak koordinátora szerint aggodalomra ad okot. Arra emlékeztetett a Le Monde című napilapban, hogy jelenleg egyéb betegségben szenvedőket is el kell látnia az egészségügyi rendszernek, míg a kijárási korlátozások idején, tavasszal minden intenzív ágyat a koronavírusos betegeknek tartottak fenn a nem sürgős beavatkozások elhalasztásával. Úgy látja, hogy amennyiben Marseille környékén továbbra is intenzíven terjed a vírus, szükség lesz a betegek átirányítására más régiók intézményeibe.

A Le Monde által megkérdezett orvosok többsége úgy gondolja, hogy a napi esetszám emelkedése azért következett be, mert a nagyvárosokban augusztusban az emberek kevésbé ügyeltek az előírásokra.

Hétfőn az észak-franciaországi Lille-ből is olyan jelzések érkeztek, hogy a helyzet az elmúlt napokban romlani kezdett.

"Hagytuk magunkat elaltatni azzal a gondolattal, hogy ősszel lesz egy kis megugrás az esetszámokban. Most már egyértelmű, hogy a nagyvárosok nem ússzák meg. Mindenhol egy hét késés van Marseille-hez képest. Attól tartok, hogy előbb érkezik az, amit októberre vártunk" - idézte Francois-René Pruvot lille-i kórházi orvost a Le Monde.