Kína vízumkorlátozásokat vezet be amerikai újságírókkal szemben
További Külföld cikkek
- Elraboltak egy csecsemőt egy bécsi kórház szülészeti osztályáról
- Pattanásig feszült a hangulat a Külügyi Tanács brüsszeli ülése előtt
- Szijjártó Péter szerint szégyenletes, abszurd és elfogadhatatlan ez a döntés
- Oroszország azzal támadja az Egyesült Királyságot, hogy Ukrajna oldalán belépett a háborúba
- Vlagyimir Putyin belebukhat, ha meghozza ezt a súlyos döntést
Több Kínában dolgozó amerikai újságíró, aki rutinszerűen meg akarta újítani az általában egy évre szóló sajtóakkreditációját, a múlt héten szembesült azzal, hogy új sajtóigazolvány helyett csupán egy levelet kap azzal a tanáccsal, hogy ezentúl azzal igazolja a munkaviszonyát – derül ki a CNN híréből. Mivel a kínai vízumok érvényessége a sajtóakkreditációhoz van kötve, az érintettek ezek után a szokásos egy évre szóló helyett csupán két hónapra szóló vízumot kaptak.
A kínai hatóságok mindemellett világossá tették, hogy a fent említett ideiglenes akkreditációk és a hozzájuk kapcsolt tartózkodási engedélyek bármikor egyoldalúan visszavonhatók; így az érintettek nem tudhatják, meddig maradhatnak az országban. Az intézkedés által megcélzott újságírók nem mindnyájan amerikai állampolgárok, de mindnyájan jelentős USA-beli sajtóorgánumok számára dolgoznak. A CNN amerikai állampolgárságú tudósítója, David Culver ugyanúgy érintett, mint a brit állampolgárságú Jeremy Page, aki a Wall Street Journalnek dolgozik. A helyi hatóságok Culverrel azt közölték, hogy a rá vonatkozó korlátozásnak semmi köze a munkájához, hanem válasz a Trump-adminisztráció kínai újságírókkal való bánásmódjára.
„Az Egyesült Államok attól tart, hogy ezek az intézkedések jelentősen rontanak majd a riporteri munka lehetőségein. Peking intézkedései időről időre azt bizonyítják, hogy a kormányzó Kommunista Párt erősen tart a független újságírók munkájától” – nyilatkozta Morgan Ortagus külügyi szóvivő.
Jelen intézkedés előzményének tartható, hogy májusban Washington a legtöbb Egyesült Államokban működő kínai újságíró tartózkodási idejét 90 napban maximálta. Peking azt állítja, hogy egyik újságírójuk sem kapott még visszajelzést az amerikai hatóságoktól tartózkodási engedélyeik meghosszabbításának ügyében. Ha a vízumokat nem hosszabbítják meg, a kínai újságíróknak november elején kell elhagyniuk az országot, pontosan akkor, amikor Culver tartózkodási engedélye is lejár.
Borítókép: A 2020. szeptember 7-én közreadott képen külföldi újságírók részt vesznek az Országos Népi Gyűlés, azaz a kínai parlament évenkénti ülésszakán a pekingi Nagy Népi Csarnokban 2016. március 16-án. Hua Csun-jing kínai külügyi szóvivő Twitter-bejegyzése szerint a kínai hatóságok annak függvényében hosszabbítanák meg a Kínában működő amerikai médiumok újságíróinak vízumát, hogy Washington meghosszabbítja-e az Egyesült Államokba kiküldött kínai újságírókét. MTI/AP