Fejetlenség és káosz uralkodik Kirgizisztánban
További Külföld cikkek
- Oroszország azzal támadja az Egyesült Királyságot, hogy Ukrajna oldalán belépett a háborúba
- Vlagyimir Putyin belebukhat, ha meghozza ezt a súlyos döntést
- Megint kitört a hírhedt vulkán, lávafolyam indult a tűzhányóból
- Rosszul lett egy utas a repülőn, Ursula von der Leyen sietett a segítségére
- Elfogatóparancsot adtak ki Benjamin Netanjahu ellen
Nem egyértelmű, hogy ki gyakorolhatja a hatalmat, miután lemondott Kubatbek Boronov kormányfő két nappal a megválasztása után, mivel a választási bizottság a tüntetések nyomására kedden érvénytelenítette a választások eredményét.
Erkin Aszrandiev az idén februárban lett miniszterelnök-helyettes, és a kormány sajtószolgálatának közleményéből ítélve most ő vezeti a kabinetet.
Puccskísérletről beszél a kirgiz elnök
A kirobbant tüntetések hatására valószínűleg megismétlik a választást.
Mivel a tüntetők a kormány hivatali épületét is elfoglalták, a kormány máshol kényszerül ülésezni, és próbálja fenntartani az állam zökkenőmentes működésének látszatát a zavargásoktól feldúlt országban. A kabinet sajtószolgálata szerint a kormányülésen olyan hétköznapi kérdéseket vitattak meg, mint az őszi-téli fűtési szezonhoz való előkészületek, a koronavírus-járvány terjedése elleni harc és a költségvetés.
Az állam vezetői eltűntek
Az Interfax orosz hírügynökség Omurbek Szuvanalijev, a nemzetbiztonsági tanács helyettes vezetőjétől úgy értesült, hogy Szooronbaj Dzsejenbekov államfő és Kubatbek Boronov volt miniszterelnök holléte nem ismert, és a tüntetések kezdete óta ők nem jelentek meg a nyilvánosság előtt.
Az államfő sajtószolgálata ugyanakkor tudatta csütörtökön, hogy Dzsejenbekov a fővárosban, Biskekben tartózkodik, és ellátja az elnöki teendőit.
Megfigyelők szerint Szooronbaj Dzsejenbekovnak a nyilvánosságtól való félelme nem alaptalan, hiszen az elmúlt tizenöt évben már két államfőt is megbuktattak Kirgizisztánban.
A parlamentet felforgatták, két csonka testület is alakult
A 6,5 milliós közép-ázsiai ország leköszönő törvényhozó testülete időközben két csonka parlamentre vált szét, mivel számos ellenzéki csoport alakult, és egymástól függetlenül kívánják érvényesíteni a népakaratot. Egyik önjelölt törvényhozás sem a parlamentben ülésezik, mivel azt a tüntetők elfoglalták és szétverték.
1- #Kırgızistan'da milletvekili seçim sonuçlarını protesto eden eylemciler #Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve parlamentoya girdi.
— Uluslar Ötesi (@uluslarotesi) October 6, 2020
Kırgızistan’dan bilindik manzaralar. 2004'te de 2010'da da benzer olaylar olmuştu. pic.twitter.com/RSZnegJ3Dd
Az egyik csonka testület egy fővárosi szállodában tartották meg szerdai gyűlését, de határozatképtelen volt, mivel nem volt jelen elég képviselő.
A zűrzavart többen is igyekeznek kihasználni
Az elmúlt napokban zajló tüntetések során több elítélt politikust is kiszabadítottak, köztük Szadir Zsaparovot, akit az egyik parlamenti szövetség által létrehozott, úgynevezett koordinációs tanács kiáltott ki miniszterelnöknek, míg a másik csoportosulás nem ismeri el őt.
People protesting the results of a parliamentary election in Kyrgyzstan broke into government and security headquarters and freed a former president from custody, local news websites said https://t.co/Vq0rKqYbok pic.twitter.com/V8ag1KMzjC
— Reuters (@Reuters) October 6, 2020
Zsaparovon kívül Tilek Toktogazijev és Omurben Babanov is vezetni akarja a kormányt. Ők más-más ellenzéki csoportok választottjai.
Az önkormányzatok és a gazdaság sem úszhatja meg az átmeneti fejetlenséget. Kirgiz politikai elemzők zöme úgy látja, hogy
önjelölt és másodrangú pártok önkényesen, gátlás nélkül ragadnak meg és osztanak el maguk között különféle tisztségeket az országos és önkormányzati hatalmi szervekben.
A TASZSZ orosz hírügynökség szerint
ismeretlenek ellenőrzése alá került több tucat vállalat, bánya és más ipari létesítmény is.
Ezt széles körben úgy értelmezik, hogy amíg a hatalmi vákuumot nem tölti be senki, nem állítják helyre a rendet, az opportunisták „szabad rablásba″ kezdtek.