Több száz család menekül az Afganisztán déli részén kiört harcok elől
Családok százai menekülnek a dél-afganisztáni Hilmend tartományban a kormányerők és a radikális iszlamista tálibok között kitört harcok elől – közölték tartományi politikusok hétfőn.
A szélsőségesek az utóbbi napokban nagyszabású offenzívát indítottak a tartományi székhely, Laskargáh ellen. Különösen súlyos harcok zajlottak a Hilmend-folyó nyugati partján, a székváros térségében. Értesülések szerint mindkét oldalon vannak áldozatok.
Szedik Szeddiki kormányszóvivő a tálibokat vádolta azzal, hogy a tartományban megrongálták az utakat, és akadályozzák az áramellátást.
Ismételten felszólítjuk a tálibokat, hogy állítsák le a harcokat, és térjenek vissza a Dohában folytatott tárgyalásokhoz
– jelentette ki Szeddiki Kabulban nyilatkozva. Asraf Gáni afgán elnök katonai erősítést ígért a forrongó tartományba, ahol vasárnapra virradóra is súlyos összecsapások folytak.
Az afgán biztonsági erőket az amerikai légierő is támogatta – közölte Sonny Leggett ezredes, az afganisztáni amerikai kontingens szóvivője a Twitteren.
Over the past two days USFOR-A has conducted several targeted strikes in Helmand to defend ANDSF forces under attack by Taliban fighters, consistent with the U.S.-Taliban agrmnt. USFOR-A has & will continue to provide support in defense of the ANDSF under attack by the Taliban
— USFOR-A Spokesman Col Sonny Leggett (@USFOR_A) October 12, 2020
Több tucat szélsőséges vesztette életét a bombázásokban – ismertette a kabuli belügyminisztérium vasárnap.
Az országban állomásozó nemzetközi haderőt vezető Scott Miller felszólította a lázadókat, hogy haladéktalanul vessenek véget a támadásoknak Hilmendben, de országszerte is csökkentsék erőszakcselekményeiket, mert ezzel vétenek az Egyesült Államok és a tálibok között létrejött egyezség ellen, illetve aláássák a folyamatban lévő belső afgán béketárgyalásokat.
A tartományi vezetés szerint a kormányerők több térségben is visszavonulásra kényszerültek, Laskargáh körzetét pedig különleges alakulatokkal erősítették meg.
A tálibok és a kabuli kormány képviselői szeptemberben kezdtek tárgyalásokat Katarban. A szélsőségesek elutasítják a tűzszünetet. Szakértők hosszadalmas és kemény tárgyalásokra számítanak, mielőtt a felek fegyvernyugvásban állapodnának meg.
Donald Trump amerikai elnök szerda este közölte, hogy az Egyesült Államoknak már karácsonyra ki kellene vonnia a maradék katonáit Afganisztánból. Még mintegy 8600 fős amerikai kontingens teljesít szolgálatot Afganisztánban.